Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Plne elektrickú dodávku má už aj Opel, v predaji bude na jeseň

Plne elektrickú dodávku má už aj Opel, v predaji bude na jeseň
Zdroj | Opel
Števo Porubský
Plne elektrickú dodávku má už aj Opel, v predaji bude na jeseň
Zdroj | Opel
Zdroj | Opel

Do elektriny pre biznis ide už aj nemecký Opel (PSA Goup). Po osobných elektromobiloch Ampera-e a Corsa-e prichádza aj s dodávkou Vivaro-e, ktorá s klasickou dodávkou Vivaro s naftovým motorom zdieľa väčšinu prvkov, teda minimálne na prvý pohľad. Pod kapotou je však celkom iná, plne elektrická s 50 alebo 75 kWh batériou.

Zdroj | Opel

Novinka Opel Vivaro-e má síce rovnakú platformu ako naftový model Vivaro, no nemecký výrobca pod kapotu umiestnil plne elektrický motor poháňajúci prednú nápravu s výkonom 100 kW (cca 134 k) a krútiacim momentom 260 Nm. Motor dovoľuje novinke dosiahnuť maximálnu rýchlosť 130 km/h. Nie je to vôbec mnoho, no aj vzhľadom na použité batérie dodávka nie je určená na diaľkovú prepravu, ale skôr dovoz tovaru v mestách a prímestských aglomeráciách.

Základom bude iba 50 kWh batéria, ktorá podľa výrobcu a WLTP metriky dodá dostatok energie na 230 km jazdy. Druhou možnosťou bude 75 kWh batéria, ktorej WLTP dosahuje 330 km. V oboch prípadoch ich bude možné nabíjať maximálnym výkonom 100 kW na DC nabíjačke, na 80% kapacity sa majú nabiť za 30, resp. 45 minút. V domácom/firemnom prostredí bude možné využívať aj AC nabíjanie, no len maximálne výkonom 11 kW.

Zdroj | Opel

Maximálna nosnosť dodávky je 1 275 kg, čo je takmer 200 kg menej, ako má klasické Vivaro. Nuž, niekde tie batérie je „cítiť“. Objem nákladného priestoru sa však nezmenil, má 6,6 m3. Maximálna hmotnosť prívesu má byť 1 000 kg.

Zdroj | Opel

Na jeseň tento rok bude k dispozícii zatiaľ iba model na prepravu tovaru, v priebehu budúceho roka má prísť ale na trh model aj pre osobnú prepravu. Ceny zatiaľ nie sú známe.

Zdroj | Opel

 

Zdroj