Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Údržba elektromobilov je oproti spaľovákom v priemere o 22 % lacnejšia

Údržba elektromobilov je oproti spaľovákom v priemere o 22 % lacnejšia
Zdroj | Hyundai
Richard Pliešovský
Údržba elektromobilov je oproti spaľovákom v priemere o 22 % lacnejšia
Zdroj | Hyundai
Zdroj | Hyundai

Servis plne elektrických vozidiel je približne o 22 % lacnejší v porovnaní s ekvivalentnými vozidlami so spaľovacími motormi. Je to najmä vďaka rýchlejšej oprave (menej človekohodín) a menšiemu počtu pohyblivých častí v elektromobile.

Fleet Assist, ktorý analýzu uskutočnil upozorňuje, že znižovanie cien nie je z dlhodobého hľadiska možné pre rastúce prevádzkové náklady autodielní. Prieskum sa týkal 850 000 vozových parkov a dodávok, ktoré využívajú 5 200 licencovaných autoservisov Fleet Assist. Zameral sa na priemernú hodnotu služby plne elektrických vozidiel. Ukázalo sa, že veľká časť nižších nákladov je spôsobená skráteným pracovným časom, ktorý je o 33 % menší pre elektromobily oproti modelom so spaľovacími motormi.

Poukázalo sa tiež, že súčiastky pri práci s elektromobilmi sú zvyčajne o 28 % lacnejšie, majú menej pohyblivých dielov, oveľa nižšie je i opotrebovanie bŕzd. Ak sa zoberú do úvahy ceny dielov, ktoré za rok vzrástli asi o 10 %, rozdiel v nákladoch sa ešte viac zväčšuje. Medzi najčastejšie vymieňané diely patria peľové filtre, žiarovky, batérie do kľúčenky, stierače a brzdová kvapalina.

Obsah pokračuje pod reklamou

Fleet Assist varuje, že ceny za servis elektromobilov by sa mohli zvýšiť, pretože obchodníci budú dvíhať ceny za servis, aby si udržali ziskovosť. Predajcovia začínajú pociťovať dôsledky znížených príjmov zo servisu, keďže vodiči najazdia menej kilometrov.

Pozrite si

Aká je návratnosť elektromobilu? Porovnali sme ŠKODA Enyaq iV a Kodiaq

Autoservisy musia brať aj do úvahy budúce investície a rastúce režijné náklady, či už školenia technikov, priebežných zberných a doručovacích služieb, servisných vozidiel, ale i modernizácie dielní na správu elektromobilov. To všetko stojí čas a zvýšené náklady.

Nedávny prieskum ombudsmana pre motorové vozidlá v Spojenom kráľovstve ukázal, že 6 z 10 autoservisov očakáva zvýšenie cien v tomto roku, aby si dokázali udržať ziskovosť pri rastúcich režijných nákladov.

Menšie náklady na servis pritom nie sú prioritou pri výbere automobilu. Bežný motorista dáva dôraz na spotrebu, ale neuvedomuje si, že počas prevádzky vozidla treba rátať aj so servisom. Tam sa ceny medzi rôznymi značkami častokrát diametrálne líšia. Elektromobily ukazujú cestu, ktorá pomôže nielen ekológii, ale aj ekonomike každého z nás.

Zdroj