Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

14 gadgetov, s ktorými spravíte radosť športovcom na Vianoce

14 gadgetov, s ktorými spravíte radosť športovcom na Vianoce
Zdroj | Decathlon
Juraj Recký
14 gadgetov, s ktorými spravíte radosť športovcom na Vianoce
Zdroj | Decathlon
Zdroj | Decathlon

Vymyslieť nadšencovi pre technológie, ktorý tiež miluje šport, vhodný darček na Vianoce, nie je ťažké. Ak však chcete vymyslieť niečo originálne, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

Ďalšie rady a tipy na produkty aj z iných oblastí nájdete v našej vianočnej sekcii Čo pod stromček (ČPS).

Zdroj | Decathlon

Spomeniete si ešte na Rockyho 4 a tréning ruskej mašiny Ivan Drago? Ozrutný blondiak mal k dispozícii najmodernejšie športové vychytávky tej doby. Síce mu nepomohli vyhrať životný zápas, no tréning vyzeral o niečo príjemnejšie, než Rockyho brodenie sa snehom s obrovským pňom na pleciach. Ak teda chcete sebe, či niekomu blízkemu spríjemniť športové aktivity, lepší vianočný darček ako športový gadget asi nevymyslíte.

V ponuke je dnes celá plejáda rôznych riešení, ktoré spájajú šport a technológie. Od tých najpopulárnejších, ako sú napríklad inteligentné hodinky, po šialenstvá najrozličnejšieho druhu a rozmerov. My sme pre vás vybrali 14 vychytávok, ktoré sa stále dajú považovať za prínosné aj pre rekreačného športovca. Áno, s výberom balansujeme na hrane toho čo má a nemá zmysel, ale ak chcete byť s darčekom originálni, treba občas riskovať.

Originalita však neznamená kupovať to najlepšie, najvýkonnejšie a najnovšie. Ruku na srdce, drvivej väčšine rekreačných športovcov aj tak stačí bezplatná aplikácia do smartfónu. Myslite na to, pri pohľade na cenovku. Tá vie byť pri smart športových pomôckach nezmyselne vysoká.

Čo treba vedieť pred kúpou?

Milovníci technológií často športujú práve preto, aby si od technológií oddýchli. Teda než vôbec začnete vyberať vianočný darček, ktorý má vyčariť úsmev na tvári, uistite sa, že váš blízky nie je práve prípad, ktorý športom oddychuje od technológií.

Pozrite si

4 notebooky do 500 € pod stromček nielen pre študentov

Nie každý športovec je tak nadšený, že technologickú športovú vychytávku reálne zužitkuje. Treba myslieť na to, že čím je pomôcka viac smart, tým komplikovanejšie informácie ponúka. Napríklad, stále častejšie sa pri športových smart hodinkách stretávame s meraním VO2 Max – maximálna rýchlosť spotreby kyslíka. Pre profesionálnych športovcov dôležitá informácia, pre rekreačného bežca niečo, čoho názov bude mať problém zopakovať, nie to ešte sledovať grafy a odčítať hodnoty z kriviek a porovnávať ich s nameranými hodnotami.

Pri výbere si všímajte výdrž batérie. Ak je darček pre športového maniaka, ktorý ráno pred prácou zabehne pár kilometrov a večer ide do fitka alebo na jógu, bude potrebovať niečo s väčšou výdržou, než rekreačný športovec, ktorý si 2-krát do týždňa zabehne 5 kilometrov. Špeciálnou kategóriu su super vytrvalci, napríklad triatlonisti, ktorí sú schopní za jeden tréning minúť celú batériu smart pomôcky.

Pozrite si

15 zariadení a doplnkov, ktoré pod stromčekom potešia Apple fanúšika

Odolnosť je veličina, ktorá môže byť preceňovaná. Ak je obeť vášho obdarovania rekreačný športovec, je zbytočné mu kupovať gadget, testovaný na Evereste. Pri väčšine prípadov stačí odolnosť voči potu. Ak nájdete niečo, čo zvládne ponorenie do slanej vody do 50 metrov, je to síce úctyhodná pomôcka, ale pre drvivú väčšinu našincov zbytočná.

Je úplne zbytočne kupovať absolútne novinky, prípadne projekty start-upov. Prívlastok smart pri športových pomôckach je často výsledkom nadšencov, ktorých cieľom nie je ani tak pomôcť, ako skôr silou-mocou ponúknuť nejakú hi-tech novinku.

Zhrnutie

  • Buďte si istí, že obdarovaný o športovú smart vychytávku má naozaj záujem.
  • Nevyberajte zbytočne zložité a inteligentné zariadenia. Veľa zaplatíte a váš blízky všetky možnosti aj tak nevyužije.
  • Výdrž batérie musí byť dostatočná, ale zasa nemusí byť zbytočne veľká.
  • Dôležitá odolnosť je voči potu. Ostatné odolnosti voľte podľa konkrétneho využitia.
  • Uprednostnite overené a jednoduchšie gadgety, pred absolútnymi novinkami, ktoré sú zbytočne drahé.

Aftershokz Trekz Air

Okolo 170,00€

Zdroj | Aftershokz

Prečo kúpiť?

technológia Bone Conduction umožňuje počúvať hudbu pomocou lícnych kostí, preto počas športovania bude zreteľne počuť okolie. Slúchadlá sú ľahké a vďaka nákrčnej konštrukcii dobre držia na hlave. Na jedno nabitie vydržia podľa výrobcu 6 hodín a ich váha je 30 gramov. Aftershokz Trekz Air so zdrojom hudby komunikujú cez Bluetooth. Odolnosť je certifikovaná na IP55, čo je najmä proti potu.

Prečo nekúpiť?

Ide o novú technológiu, ktorá nemusí mať vychytané všetky muchy a je otázne ako príjemné vám bude počúvanie cez kosť. Naviac, dizajn slúchadiel je striktne športový, teda do „civilu“ sa priveľmi nehodia. Chýba NFC.

Beeline Moto

170,00 €

Zdroj | Beeline

Prečo kúpiť?

Ak nepotrebujete podrobné informácie pri navigácií, tak ako ich ponúka drvivá väčšina riešení, oceníte najmä minimalizmus Beeline Moto. K dispozícií sú dva režimy, navigoavnie šípkou a kompas. Konštrukcia je odolná voči vode a nárazom, displej má dobrú viditeľnosť na slnku a výdrž batérie je 30 hodín. Poteší široká ponuka držiakov.

Prečo nekúpiť?

Beeline Moto je vám bez smarfónu na nič. Minimalistická navigácia je vlastne len akýsi zjednodušený displej smart zariadenia. Pri cene 170,00 € by možno stál za zváženie jednoduchý držiak na smartfón za pár desiatok EUR.

Epico Universal Sport Armband

15,90 €

Zdroj | EPICO

Prečo kúpiť?

Puzdro na ruku je jedným z najpohodlnejších spôsobov ako mať smartfón pri sebe počas behu. Puzdro je naviac odolné voči potu a vlhku, tiež telefón ochráni proti poškriabaniu a v prípade pádu. Hmotnosť obalu je skutočne nízka a odložiť si môžete aj karty či kľúče. Samozrejme, nie spolu so smartfónom. Vďaka priehľadnej prednej strane máte k smartfónu bezproblémový prístup.

Prečo nekúpiť?

Obvod ruky nemusí byť dostatočne veľký, aby puzdro pohodlne držalo. Smartfón s uhlopriečkou displeja 6,5-palca, čo je najväčší aký sa do obalu vojde, už môže byť ťažký a pri pohybe rukou sa puzdro môže posúvať alebo pretáčať okolo okolo ruky.

EQUA Smart

74,00 €

Zdroj | myequa.com

Prečo kúpiť?

Fľaša s objemom 680 mililitrov má dobré tepelno izolačné vlastnosti, studenú vodu vo fľaši by ste mali mať aj po 24 hodinách od naliatia, teplú do 12 hodín. Dizajnovo je veľmi príjemná, poteší štupeľ zdobený mramorom. Prívlastok smart si fľaša zaslúžila vďaka odnímateľnému dnu, ktoré je vybavené LED svetielkami. Tie slúžia na pripomenutie dodržiavania pitného režimu. Zaujímavé sú informácie z aplikáie o vašej hydratáciu a plánovanie pitného režimu.

Prečo nekúpiť?

Nabíjanie je cez microUSB a veľkosť batérie 250 mAh nemusí ponúknuť požadovanú výdrž. Tiež predstava, že aj o pitný režim sa vám má starať aplikácia je mierne úsmevná.

Fitbit Inspire HR

99,90 €

Prečo kúpiť?

Náramok je príjemne jednoduchý a štýlový, čo sú jeho zásadné prednosti. Fitbit Inspire HR ponúka vodeodolnosť do 50 metrov, čiernobiely OLED dotykový displej, 3-osový akcelometer, optický monitor srdcovej frekvencie, nechýba ani vibračný motorček. Bezdrôtové spojenie sa realizuje cez Bluetooth 4.0. Zoznam funkcií počíta meranie denných aktivít, meranie srdcového tepu, akcelometer, stopky, režim 12/24, kalendár (dátum a deň v týždni), výpočet spotreby kalórií, dychové cvičenie, monitoring spánku, budík alebo výzvu k pohybu.

Prečo nekúpiť?

Pre niekoho môžu pôsobiť až priveľmi decky. Nabíjací kábel je veľmi krátky a vzhľadom na veľkosť displeja je rám, ktorý ho opisuje veľmi hrubý.

Garmin Forerunner 945

749,99 €

Zdroj | Garmin

Prečo kúpiť?

Takmer dokonalé hodinky pre triatlonistov, vo verzii Blue & Slate Tri-Bundle dostanete k hodinkám dva hrudné pásy, jeden na suchozemské športy, druhý na plávanie. Vychytávky, ktoré z hodiniek robia vlajkovú loď sú optický snímač PULSE OX, ktorý dokáže veľmi presne zmerať úroveň kyslíku v krvi, funkcia Body Battery, ktorá na základe nameraných dát o spánku, aktivite, srdcovej frekvencii a strese dokáže vypočítať aktuálne energetické zásoby vášho tela, a Incident detection odošle správu na vopred zvolené telefónne číslo s GPS súradnicami v prípade pádu.

Prečo nekúpiť?

V podstate z toho dôvodu prečo nekúpiť akékoľvek Garmin hodinky. Informácií o vašom výkone je tak veľa, že sú rekreačnému športovcovi zbytočné a veľkej časti ani nebude rozumieť. Ide v podstate o profesionálnu pomôcku, v dôsledku čoho je vysoká aj cena.

Hyperice Vyper 2.0

178,00 €

Zdroj | hyperice.com

Prečo kúpiť?

Zahriať sa pred tréningom a regenerovať po ňom je najlepší spôsob ako predísť zraneniam. Rollovanie sa je jedným z najlepších spôsobov. Naviac inteligentný roller vďaka 40 W motoru poriadne vibruje, čo je opäť prínosom pre svaly. Môžete si vybrať či sa vymasírujete hladkým alebo vrúbkovaným povrchom. Plusom je tiež, že ide o ekologický výrobok.

Prečo nekúpiť?

Ako všetko pri všetkom na batériu treba myslieť na dobíjanie. Oveľa väčšie mínus je však naozaj vysoká cena.

JaxJox Kettlebell Connect

345,00 €

Zdroj | JaxJox

Prečo kúpiť?

V prvom rade pretože je to konečne relatívne rozumne dostupná pomôcka pre milovníkov zdvíhania závažia. Kettlebell má 6 pohybových senzorov s 3-osým gyroskopom a akcelerometrom. K dispozícií sú váhy do 19 kilogramov. Zaujímavé je tiež zaznamenávať silový tréning do aplikácie, ktorá vám viem tréning zostaviť a tiež vyhodnotiť váš progres.

Prečo nekúpiť?

Kettlebell treba objednať zo zahraničia a je tiež pomerne drahý. Pokročilí cvičenci budú mať tiež pomerne rýchlo problém s váhou, pretože 19 kilogramov naozaj nie je veľa.

Livall RS1

148,04 €

Prečo kúpiť?

Prilba okrem klasickej ochrany ponúka automatický SOS systém v prípade pádu, dokáže vás upozorniť ak vám vypadne telefón z vrecka alebo ho zabudnete v reštaurácií, tiež viete cez prilbu telefonovať, čo vás oslobodí od komplikácií spojenými s rukavicami. Prilba je testovaná do mrazu mínus 21 stupňov Celzia a ak máte celá skupinka prilbu Livall RS1, viete sa dorozumievať pomocou vstavanej vysielačky.

Prečo nekúpiť?

Batéria má síce na jedno nabitie výdrž 16 hodín, no dobre vieme ako chlad na batériu vplýva. Tiež treba myslieť na to, aby ste večer prilbu nabili. Telefonovanie môže byť počas dovolenky tiež otravné, najmä ak vám vyvolávajú z práce. K dispozícii je len čierna a biela farba.

Nike Adapt Huarache

od 2000,00 €

Zdroj | Nike

Prečo kúpiť?

Mať perfektné zaviazané šnúrky a tenisku dokonale prispôsobenú štýlu pohybu je na nezaplatenie. Z aplikácie sa dozviete o svojej chôdzi či behu obrovské množstvo informácií. Tiež ide o zaujímavú investíciu, nakoľko sériová výroba nebola práve veľká.

Prečo nekúpiť?

V prvom rade pre cenu. Nakoľko sa tenisky krátko po spustení predaja vypredali, dnes ich ponúkajú takmer výhradne reseleri, ktorých cieľom je zarobiť čo najväčšie peniaze. Otázne tiež je, do akej miery vám reálne riešenie od Nike prinesie špoetový úžitok.

Pieps DSP Sport 3

316,00 €

Zdroj | blackdiamondequipment.com

Prečo kúpiť?

Skialpinisti vedia, že tento nádherný šport je aj poriadne nebezpečný. Bez záchranného lavínového setu sa na túru vyberie len ten menej zodpovedný nadšenec. 3 anténový lavínový vyhľadávač má kruhový dosah 60 metrov, dobre čitateľný displej a je vybavený riešením Intelligent Transmiter. Táto funkcia automaticky prepína vysielaciu anténu a podporuje bezdrôtovú komunikáciu s elektronickou sondou iProbe Self Check. Frekvencia vysielania je 457 kHz, napájanie je troma AAA batériami, ktoré zabezpečia životnosť 200 hodín v režime vysielania.

Prečo nekúpiť?

V tomto prípade nejde o pomôcku, ktorá je spestrením. Vyžaduje si kurz, 100% znalosť ovládania a rozdelenie na amatérsky a profesionálny tu proste neexistuje. Cena je tiež poriadne vysoká. Tento darček je vodný naozaj len pre skúsených a verných skialpinistov.

Skydio 2

999,00 dolárov

Zdroj | Skydio

Prečo kúpiť?

Ide o prvý dron, ktorý je do veľkej miery autonómny a vie sledovať svoje okolie do tej miery, že sa sám vyhýba prekážkam. Ak sa teda chcete nakrúcať, napríklad, pri behaní, nemusíte dávať pozor, či dron neletí do stromov. Dosah dronu je 3,5 kilometra a na jedno nabitie vydrží 23 minút, pričom rýchlosť je slušných 58 kilometrov za hodinu. Poteší vás aj kvalita vide, nakoľko Skydio 2 je vybavený šiestimi 4K Ultra HD kamerami.

Prečo nekúpiť?

Môže vás rozptyľovať pri športe. Miesto toho, aby ste sa sústredili na techniku budete kontrolovať dron. Odradiť vás môže aj cena, ktorá je síce vrámci kategória nízka, no stále je pomerne vysoká. Odradiť tiež môže dostupnosť. Predaj je naplánovaný až na druhý kvartál 2020, aktuálne sa dá dron len rezervovať 100 dolárovou zálohou.

Tangram Smart Rope ROOKIE

39,99 €

Zdroj | Tangram

Prečo kúpiť?

Ak sa na švihadle len učí skákať oceníte guľôčkové ložiská v rúčkach, ktoré pomáhajú pohybu lana. Začiatočníkom sa totiž bežne stáva, že sa im lano zamotá o rúčku. Vďaka tomu, že vám šnúra ukazuje počet preskokov, nemusíte sa sústrediť na počítanie. Švihadlo je vybavené senzormi, ktoré monitorujú viacero veličín potrebných na vyhodnotenie vašej aktivity. Výsledky spolu s návrhmi na zlepšenie vašej kondície a vplyv výkonu na vaše zdravie si viete pozrieť v aplikácii SmartRope.

Prečo nekúpiť?

Smart švihadlo od Tangram si rozumie iba so zariadeniami od Apple, čo je do veľkej miery obmedzujúce. Za mínus môžeme považovať aj starší Bluetooth, ktorý by sa práve v prípade švihadla patrilo mať čo najrýchlejší. Rúčky tiež ppôsobia pomerne robustne. Ak šnúra sa dá skrátiť iba odstrihnutím.

Wahoo TICKR X

79,99 €

Zdroj | wahoo

Prečo kúpiť?

Ide o univerzálnu športovú pomôcku, ktorú využijete pri celej plejáde športov. Má dobré hodnotenia v presnosti meraní nie len základných veličín, ktoré vás posúvajú pred. Tiež je výhodou, že nie je nutné aby ste so sebou mali počas športovania smartfón, nakoľko hrudný pás má vlastnú internú pamäť. Ak nemáte trénera, určite využijete kompatibilitu s aplikáciami 7 Minute Workout.

Prečo nekúpiť?

Hrudný pás je pomôcka, ktorá vo finále zbiera len hrubé dáta, ktoré musí spracovať a vyhodnotiť nejaká aplikácia. Keď ste rekreačný športovec, ktorý si len pre zaujímavosť pozerá za koľko zabehol 5 kilometrovú vzdialenosť, úplne vám postačí aj bezplatná základná aplikácia. Výrobca v prípade Wahoo TICKR X uvádza ako benefit tlačidlo, s ktorým si dokážete zaznamenať nejaký bod záujmu. Ide o päť o funkciu pre športovcov, ktorí to myslia vážne. Zaznamenávať si, kde na vašej bežeckej trase máte bufet nie je práve právna motivácia. Náladu vám môže pokaziť aj to, že zabudnete hrudný pas nabiť.

Možností je, samozrejme, ďaleko viac. Veríme však, že sme vás aspoň inšpirovali. Ak nájdete športový gadget, ktorý v našich tipoch nie je, budeme radi, ak sa oň podelíte v diskusii. Riku na srdce, motiváciu na šport budeme po Vianociach potrebovať všetci.