Reklama

Uhádnete, koľko nabíjačiek Supercharger má Tesla už na celom svete!

Zdroj | Tesla
Števo Porubský
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Tesla tento týždeň dosiahla ďalší veľký míľnik, keď zapojila jubilejnú nabíjačku Supercharger. Kým ostatní veľkí hráči počítajú svoje nabíjačky na maximálne tisíce, Tesla ich počíta na desaťtisíce!

O nabíjačkách Supercharger sme pritom začali počúvať pred necelými 11 rokmi. Prvé takéto nabíjačky bolí spustené koncom septembra 2012 v USA, v čase, kedy na cesty prišli prvé Modely S.

Dnes ich nájdete v Severnej Amerike, Európe, Ázii i v Austrálii a Oceánii. A celkovo je ich už vyše 50 000! Nebavíme sa pritom o nabíjacích staniciach, kde nájdete hneď niekoľko Superchargerov, ale o samotných konektoroch, ktorými je možné nabíjať elektromobily. Samotných staníc je okolo 5 500 na celom svete.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tie už pritom nemusia byť iba automobilky s rovnomenným názvom, ale Tesla umožňuje nabíjanie aj iným automobilkám (nie však všade, kde pôsobí). Dokonca má v USA patentovaný nabíjací konektor (dnes už nazvaný North American Charging Standard), ktorý sa zaviazali používať takmer všetci veľkí i menší výrobcovia elektromobilov.

Pozrite si

Peklo zamrzlo?! Ford bude v elektromobiloch používať konektor Tesly

Dôvod je ten, aby mohli sieť Superchargerov využívať aj iné elektromobily. A keďže má Tesla jednoznačne najväčšiu sieť nabíjačiek, je logické a rozumné, aby ostatné automobilky prešli práve na konektor aký využíva Tesla.

Konektor ale zvláda už dnes nabíjať elektromobily výkonom 250 kW, do budúcnosti sa počíta s ešte vyššími výkonmi. Napríklad v súčasnosti najvýkonnejšia Supercharger V4 zvláda teoretický výkon vyše 600 kW.

Zdroj | Tesla

Každopádne, Tesle sa podaril husársky kúsok – vybudovať zatiaľ najväčšiu sieť nabíjacích staníc na svete. Hoci také Ionity, čo je spoločná sieť hneď niekoľkých automobiliek, neexistuje 11 rokov, ale iba čosi vyše 5 rokov, aktuálne má iba niekoľko tisíc nabíjačiek na pár stovkách staníc (presne 2 719 nabíjačiek na 526 staniciach). Rovnako pomerne biedne, oproti sieti Supercharger, sú na tom aj ďalšie veľké už dávno ohlásené projekty.

Tesla vyzerá byť v tomto neporaziteľná a pokiaľ nepríde nejaký gigantický hráč, Supercharger ostane neporaziteľný. Tesla totiž vyriešila večný problém – sliepka/vajce. Nikto nechcel elektromobily, lebo neboli nabíjačky. Tesla priniesla aj to, aj to.

Zdroj | Tesla
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.