Reklama

Totálne redizajnovaný Android L bude aj v hodinkách, autách a TV!

Dominik Fúsek

Pred časom, keď sa veľa diskutovalo o fragmentácii jednotlivých verzií OS Android, Google prisľúbil, že bude nové verzie vydávať raz ročne. To sa síce nesplnilo, ale problém fragmentácie aj tak ustúpil do úzadia – od verzie 4.0 až po najnovší KitKat neprišla žiadna revolúcia, len mierne pokroky. Nový systém (zrejme verzia 5.0), zatiaľ prezentovaný ako Android L, však bude bezpochyby najväčšou doterajšou revolúciou.

Android One

Na úvod hlavnej prednášky konferencie Google I/0 2014 prišli samozrejme štatistiky úspechov, tie pre tentoraz vynecháme – úspech Androidu rozhodne netreba dokazovať. Nasledovala správa o programe Android One, ktorý nahradí zariadenia Nexus aj Google Play edície značkových smartfónov. Pôjde o tie najkvalitnejšie stroje s čistým OS Android, na druhej strane chce nimi výrobca dosiahnuť aj presadenie v rozvojových krajinách. Ako príklad bol použitý smartfón od indického výrobcu Micromax s 4,5“ displejom a cenou pod 100 dolárov.

Android L

Android L – 64-bitový krásavec zatiaľ nie pre bežných smrteľníkov

Poďme k systému. Podstatné je, že nový Android L zatiaľ nie je z pohľadu zákazníka finálnym produktom, ide len o vývojársku skúšobnú verziu. Najväčšou zmenou bude dizajn, ktorý bude predovšetkým jednoduchší a čistejší. Obohatením budú svetlá a tiene, náznaky hĺbky (pomáhajúce intuitívnemu zisteniu, čo je dotykové tlačidlo a čo nie), hlavnými prvkami budú mriežky, karty a kruhy, doplnených bude množstvo malých animácií. Prídu aj nové farby, pričom v niektorých častiach systému by sa mali automaticky prispôsobovať obsahu aplikácie. Dôležité je, že táto „Material“ téma bude jednotným rozhraním v Android smartfónoch, tabletoch, hodinkách, televízoroch, autách, Chromebookoch aj webových službách Google!

Android L

Aj pod kapotou sa udiali poriadne zmeny. Vylepšená bola bezpečnosť, jej nastavenia nájdete na jednom mieste. Ak budete v blízkosti smartfónu so svojimi smart hodinkami, môžete obísť vloženie bezpečnostného vzoru či kódu. Notifikácie boli kompletne prepracované, zoradené podľa priority (nie času) a dostupné už na zamknutej obrazovke. Prekopaný bol aj prehliadač Chrome, opäť hlavne po stránke dizajnu. Ale aj karty stránok sa budú správať inak. Vo výsledkoch služby Google Now už sa objavia aj aplikácie, nielen webstránky. Historickou zmenou je výmena pôvodnej virtual machine Dalvik (povedzme že prostredníka medzi kódom aplikácie a hardvérom) za prostredie Art. Vďaka tomu poriadne stúpne efektivita vykonávania kódu procesorom. Celý systém aj každá aplikácia budú rýchlejšie a zároveň menej náročné na výkon. Nové prostredie Art je multiplatformové (podporuje ARM, x86 aj MIPS architektúru) a nevyžaduje úpravu aplikácií – tie zostávajú bez zmeny, v jazyku Java.

Android Wear

Zatiaľ skôr marketingová, ale do budúcna dôležitá zmena je, že nový Android L bude 64-bitový. Z hľadiska grafických jadier procesorov budú natívne podporované pokročilé GPU technológie – teselácia, výpočtové shadery, geometrické shadery, kompresia textúr a podobne. Vytúženou novinkou je Project Volta, ktorý je zameraný na zlepšenie výdrže zariadení. Jeho súčasťou bude aj úsporný režim, ktorý dokáže výdrž predĺžiť o až 90 minút. Google chce nové funkcie používateľom posúvať každých 6 týždňov. Nie však pomocou klasických aktualizácií systému, ale prostredníctvom aplikácie Služby Google Play. To je na jednej strane dobrý a účinný spôsob, na druhej strane má tento program veľa kritikov. V jeho repertoári sa totiž nachádzajú povolenia na sledovanie používateľa všetkými dostupnými technologickými cestami.

Android L

V hodinkách, televízoroch, autách aj Chromebookoch rovnaké „materiálne“ rozhranie

Ďalšou oblasťou inovácii budú smart hodinky. Systém Android Wear stavia na rovnakých základoch, podporovať bude štvorcové aj okrúhle displeje. Keďže tie budú samozrejme podstatne menšie ako smartfóny, hlavným prvkom systému budú karty, ktoré môžete jednoducho posúvať. Medzi nimi budú napríklad aj všetky notifikácie. Pokiaľ nejakú zrušíte na hodinkách, zruší sa aj na mobile. Na výber bude viacero dizajnových tém. Samozrejmosťou bude pokročilé hlasové ovládanie (na čele s povelom „OK Google“) a podpora viacerých senzorov. Voliteľné budú krokomer, senzor tepu, ako aj vodeodolnosť. Minimálne na hodinkách LG G Watch, ktoré už je možné objednať v Google Play (u nás samozrejme nie) bude displej nepretržite zapnutý. V rovnakom stave dostupnosti sú aj okrúhle hodinky Samsung Gear Live, zato hodinky Moto 360 budú dostupné neskôr v lete. Najväčší potenciál v tejto oblasti samozrejme majú vývojári – Google napríklad demonštroval aplikáciu, ktorá vám na hodinkách krok za krokom ukazuje recept na varenie.

Android bude aj v autách! Opäť v štýle Material a kariet, ale samozrejme z hľadiska bezpečnosti aj pohodlia iba v obmedzenej funkčnej základni – tromi piliermi budú hudba, navigácia a komunikácia. Nechýba hlasové ovládanie. Aplikácie budú reálne bežať na smartfóne, palubný systém auta bude vlastne len zobrazovacím a ovládacím zariadením. Neskôr prídu aplikácie tretích strán. V združení Open Automotive Alliance už je zapísaných 40 subjektov vrátane viacerých automobiliek – z u nás známych je to napríklad Audi, Kia či Volkswagen. Prvé auto s Androidom príde do konca roka.

Nový Android sa dostane samozrejme aj do televízorov, a to v duchu jednoduchosti a zamerania na zábavu. Na ovládanie budete môcť použiť svoj hlas, smartfón i smart hodinky. Vo výbave nebudú chýbať Google Play Filmy, upravený obchod s aplikáciami, dôraz bude kladený aj na hry vrátane multiplayer titulov a na silné prepojenie s mobilmi či tabletmi. K Philipsu sa medzi výrobcov Android televízorov, resp. monitorov pridajú Sharp, Sony či ASUS. Prvý hardvér máme očakávať na jeseň, dovtedy by mohla vzniknúť aj aká-taká základňa aplikácií tretích strán. Google vylepšil aj službu Google Cast – aby ste sa dostali do svojej zbierky, už nemusíte byť na rovnakej Wi-Fi sieti ako vaše zariadenie Chromecast. Na ňom si budete môcť nastaviť obrázok pozadia. Chromecast už bude spolupracovať aj s iOS a Chrome OS, ale len z OS Android budete môcť zrkadliť obraz. Hlasové ovládanie je opäť na palube.

Chromebooky budú pokračovať vo filozofii jednoduchosti a rýchlosti, po vzore Applu sa však tento „notebookový“ systém zblíži s mobilným Androidom. Opäť môžete použiť prítomnosť smart hodiniek namiesto hesla, na Chromebooku si prečítate SMS-ky, dozviete sa o prichádzajúcom hovore či takmer vybitom smartfóne. Kancelárske dokumenty budete môcť ľahšie a dôkladnejšie editovať. Google intenzívne pracuje aj na kľúčovej možnosti spúšťania Android aplikácií v Chrome OS. Na záver konferencie sme sa dozvedeli aj pár menej dôležitých noviniek o službách Google Cloud Platform či Hry Google Play. V Disku Google takisto pribudnú novinky, kryptované úložisko s neobmedzeným priestorom vás po novom vyjde na 10 dolárov mesačne za každú osobu, ktorá bude mať doň prístup.

Android L

Nový Android 5.0 už v súčasnej ukážkovej verzii L priniesol najväčšiu revolúciu od svojho vzniku. Nejde zďaleka len o kompletný redizajn, dokonca ani poriadne zefektívnenie práce s hardvérom nie je tou hlavnou novinkou. Najväčším krokom vpred je integrácia Androidu do hodiniek, televízorov či automobilov pri zachovaní jednotného rozhrania, nakoľko je to len možné. Nová revolučná verzia má asi iba jednu nevýhodu – zas sa načakáme, kým sa v našich zariadeniach stane aspoň ako-tak bežnou. Napokon, zatiaľ ani nepoznáme termín uvoľnenia finálnej verzie.

Zdroj a foto: Engadget, fonearena.com, Google, samsungmagazine.eu

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.