Ruská invázia spôsobila bezprecedentné nebezpečenstvo, vďaka nej posunuli vedci ikonické hodiny súdneho dňa k polnoci tak blízko, ako ešte nikdy v histórii.
Hodiny Súdneho dňa (Doomsday Clock) boli nastavené na 90 sekúnd do polnoci, najmä, ale nie výlučne, kvôli ruskej invázii na Ukrajinu a zvýšenému riziku jadrovej eskalácie.
Práve dnes posunula Rada pre vedu a bezpečnosť Bulletinu atómových vedcov ručičky pomyselných hodín dopredu. Hodiny súdneho dňa stanovuje každý rok Vedecká a bezpečnostná rada Bulletinu po konzultácii s Radou sponzorov, ktorá zahŕňa 10 laureátov Nobelovej ceny. Hodiny sa stali všeobecne uznávaným ukazovateľom zraniteľnosti sveta voči globálnej katastrofe spôsobenej umelými technológiami.
Čo sú hodiny súdneho dňa?
Buletin atómových vedcov (Bulletin of the Atomic Scientists) založil v roku 1945 Albert Einstein spolu s vedcami z Chicagskej univerzity, ktorí pomohli vyvinúť prvé atómové zbrane v projekte Manhattan. O dva roky neskôr prišli na svet Hodiny súdneho dňa. Šikovne využili posolstvo apokalypsy (polnoc) a aktuálneho výrazu nukleárny výbuch (odpočítavanie do nuly) na projekciu hrozieb pre ľudstvo a planétu.
Hodiny súdneho dňa obsahujú viacero posolstiev. Ide o metaforu, je to logo, je to značka a v neposlednej rade je to jeden z najznámejších symbolov za posledných 100 rokov. Metafora prenikla nielen do mediálnej oblasti, ale aj do samotnej kultúry. Hodiny súdneho dňa sa objavujú v románoch Stephena Kinga a Piersa Anthonyho, piesňach od Who, Clash či v komiksoch ako Watchmen a Stormwatch.
Na porovnanie – v minulom a predminulom roku to bolo 100 sekúnd do polnoci. V rokoch 2019 a 2018 to boli 2 minúty, rok 2017 predstavoval 2,5 minúty, v rokoch 2016 a 2017 nás od „súdneho dňa“ delili 3 minúty.
Pôvodné nastavenie hodín v roku 1947 bolo sedem minút do polnoci. Odvtedy bola ručička nastavená osemkrát dozadu a 16-krát dopredu. Najvzdialenejšia od polnoci bola 17 minút v roku 1991, najbližšia je práve teraz.
Podľa spomínaných autorít znamená vyhrážanie sa Ruska použitím jadrových zbraní spolu s eskaláciou násilia bezprecedentné nebezpečenstvo. Pravdepodobnosť, že by sa konflikt mohol vymknúť spod kontroly kohokoľvek, zostáva vysoká.
Rachel Bronson, PhD, prezidentka a generálna riaditeľka Bulletin of the Atomic Scientists, povedala: „Žijeme v dobe bezprecedentného nebezpečenstva a čas Hodín súdneho dňa túto realitu odráža. 90 sekúnd do polnoci je najbližšie k polnoci, aké kedy boli hodiny nastavené, a je to rozhodnutie, ktoré naši experti neberú na ľahkú váhu. Vláda USA, jej spojenci v NATO a Ukrajina majú množstvo kanálov na dialóg. Vyzývame lídrov, aby ich všetky preskúmali naplno, ako dokážu vrátiť hodiny.“
Situácia je naozaj vážna. Už v auguste upozornil generálny tajomník OSN Antonio Guterres, že svet vstúpil do „času jadrového nebezpečenstva, aké sme nezažili od vrcholu studenej vojny“. Vojna okrem zvýšeného jadrového nebezpečenstva oslabuje aj globálne snahy v boji proti klimatickým zmenám.