Reklama

Uhádnete, v ktorej krajine sa predáva najviac elektromobilov? USA to nie sú!

Zdroj | Hyundai
Števo Porubský
Zdroj | Hyundai
Zdroj | Hyundai

Pred pár dňami Kalifornia oznámila, že dva roky pred plánom sa jej podarilo dosiahnuť cieľ mať na cestách 1,5 milióna elektrických vozidiel. To sa štátu podarilo v prvom kvartáli tohto roka, kedy sa predalo takmer 600 000 elektrických áut.

Aj keď to znie ako obrovské číslo, Kalifornia, a ani celé USA, nedosahujú také registrácie ako v niektorých iných krajinách sveta. Dokážete si tipnúť, v ktorej krajine sveta sa predáva najviac elektromobilov?

Zdroj | BYD Auto
Obsah pokračuje pod reklamou

Dáta máme zatiaľ iba za rok 2022, no inak by nevyzerali ani uzavreté prvé kvartály tohto roka. Krajinou, kde je predávaných najviac elektromobilov je jednoznačne Čína. Tu sa producentom elektrických automobilov, teda batériových a plug-in hybridov, podarilo predať okolo 6,2 milióna vozidiel.

V najľudnatejšej krajine sveta je obrovský dopyt po elektromobiloch, hoci bežných vozidiel sa tam predáva násobne viac. Aj napriek tomu záujem o takéto vozidlá vzrástol o 82 % oproti roku 2021. To je skoro o 3 milióny elektromobilov viac!

Zaujímavé je celkové číslo elektromobilov v globálnom meradle. Tých sa predalo okolo 10,2 milióna, odhady rôznych analytických spoločností sa mierne rôznia. Napriek tomu, Čína pohltila až 59 % globálneho trhu. Ak je možné rátať Európu za krajinu (aspoň porovnateľnú s Čínou a USA), tak patríme na druhú priečku s takmer 2,7 miliónmi elektromobilov. Medziročný nárast je ale veľmi chabý, iba 15 %.

Zdroj | EV Volumes

Na treťom mieste, podľa spoločnosti EV Volumes, skončila Severná Amerika. Tu patria nielen USA, ale aj Kanada. Na tomto kontinente sa predalo iba 1,1 milióna elektromobilov, no medziročne poskočili o slušných 48 %.

Ak by sme k Číne a teda Ázii pripočítali aj ostatné oblasti, Ázia (a Oceánia) by mohla mať okolo 6,5 milióna predaných elektromobilov, keďže v ostatných krajinách (vrátane Južnej Ameriky a Afriky) sa predalo 551 tisíc elektromobilov.

Niet sa preto čudovať, že všetky automobilky so svojimi novými elektromobilmi mierna na čínsky trh. Chcú si ukrojiť z aktuálne najväčšieho koláča, kde dominujú hlavne domáce značky. Napríklad spoločnosť BYD v minulom roku predala vyše 1,8 milióna elektromobilov. 3x toľko, čo rok predtým! V Číne za minulý rok BYD obsadilo 6 z prvých 10 priečok v predajnosti elektromobilov. V top 10 sa objavila z mimočínskych producentov iba Tesla s dvomi modelmi Y a 3.

Zdroj | EV Volumes

V tomto roku sa očakáva globálny predaj na úrovni okolo 14 miliónov elektromobilov, pritom v Číne to má byť zhruba 8 miliónov kusov, a teda 30 % nárast.

Aj tak je to málo. Globálne je totiž na cestách 1,5 miliardy osobných automobilov, no z nich len 27 miliónov tvoria elektromobily. To predstavuje 1,8 %. V prípade tohtoročného rastu môže penetrácia elektromobilov dosiahnuť 2,5 %.

V takom Nórsku, kde je predaj elektromobilov na 1 000 obyvateľov najvyšší, je to už ale až 20 %, pričom v hlavnom meste Oslo elektromobily tvoria až tretinu vozidiel na cestách. Už roku sa pritom v krajine predávali takmer výhradne iba elektromobily.

Pozrite si

Nórsku môže závidieť celý svet, 9 z 10 nových áut sú elektrifikované!

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.