Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Uber prejde na elektromobily, ich vodičom priplatí

Uber prejde na elektromobily, ich vodičom priplatí
Zdroj | Uber
Juraj Procházka
Uber prejde na elektromobily, ich vodičom priplatí
Zdroj | Uber
Zdroj | Uber

Známa alternatívna taxislužba to myslí s ekologickou dopravou vážne. Chystá sa motivovať spolupracujúcich vodičov na používanie elektromobilov a elektrifikovať bude aj firemnú flotilu. Za týmto účelom Uber naleje do elektrifikácie 800 miliónov dolárov na urýchlenie prechodu na elektromobily.

V roku 2040 chce dosiahnuť, aby 100% áut používaných v rámci platformy malo elektrický pohon. V amerických, kanadských a európskych mestách chce úplnú elektromobilitu dosiahnuť už o dekádu skôr, do roku 2030.

Pozrite si

Waymo a Uber odhalili nové technológie pre autopilotov

Suma 800 milíonov USD má poslúžiť na stimuláciu vodičov, aby vymenili svoje vozidlá za elektromobily. Pomoc zo strany Uberu bude mať dve podoby. Na základe partnerstva Uberu a General Motors firmy ponúknu vodičom možnosť kúpy zľavnených elektromobilov Chevrolet Bolt EV. V hre sú podobné zvýhodnenia aj v spolupráci s automobilkami Nissan a Renault.

Zdroj | GM

Uber dúfa, že finančné stimuly pomôžu do roku 2025 presvedčiť stovky tisíc vodičov, aby prešli na elektromobily.

Ďalším zámerom, ako motivovať vodičov, je rozširovanie služby Uber Green, aby si cestujúci mohli ľahšie zvoliť cestu hybridom, alebo elektromobilom. Pasažieri si síce za každú jazdu priplatia 1 dolár, ale 50 centov z tejto sumy pôjde priamo vodičovi. Cestujúci navyše získajú 3x viac bodov Uber Rewards ako pri bežnej jazde.

Pri jazde batériovým elektromobilom navyše Uber prispeje vodičovi ďalším 1 dolárom za každú jazdu (zatiaľ to bude platiť len v USA a Kanade). Majitelia elektromobilov si tak prilepšia spolu o 1,5 dolára za jazdu, čo by už mala byť zaujímavá motivácia.

Zdroj | Uber

Okrem cieľov v rámci platformy sa Uber tiež zaviazal dosiahnuť nulové emisie vo svojich firemných prevádzkach, a to do roku 2030.

Pozrite si

Uber pokračuje s testovaním autonómnych vozidiel v San Franciscu

Celkový cieľ prechodu na elektromobilitu do roku 2040 je pomerne mäkký, ale každá iniciatíva v tomto smere je dobrá. Zvlášť, keď v Európe a Amerike, aspoň v tej severnej, chce firma dosiahnuť nulové emisie pri jazdách už o 10 rokov skôr.

Začiatkom tohto roku sa k podobnému cieľu zaviazal aj Lyft, najväčší konkurent spoločnosti Uber. Cieľom Lyftu je však dosiahnuť 100%-nú elektromobilitu už do roku 2030.

Zdroj