Reklama

Nórsku môže závidieť celý svet, 9 z 10 nových áut sú elektrifikované!

Zdroj | Barents Observer
Števo Porubský
Zdroj | Barents Observer
Zdroj | Barents Observer

Nórsko môže byť príkladom pre svet v mnohom, no v elektromobilite obzvlášť. Tamojší úrad Opplysningsrådet for Veitrafikken (OFV), Rada pre informácie o cestnej premávke, informoval o predajoch automobilov za rok 2021. Takmer každé nové vozidlo bolo elektrifikované (9 z 10) a takmer dve tretiny boli čisto elektrické!

Hľadáte doplnky pre svoje auto? Skúste Heureku:

Zdroj | Skoda

Okrem tohto rekordu sa tamojší úrad pochválil aj iným míľnikom. Po 35 rokoch bol totiž prekonaný počet nových registrácií osobných automobilov. Posledným rekordným rokom bol rok 1986 (!), kedy sa predalo 167 352 osobných automobilov, no až v roku 2021 sa v tejto krajine počtom obyvateľov pripomínajúcu Slovensko, podarilo predať viac automobilov.

Konkrétne má ísť o 176 276 nových automobilov a 18 283 ojazdených dovezených automobilov.

Zdroj | OFV

Z nich však až 113 715 (nových) + 10 472 (dovezených) vozidiel bolo elektrických! V percentách ide o 64,5 %. Inak povedané, iba jedno z troch nových automobilov nie je elektrické. Mimochodom, ďalších 20,8 % z celkového počtu nových osobných automobilov tvorili v roku 2021 plug-in hybridné benzínové vozidlá a 6,4 % tvorili ne-plug-in hybridy . Za rok 2021 sa tak v Nórsku predalo 91,7 % elektrifikovaných vozidiel!

OFV informuje, že ak registrácie pôjdu takýmto tempom, v marci tohto roka bude v Nórsku brázdiť cesty 500 000 elektromobilov. Po tomto míľniku sa bude Nórsko blížiť už k 20 % podielu elektromobilov na celkovom počte automobilov. Tých je podľa OFV v krajine okolo 2,8 milióna.

Zdroj | Tesla

Najväčší podiel na týchto rekordoch má ale stále Tesla. Jej modely tvorili až 11,6 % zo všetkých nových predaných automobilov. Tesla je tak najpredávanejšou značkou v Nórsku. Na druhom mieste je VW, tretia priečka patrí značke Toyota.

Zdroj | OFV

Napriek tomu si druhé a tretie miesto vymenili konkrétne modely VW a Toyoty. Kým na prvej priečke je Tesla Model 3, na druhej je Toyota RAV4 a až na treťom mieste je VW ID.4. Na popularite naberá aj Tesla Model Y, ktorý pravdepodobne v roku 2022 bude v prvej trojke.

Zdroj | OFV

Nóri však podľa OFV milujú elektrické SUV s pohonom všetkých 4 kolies. Tie tvorili 54,4 % predaných vozidiel.

Nórsko a samotní Nóri dokazujú, že prechod na elektromobilitu je možný a nemusí trvať desiatky rokov. Stačí len chcieť, využívať dotácie a výhody, ale aj zelenú elektrickú energiu. V Nórsku je totiž väčšina elektriny vyrobená z obnoviteľných zdrojov, čo sa o iných krajinách, aj tých európskych, povedať nedá.

Každopádne, vymeniť kompletne vozový park krajiny na čisto elektrický ešte potrvá roky. Tieto čísla totiž hovoria iba o osobných automobiloch a nepočítajú s malými a veľkými nákladnými automobilmi či autobusmi. Tie stále vo väčšine tvoria naftové modely.

 

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.