Reklama

Toyota Mirai - vyskúšali sme vodíkové auto budúcnosti, dostupné aj na Slovensku

Michal Spiegel

Zabudnite na bežné elektromobily. Toyota prináša budúcnosť v podobe vodíkového auta Toyota Mirai a my sme mali jedinečnú možnosť si ho vyskúšať. Nová generácia sa vydarila, pozrite, prečo si to myslíme.

Toyota dlhé roky patrí k vodíkovým favoritom. Dokázala to aj prvá generácia Toyoty Mirai, ktorá už v roku 2014 ponúkla dojazd viac ako 500 kilometrov na jedno natankovanie, ktoré trvalo iba pár minút. Oproti väčšine bežných elektromobilov sú tieto hodnoty stále niečo nepredstaviteľné. Otázniky však pri prvej generácii vyvolával dizajn, ktorý mnohým nebol po chuti. O druhej generácii Mirai sa to rozhodne nedá povedať.

Pútavý dizajn

Uhladené krivky, dôraz na detail a športové náznaky presvedčia aj ľudí v našich končinách, že dizajn Mirai sa skutočne vydaril. Toyota Mirai môže s prehľadom konkurovať aj nemeckým prémiovým automobilkám, keďže ide o plnohodnotnú luxusnú limuzínu.

Platí to aj o interiéri, ktorý dbá na pohodlie a japonský minimalizmus. Okrem 12,3″ centrálneho dotykového displeja, tvoria zvyšok vozidla mechanické prvky. Všetko je na správnom mieste.

Poteší aj priestrannosť, ktorá sa oproti predchádzajúcej generácii zvýšila zo 4 miest na 5. Podobne ako pri elektromobiloch, aj v Toyote Mirai sme si užili výborný pocit ticha dosiahnutý ako pohonom, tak odhlučnením. O hudobnú stránku sa navyše stará 14 reproduktorov systému JBL.

Samozrejmosťou je podpora Apple CarPlay a Android Auto, ale aj ovládanie na diaľku cez smartfón. Smartfón má vlastné miesto na stredovom tuneli, v ktorom je rovno zabudovaná aj Qi bezdrôtová nabíjačka.

Čerešničkou na torte je automatické vyhrievanie resp. chladenie sedadiel. Automatická klimatizácia v mnohých autách je už samozrejmosť, no táto funkcia ukazuje, ako sa dá pohodlie ešte viac zlepšiť. Stačí si stlačiť automatický režim, a vaše sedadlá budú vhodne vyhriate resp. vychladené.

Pozrite si

Nová Toyota Mirai: elegancia bez emisií

Žiadny motor pod prednou  kapotou

V úvode sme písali, že zabudnite na bežné elektromobily. Aj Toyota Mirai je v podstate elektromobilom, keďže vodíkový pohon funguje na princípe 330 palivových článkov, ktoré vyrábajú elektrickú energiu a tá vďaka elektrickému motoru poháňa zadnú nápravu. Palivové články nájdete pod prednou kapotou a elektrická energia od nich smeruje k zadnej náprave, ale aj k batérii pod podlahou, na jej dočasné uskladnenie.

Vo vnútri palivových článkov reaguje vodík s kyslíkom a touto reakciou vzniká elektrická energia a tiež vedľajší produkt v podobe vodnej pary. Auto tak pri jazde vypúšťa miesto škodlivých emisií neškodnú vodu. Zaujímavým prvkom auta je H2O tlačidlo priamo na palubovej doske, pomocou ktorého môžete prebytočnú vodu jednoducho „vyliať“ napríklad predtým, ako zaparkujete vo svojej garáži. Samozrejme neškodná voda sa vylieva aj priebežne.

Čo sa týka dojazdu, Toyota Mirai druhej generácie deklaruje dojazd na jedno tankovanie až 650 kilometrov. Na naplnenie vodíkovej nádrže pritom postačí 3 až 5-minútové tankovanie vodíka.

Pozrite si

Vodíková zadnokolka Toyota Mirai je na Slovensku, kúpite ju od 62 990 €

Tankovacie stanice na obzore

Na tankovanie vodíkového auta budú slúžiť vodíkové stanice, z ktorých prvé dve majú vyrásť ešte tento rok už aj na Slovensku. Aktuálne je možné natankovať auto len v blízkom Rakúsku.

Na Toyote Mirai nás potešila cena, ktorá je nastavená nižšie než pri prvej generácii. Za základnú verziu Comfort zaplatíte 62 990 €. Pokiaľ chcete lepšiu výbavu, za 66 990 € viete získať verziu Executive a za 73 990 € dostanete verziu Executive s VIP balíkom.

Súčasťou výbavy sú napríklad 19″ disky kolies z ľahkých zliatin, bezkľúčové otváranie i štartovanie, LED svetlá, elektrické a vyhrievané sedadlá, ale aj najnovšia generácia Toyota Safety Sense s množstvom bezpečnostných prvkov, vrátane Toyota Teammate Advanced Park – parkovací asistent.

Toyota Mirai ponúka elektronické spätné zrkadlo, ktoré si viete jednoduchým preklopením prepnúť na normálne. Kamera zrkadla je ukrytá vedľa cúvacej kamery 🙂

Pozrite si

Toyota predstavila nový elektromobil na vodík Mirai. Tento už vyzerá k svetu!

Naše dojmy

Sedieť v aute budúcnosti prináša so sebou neuveriteľný zážitok. Po testovaní desiatok bežných elektromobilov zrazu sedíte za volantom vodíkového auta, pri ktorom nemusíte myslieť na neustále nabíjanie či úspornú jazdu. Sledujete ako auto nasáva kyslík, ako fungujú palivové články na hlavnej obrazovke, kedy sa vypúšťa vodná para…. jednoducho je to celkom iný zážitok. Vodík síce nie je aktuálne lacnejší ako elektrina, to sa však v blízskej budúcnosti môže zmeniť. Celý vodíkový pohon je však ekologickejší, a to sa nám páči

650-kilometrový dojazd vám ponúkne luxus zabudnúť na starosti s dobíjaním, samozrejme ideálne to bude, až keď pribudnú vodíkové čerpacie stanice aj na Slovensku. Zabudovaný elektromotor ponúka výkon na úrovni 174 koní, čo je ideálne nielen pre mestské jazdenie. Jazda je skutočne zážitkom, počas celej jazdy sme sa cítili maximálne pohodlne vďaka výbornému tlmeniu nerovností a pohodlným sedadlám.

S novinkou sme mali možnosť sa zosnámiť len na pár hodín, prešli sme iba pár kilometrov, i tak nás to auto zaujalo. Už teraz sa tešíme na prvé tankovanie, dlhodobejší test a reálny zázitok z používania vodíkového auta namiesto redakčného.

Mirai znamená v preklade budúcnosť a my sme sa mohli presvedčiť, že vodík skutočne predstavuje budúcnosť v automobilovom priemysle a netreba sa ho báť.

Pozrite si aj naše video s prvými dojmami z novinky Toyota Mirai.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.