Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

12 najpodstatnejších zmien a noviniek Androide 12

12 najpodstatnejších zmien a noviniek Androide 12
Zdroj | Google
Michal Sobek
12 najpodstatnejších zmien a noviniek Androide 12
Zdroj | Google
Zdroj | Google

V druhej polovici mája spoločnosť Google na svojej tradičnej konferencii I/O 2021 predstavila v poradí už dvanástu verziu svojho operačného systému určeného pre mobilné zariadenia. Nová verzia Androidu pridáva niektoré zaujímavé funkcie.

Pozrite si

Google predstavil Android 12, doteraz najvýraznejší redizajn svojho systému

Aktuálne je operačný systém Android 12 vo fáze beta testovania. Nová verzia Beta 3 odhaľuje hlavné vylepšenia novej verzie.

Nové možnosti snímku obrazovky

V novej verzii systému konečne pribudla možnosť urobiť snímku obrazovky aj na mieste, ktoré sa na displeji už nezobrazuje. Môžete tak pohodlne urobiť snímku celej webovej stránky a nielen jej časti. Túto funkciu už dávnejšie začali výrobcovia implementovať do svojich nadstavieb a konečne sme sa jej dočkali aj v čistej verzii Androidu.

Zdroj | 9To5Google

Automatická rotácia pri rozpoznávaní tváre

Rozpoznávanie tváre by malo byť vďaka automatickej rotácii oveľa rýchlejšie aj v odomykaní v režime na šírku. Aký bude reálny nárast rýchlosti si budeme musieť počkať do finálnej verzie.

Možnosti vytvárania motívov a nové ikony

V nastaveniach prístroja pribudla sekcia Tapety a štýly. Na výber je široká paleta farieb a k nim sa viažu aj tematické ikony. Niečo podobné ako sme poznali pri nainštalovaní launcherov tretích strán. Google tak priamo do Androidu 12 implementuje prispôsobenie systému. Výber ikon súvisí priamo s výberom farebného motívu. Toto prispôsobenie Google nazáva Material You.

Zakázanie gesta pre vyvolanie Google asistenta

Určite sa aj vám stalo, že ste pri geste na návrat na domovskú obrazovku nechtiac vyvolali Google asistenta. Ten sa aktivuje pri potiahnutí prsta z dolného rohu displeja. V systéme Android 12 pôjde toto gesto v nastaveniach zakázať, aby sa predišlo náhodnému aktivovaniu. Vyvolanie Google asistenta môžete aj naďalej príkazom „Ok Google“.

Zdroj | google

Vylepšené ovládanie jednou rukou

Pri dnešných veľkých uhlopriečkach príde vhod aj funkcia lepšieho ovládania jednou rukou. Funkcia pri potiahnutí po dolnej časti displeja, kde sa nachádzajú ovládacie prvky, môže zobraziť prichádzajúce notifikácie.

Vyskakovacie okno pri nastavení Wi-Fi

Po stiahnutí hornej lišty a kliknutí na ikonu Wi-Fi sa po novom otvorí vyskakovacie okno, kde sa dá rýchlejšie pripojiť ku konkrétnej sieti. Po podržaní na ikone sa ako po starom dostanete do nastavení, kde vás čaká podrobnejšie nastavenie Wi-Fi siete. Funkcia, ktorá môže urýchliť prihlasovanie sa do nových sietí.

Nové prepínače v hornej lište

Do hornej notifikačnej lišty pribudla nová skratka s vypínačom, ktorý vás presmeruje do nastavení vypnutia zariadenia. To sa nachádza pod hlavnými prepínačmi v strede, takže je ľahko dostupné pre pravákov aj ľavákov. Vedľa neho sa presunula skratka s perom na prispôsobenie prepínačov a skratka s ozubeným kolesom, ktorá odkazuje do hlavných nastavení.

Zdroj | 9To5Google

Rýchle zdieľanie odkazov v prehliadači Chrome

Ak v prepínači posledných aplikácii máte otvorený Google Chrome, tak viete hneď pomocou nového plávajúceho tlačidla zdieľať aktuálnu webovú stránku. Po kliknutí sa zobrazí URL adresa webu a na možnosť bude odkaz skopírovať alebo rovno zdieľať, pričom sa v spodnej lište zobrazia posledné zdieľané kontakty.

Aktualizácie systému cez obchod Google Play

Spoločnosť Google by chcela aktualizovať verzie operačného systému podobným spôsobom ako rieši aktualizácie nainštalovaných aplikácií, a to prostredníctvom obchodu Google Play. To znamená, že používateľ by mal dostať aktualizácie rýchlejšie.

Vylepšené rozhranie fotoaparátu

Aj rozhranie fotoaparátu prešlo miernou úpravou dizajnu. Reč je o novom plávajúcom okne, ktoré je možné vyvolať potiahnutím zhora nadol. V pravom dolnom rohu je potom odkaz na kompletné nastavenia. Potiahnutím po hľadáčiku fotografie je možné po novom aj meniť režimy fotoaparátu.

Zdroj | Belkin

Zmeny v rozhraní Pixel Launcher

Vyhľadávacie okno je teraz väčšie a logo Google asistenta bolo nahradené ikonou mikrofónu. Po podržaní na ikone aplikácie budú okrem už známej ponuky k dispozícii aj widgety konkrétnej aplikácie. Samotné písmo v systéme je širšie a ostrejšie.

Nové vyhľadávanie AppSearch

Vyhľadávanie bude v Androide 12 ešte efektívnejšie. V systéme je nová funkcia s názvom AppSearch, ktorá umožňuje vyhľadávať zadane pojmy aj priamo v nainštalovaných aplikáciách. Je tu dokonca aj podpora offline vyhľadávania.

Noviniek v Androide 12 nie je málo. Medzi najzaujímavejšie patrí miera personalizácie, čím čiastočne odpadáva inštalovanie launcherov tretích strán. Google chce dať používateľom voľnejšie ruky pri nastavení systému.