Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Títo výrobcovia telefónov to už zabalili. Pamätáte si na nich?

Títo výrobcovia telefónov to už zabalili. Pamätáte si na nich?
Zdroj | HTC
Michal Sobek
Títo výrobcovia telefónov to už zabalili. Pamätáte si na nich?
Zdroj | HTC
Zdroj | HTC

Telefóny sú s nami už dlhú dobu a za tento čas sa trh preriedil, čím niektoré spoločnosti tento segment nadobro opustili, ale ich stopa je už nezmazateľná. Niektoré zanikli, boli predané alebo začali smerovať inde.

Toto je 8 najznámejších spoločností, ktorých telefóny máme určite ešte v živej pamäti, pretože práve na nich sme začínali. Niektoré sa pustili aj do sveta smartfónov, tam však neuspeli.

Acer

Obsah pokračuje pod reklamou

Aj výrobca počítačov a notebookov to niekedy skúšal aj so smartfónmi. Napríklad v roku 2013 prišiel Acer Liquid S2, vôbec prvý smartfón na svete schopný nahrávať 4K video. Všetko by bolo super, keby sa nevypol sa kvôli extrémnemu zahrievaniu. To bol zároveň aj jeden z posledných pokusov tohto výrobcu.

BlackBerry

Kto by si nepamätal telefóny, ktoré nosili hlavne manažéri a mali plnú QWERTY klávesnicu? Po nástupe smartfónov to spoločnosť skúšala aj s Androidom aj vlastným operačným systémom BlackBerry 10. Od januára tohto roka spoločnosť prestala vydávať záplaty, čo obmedzilo ich základnú funkčnosť.

Erisscon

Značka Sony Ericsson bola kedysi silným hráčom ešte v segmente „hlúpych“ telefónov a presvedčivo vstúpila na trh so smartfónmi legendárnou sériou Xperia. Po odkúpení tejto spoločnosti sa Sony ďalej zameriava na smartfóny, s ktorými pokračuje dodnes. Písal sa rok 2011.

Zdroj | Ericsson

Essential

Spoločnosť v roku 2017 založil Andy Rubin, teda pomyselný „otec Androidu“. Preto sa do Essential Phonu dávali možno príliš veľké nádeje. Smartfón mal titánové a keramické telo, bezrámčekový displej a dva zadné fotoaparáty. Spoločnosť sa po jedinom uvedení smartfónu nemohla pohnúť vpred a zanikla v roku 2020.

HTC

Kedysi známa značka dnes je takmer mŕtva. HTC U12+ bol poslednou vlajkovou loďou spoločnosti vydanou v roku 2018, zatiaľ čo jeho posledný model strednej triedy, HTC Desire 21 Pro 5G, bol uvedený na trh v roku 2021. Odvtedy bolo ticho, až donedávna. Koncom októbra tohto roka sa HTC opäť ozvalo so smartfónom HTC Wildfire E plus. Žeby zmŕtvychvstanie? Kdeže, v skutočnosti ide iba o rebrandovaný smartfón UMIDIGI G1. Zdá sa, že HTC už na poli smartfónov definitívne skončil.

LG

Dlhoročný výrobca smartfónov ohlásil svoj nečakaný koniec v tomto segmente v apríli 2021, pretože jeho mobilná divízia hlásila obrovské straty. Bola to zároveň spoločnosť, ktorá sa nebála experimentovať. Predviedla zaujímavý smartfón Wing a v rukáve mala aj smartfón s rolovateľným displejom. Tohto sa však už, bohužiaľ, nedočkáme.

Zdroj | LG

Sagem

Kto by si nepamätal legendárneho výrobcu základných telefónov značky Siemens? Patrili medzi prvých výrobcov spolu s Motorolou a Siemensom. Má vo svojom portfóliu viacero úspešných modelov. Nemohol však fungovať donekonečna a v roku 2011 spoločnosť zanikla.

Obsah pokračuje pod reklamou

Siemens

Ďalší výrobca základných telefónov, ktoré si získali ohromnú popularitu. Siemens Mobile bol nemecký výrobca mobilných telefónov a divízia spoločnosti Siemens AG. V roku 2005 Siemens divíziu spoločnosti BenQ. Posledné mobilné telefóny značky Siemens boli uvedené na trh v novembri 2005.