Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Toyota pritvrdila, na elektrickú dodávku PROACE dá 15 rokov záruku

Toyota pritvrdila, na elektrickú dodávku PROACE dá 15 rokov záruku
Zdroj | Toyota
Števo Porubský
Toyota pritvrdila, na elektrickú dodávku PROACE dá 15 rokov záruku
Zdroj | Toyota
Zdroj | Toyota

Japonská Toyota príjemne prekvapila zákazníkov a možno nepríjemne konkurenciu. Predstavila elektrickú verziu dodávky PROACE s dodatkom electric, ktorá bude lákať hlavne na záruku. Tá má byť 15 rokov, alebo 1 milión kilometrov! Toyota si verí, že PROACE je perfektná dodávka pre biznis.

Zdroj | Toyota

Toyota PROACE electric vychádza z naftového modelu PROACE. Rozdiel je hlavne v tichosti, dojazde a hmotnosti. Ani jedno však navonok nevidieť. PROACE electric je ale zároveň postavená na platforme EMP2, ktorú využíva aj PSA, teda aj nedávno oznámený Opel Vivaro-e.

Zdroj | Toyota

Preto sa niet čomu čudovať, že aj Toyota PROACE electric ponúkne dve verzie batérie – 50 a 75 kWh, ktoré dodajú dodávke dojazd 230, resp. 330 km podľa WLTP. V oboch prípadoch na pohon slúži 100 kW elektromotor s krútiacim momentom 260 Nm. Zrýchlenie na stovku za 13,1 sekundy či maximálna rýchlosť 130 km/h nikoho neohúria, no ani nemajú.

Pozrite si

ČO je to EPA, NEDC a WLTP, skratky používané aj pri elektromobiloch?

Zdroj | Toyota

Škoda len, že pod kapotou je len 7,4/11 kW AC nabíjačka, 22 kW by potešila určite viac. Asi sa očakáva, že firmy si nechajú inštalovať 50 kW DC nabíjačky? Maximálny výkon nabíjania je 100 kW práve na DC nabíjačke. Na 80% kapacity by ste mali byť za 30-45 minút v závislosti od verzie.

Do úložného priestoru sa zmestí 6,6 m3 tovaru, maximálne zaťaženie je 1,28 tony. Aktuálne bude dostupná iba nákladná verzia, budúci rok má prísť na trh aj ako 9-miestny mikrobus.

Zdroj | Toyota

To, čím bude PROACE electric výnimočná je ale záruka na batériu. Tú dá Toyota buď na 15 rokov, alebo na 1 000 000 kilometrov, pričom kapacita batérie nesmie klesnúť pod 75%. Inak povedané, ak by ste denno-denne najazdili s vyšším modelom zhruba 300 km (nech bez nabíjania), tak záruka uplynie po zhruba 9-9,5 roku.

Zdroj | Toyota

Toyota PROACE electric je možné si na vybraných európskych trhoch si už predobjednať. Prvé dodávky vozidiel plánuje japonský výrobca na jeseň tohto roku. Kedy príde na náš trh zatiaľ nie je známe, v Európe sú podstatne dôležitejšie a zaujímavejšie trhy pre elektromobily ako ten náš. Cena zatiaľ nie je známa.

Zdroj | Toyota