Výhody
- Výborný kontrast
- Matný antireflexný povrch
- Podpora pre systém VESA
Nevýhody
- Mierne nedostatky v odozve pixelov na niektoré prechody
- Konzervatívny vzhľad
- Zvuk
Na prvý pohľad obyčajný monitor. Po jeho zapnutí vás potešia úzke rámiky a jasný obraz, ktorý sľubuje presne to čo očakávate, natívne rozlíšenie 3 840 x 2 160 px. Monitor má 28 palcov a 60 Hz obnovovaciu frekvenciu s podporou 10-bitových farieb (8-bitov + rozklad FRC). Maximálny jas displeja je 300 cd/m², čas odozvy 4 ms a jemnosť zobrazenia 157 ppi. Obrazovka má matný antireflexný povrch, čo je perfektná vec pre všetkých, ktorých rozptyľuje lesklý povrch na bežných displejoch.
Monitor prišiel rozložený – zvlášť bol zabalený displej a zvlášť masívny obdĺžnikový stojan. Ten sa pripája pomocou rýchloupínacieho mechanizmu, ktorý je možné odpojiť pod upevňovacím bodom. Tam sa nachádzajú otvory (100 x 100 mm) VESA pre alternatívnu montáž.
Philips 288UAE má hranaté okraje a dizajn môže niekomu pripomínať po domácky vyrobené zariadenie. Hmotnosť má 6,1 kg, vrátane stojanu. Spodný okraj je z matného čierneho plastu s hrúbkou zhruba 15 mm. Horný rám má 6,5 mm, bočný je o milimeter širší. V najtenšom mieste má monitor (z profilu) 14 mm.
Philips E2UAE ponúka na zadnej strane až 4 USB porty typu 3.2. Jeden označený žltou farbou, podporuje rýchle nabíjanie. Monitor má zabudované dva 3-wattové reproduktory. Nachádzajú sa v spodnej časti obrazovky, sú obrátené dozadu. Ponúkajú však len základný zvukový výstup, rozhodne nie je určený na počúvanie hudby.
Čo sa mi páčilo
Vďaka širšiemu farebnému rozsahu v Ultra Wide-Color sa vytvárajú prirodzenejšie zelené, živšie červené a hlbšie modré odtiene. Používateľ má väčší zážitok pri sledovaní živých farieb bez toho aby boli neprirodzene saturované.
Monitor má aj dobrý kontrastný pomer (1 000 : 1), čo je veľkým benefitom nielen počas slnečných dní, ale i vtedy, ak ho budete mať položený pri okne.
Hráči ocenia technológiu Adaptive-Sync. Pracuje v rámci rozsahu VRR 40 až 60 Hz a účinne odstráni trhanie či sekanie obrazu.
V neposlednej miere nie je nikdy na škodu mať k dispozícii štyri USB porty. Šikovným riešením je tiež použitie joysticku na zadnej strane, ktorým sa monitor nielenže zapína (a vypína), ale najmä prechádza v menu nastavení a systémom ponúk.
Čo by mohlo byť lepšie
Niekomu mnôže vadiť hranatý dizajn, ktorý pôsobí, akoby bol navrhnutý minimálne pred desiatimi rokmi. Samotný konzervatívny vzhľad pritom nemusí byť vôbec na škodu, najmä ako sa ráta s využitím monitora na pracovisku, resp. v pracovni. V dnešnej dobe veľa používateľov pracuje z domácnosti, resp. funguje na dištančnom vzdelávaní, vtedy už môže takýto vzhľad pôsobiť nepatrične.
Väčším problémom môže byť chýbajúce natáčanie stojana do bokov a fakt, že všetky použité vonkajšie materiály sú z plastu.
V IPS displeji sa v tmavších podmienkach strácajú detaily. Matný antireflexný povrch pridáva zrnité zobrazenie, ale to sa dá od takéhoto druhu panelu očakávať.
Verdikt
Osobne mi viac, ako konzervatívny vzhľad chýbalo zapínanie na prednej strane. Keď som sa však zamyslel, aj môj iMac sa zapína zozadu, akurát z ľavej strany, zatiaľ čo Philips to má na pravej strane. Treba si uvedomiť, že monitor vlastne nie je samostatné zariadenie, ale skôr predĺžená ruka k zdroju videosignálu.
Monitor sa vám odmení veľkorysým farebným rozsahom so živým, no vyváženým obrazom.
Ak hľadáte spoľahlivú obrazovku so 4K rozlíšením a 28-palcovou uhlopriečkou, môže byť pre vás testovaný model dobrým tipom. Jedinou chybičkou krásy môže byť cenovka, ktorej ručička sa zastavila na 299 eur. Vzhľadom na to, čo tento kúsok ponúka je to však veľmi solídna suma a vy za ňu získate značkový monitor, ktorý vás bude sprevádzať oveľa dlhšiu dobu, ako notebook, ktorý k nemu budete pripájať.