Reklama

Ukradli mi smartfón s Androidom! Čo mám teraz robiť? Prevencia je základ

Michal Sobek

Bohužiaľ, nežijeme v dokonalom svete, a tak sa nám môže stať, že nejakú vec stratíme, nedajbože, že nám ju niekto ukradne. Tou vecou máme na mysli náš smartfón, v ktorom nosíme prakticky celý náš život.

Ak by vás zaujímalo, čo robiť v prípade straty iPhonu, tejto téme sme venovali samostatný článok, keďže niektoré postupy sa v prípade týchto dvoch platforiem značne líšia.

Pozrite si

Ukradli mi iPhone! Čo mám teraz robiť?

Obsah pokračuje pod reklamou

Určite správnym opatrením v prípade možnej krádeže alebo stratenia smartfónu, je mať nastavený nejaký druh zabezpečenia už vopred, napríklad PIN, vzor, odtlačok prsta alebo sken tváre. Tieto možnosti vám Android väčšinou ponúka už pri prvotnom nastavení. Neignorujte ich.

Áno, niekto by mohol argumentovať, že tým, že stratíte smartfón, ktorý nie je zablokovaný, nálezca sa vie dostať do kontaktov a niekomu z vašich blízkych zavolať. To je síce fajn úvaha, ale spoliehať sa len na ústretovosť a náhodu je trochu naivné.

Zvlášť, keď ste na svojom smartfóne prihlásený na mailoch, sociálnych sieťach, máte tam svoje súkromné fotografie, kontakty a SMS správy, ale aj bankové aplikácie, prípadne aktivované bezkontaktné platby pomocou Google Pay a mnohé iné veci, ktoré by mohol zlodej zneužiť.

Existuje však funkcia, ktorá na zablokovanej obrazovke je schopná zobraziť nejaký krátky text. To stačí na to, aby ste tam napísali číslo osoby, ktorej má nálezca v prípade núdze zavolať. Túto možnosť nájdete v nastaveniach uzamknutej obrazovky a nazýva sa Pridať text na uzamknutú obrazovku. Šikovné.

Ak zistíte, že svoj smartfón nemáte, resp. ani neviete, kde ste ho mohli nechať, prípadne ste presvedčený, že vám ho niekto ukradol, treba konať čo najrýchlejšie. Kontaktovanie polície a deaktivovanie SIM karty a platobnej karty uloženej v smartfóne je samozrejmosť, ale to vám údaje nezachráni.

Kľúčom, ako váš smartfón nájsť, je predošlá aktivácia funkcie Nájdi moje zariadenie. Tá sa nachádza v nastaveniach v položke Google. Uistite sa, že ju máte aktivovanú. V prípade straty viete na inom zariadení, na ktorom máte rovnaký účet Google, čiastočne stratený smartfón spravovať.

Slúži na to buď samostatná aplikácia, ktorú nájdete v Google Play alebo jednoduchšie sa vám tieto informácie otvoria v internetovom prehliadači. Máte tam mapu, kde by sa zaradenie malo nachádzať, názov Wi-Fi siete alebo názov operátora a percentá batérie.

Môžete na smartfóne prehrať zvuk, poslať nálezcovi správu alebo telefónne číslo, prípadne smartfón na diaľku aj vymazať, na to budete potrebovať heslo od vášho účtu Google. Je však nutné, aby zariadenie bolo prihlásené na Wi-Fi sieť alebo aby malo aktivované dáta. Bez toho sa vám zobrazí iba približná posledná poloha, kde bol smartfón naposledy online.

Aplikácia Nájdi moje zariadenie Google

Dôležité je zachovať si chladnú hlavu, nikdy neviete, či ste ho len nestratili a čoskoro sa vám ozve nálezca, alebo vám ho niekto ukradol. Dôležité je však byť na takúto situáciu pripravený a zabezpečiť svoj smartfón už vopred.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.