Reklama

Ukradli mi iPhone! Čo mám teraz robiť?

Richard Pliešovský

Žiaľ, stále tu máme veľa občanov, ktorí si myslia, že si môžu prisvojiť cudziu vec bez toho, aby za to museli niesť následky. Krádež smartfónu je nepríjemná z viacerých dôvodov.

Prvým, nie však najdôležitejším je, že ide o o pomerne drahé zariadenie. Horšie však je, že v ňom máme veľa nenahraditeľných dát – fotografie, videá, osobné údaje, prístup do smart home a internet bankingu.

Pri krádeži mobilu ide teda nielen o priamu finančnú škodu, ale aj emocionálnu a následnú finančnú, ak by sa niekto dostal do vašej banky, alebo ho zneužil na platby v obchodoch. iPhony od Apple patria medzi najlepšie zabezpečené zariadenia, to však neznamená, že sú nedobytné.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Viete, čo všetko dokáže váš Apple iPhone? Naučíme vás to

Smartfón vám môžu ukradnúť, ale môžete si ho niekde zabudnúť, alebo stratiť. Je dobré, ak sa na túto eventualitu pripravíte dopredu podľa hesla mysli na najhoršie a očakávaj najlepšie.

Nastavte si iPhone ešte teraz

Absolútnym základom je, aby ste mali aktívnu funkciu Nájsť môj iPhone. Vždy keď sa prihlásite do Apple ID, zapnite si túto funkciu. Umožní vám sledovať, kde sa váš iPhone nachádza a zlodejom zabráni resetovať systém.

Ďalším krokom je, aby ste mali zablokovaný prístup k Apple ID. Prejdite do Nastavenia > Čas pred obrazovkou a nepovoľte zmeny kódu a zmeny účtu.

Aký máte PIN? Apple natívne ponúka možnosť zvoliť si miestny číselný PIN. Zmeniť si ho môžete na 4-miestny, čo sa neodporúča (šikovný zlodej dokáže ľahšie zaznamenať zadávanie 4 čísel). Ideálne by bolo zvoliť si alfanumerické heslo, samozrejme odlišné od toho, aké máte k Apple ID.

Zablokujte si prístup k Ovládaciemu centru, keď je iPhone zamknutý. Nájdete to v Nastavenia > Face ID a presuňte sa nižšie, kde zakážete Ovládacie centrum. Tam môžete tiež zakázať príslušenstvo, takže zlodej sa nepripojí k vášmu iPhonu cez USB-C/Lightning port.

Predpokladáme, že Face ID, resp. Touch ID máte aktivované. Dbajte na to, aby ste sa na verejnosti prihlasovali práve takto a nie zadaním PIN kódu. V prípade potreby ho zadajte vtedy, ak sa presvedčíte, že ste naozaj v súkromí.

Čo robiť pri krádeži iPhonu?

Vtedy treba konať čo najrýchlejšie. Nájdite zariadenie pripojené na internet a otvorte si stránku iCloud.com, prihláste sa tam, kliknite na Nájsť, nájdite váš iPhone a okamžite uzamknite svoj iPhone klliknutím na Označiť ako stratený. Ak si myslíte, že váš iPhone je stále vo vašej blízkosti, pomôže voľba Prehrať zvuk. Ak viete, že vám niekto práve ukradol iPhone, potom zariadenie vymažte.

Problém môže nastať vtedy, ak nemáte pri sebe svoje druhé zariadenie s vašim Apple ID. Na ten totiž chodí overovací dvojfaktorový kód. Kód si môžete vyžiadať prostredníctvom SMS zo iného mobilu. Druhou komplikáciou je, že dvojfaktorový overovací kód príde aj na ukradnutý iPhone. Ak to zlodej očakáva, stačí, ak bude rýchlejší ako vy a klikne na Nepovoliť.

V prípade, ak mobil niekde zabudnete, alebo vám vypadne, tieto nástroje pomôžu pri lokalizácii zariadenia, priadne jeho zablokovania, aby ho nemohol nikto používať, či predať. S aktualizáciou iOS 17.3 by sme sa mali dočkať nových funkcií, ktoré pomôžu proti krádeži a podstatne skomplikujú prevzatie Apple ID.

Obsah pokračuje pod reklamou
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.