Reklama

Rozpozná, keď odídete od počítača - vyskúšali sme monitor Philips 242B1

Stanislav Vinc

Mohlo by sa zdať, že okrem kvality panelu a rozlíšenia už na bežných monitoroch pre počítače nie je veľmi čo vylepšovať. Philips má však iný názor, do novinky s označením 242B1 integroval zaujímavú funkciu PowerSensor.

Celodenná práca za počítačom je bežná rutina mnohých z nás. Pod pojmom „celodenná“ však nemusí vždy znamenať, že za počítačom sedíme skutočne bez prestávky celý deň, práve naopak. Mnohé profesie si vyžadujú neustále odchádzanie od počítača a práve pre ne je stvorená funkcia PowerSensor.

Philips pod týmto názvom ukrýva infračervený senzor zabudovaný priamo do rámu monitora, ktorý dokáže rozpoznať, či sa pred ním práve nachádza nejaká osoba. Keď vstanete od počítača, aby ste napríklad kolegom odniesli dokumenty, prípadne si robíte prestávku na kávu, Philips 242B1 sa vďaka tejto funkcii automaticky uspí a automaticky opäť prebudí, keď sa vrátite.

Infračervené signály sú neškodné a samozrejme voľným okom neviditeľné, vďaka čomu si v prvý moment ani neuvedomíte, že vašu prítomnosť sleduje nejaký senzor. Zbadáte to možno až na účte za elektrinu. Philips totiž deklaruje, že PowerSensor vám ušetrí až 70 % nákladov na energiu, k čomu si ešte môžete prirátať ušetrené náklady vďaka predĺženiu životnosti monitora.

Spotrebu monitora ešte dodatočne znižuje aj ďalší senzor – LightSensor, ktorý sníma svetelné podmienky v miestnosti a na základe nich upravuje jas obrazovky. Automatickým znížením jasu spolu s technológiou znižujúcou blikanie obrazovky a režimom LowBlue pre potlačenie modrého svetla navyše monitor chráni aj váš zrak. Pri celodennej práci za počítačom som si tieto vychytávky skutočne nevedel vynachváliť, oči ma počas testovania neboleli ani raz.

Praktický je aj samotný podstavec zvaný SmartErgoBase, ktorý si dokážete nastaviť doslova v každom smere. Monitor si môžete nastavovať výškovo v rozpätí 15 centimetrov, nakláňať od -5 do 35 stupňov, horizontálne otáčať do strán v rozpätí 180 stupňov a otočiť aj do vertikálnej polohy o 90 stupňov.

Na tento flexibilný podstavec je samozrejme pripravený aj samotný panel, ktorý ponúka parádne pozorovacie uhly 178 stupňov v oboch smeroch. Po technickej stránke Philips stavil na kvalitný Full HD IPS panel s W-LED podsvietením, jasom 250 cd/m² a adaptívnou obnovovacou frekvenciou do 75 Hz. Použitému panelu skutočne nie je čo vytknúť, osobne by som si iba zvolil väčšiu uhlopriečku.

Na zadnej strane nájdete štandardnú ponuku portov od HDMI 1.4, cez DisplayPort 1.2 a DVI-D, až po analógový port VGA. Týmto portom robí spoločnosť aj USB-B port určený pre centrálne pripojenie štvorice USB 3.2 portov k vášmu počítaču, ktoré môžete použiť na pripojenie myšky, klávesnice, USB kľúčov alebo nabitie vášho smartfónu.

Opomenúť napokon určite nemôžem ani tenké rámčeky, ktoré okrem vizuálneho pôžitku ponúkajú aj možnosť lepšieho uloženia viacerých rovnakých monitorov vedľa seba. Ak ale hľadáte UltraWide model, Philps ich má v ponuke viacero s uhlopriečkami až do 34 palcov.

Technologické spoločnosti prinášajú na trh jednu vychytávku a funkciu za druhou, často však ide skôr o nástroje marketingu, než skutočne užitočné inovácie. PowerSensor sa však naopak radí medzi tie, ktoré by som si pri výbere nového monitora vo filtri požadovaných funkcií určite zaškrtol.

Samotný Philips 242B1 sa navyše radí medzi modely, ktoré sa uplatnia nielen v kancelárii, ale aj na home office, kde vďaka kvalite obrazu a vysokej obnovovacej frekvencii bez problémov zastúpi aj úlohu herného monitora či obrazovky pre precíznu úpravu fotografií a videí.

Philips 242B1 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.