Automobilka Tesla, kedysi symbol technologického pokroku a líder v oblasti elektromobility, sa v posledných mesiacoch zmieta v hlbokej kríze, ktorá siaha ďaleko za bežné trhové výkyvy.
Kombinácia slabnúcich predajov, reputačných škandálov a kontroverzných prepojení Elona Muska vyvoláva u investorov i zákazníkov rastúce obavy.
Tesla v apríli 2025 zaznamenala dramatický pokles predajov na viacerých kľúčových európskych trhoch. Vo Švédsku bolo zaregistrovaných len 43 vozidiel, čo predstavuje medziročný prepad o 80,7 % a teda najnižší výsledok od októbra 2022. Podobné trendy boli zaznamenané aj v Dánsku a Francúzsku, kde predaj klesol o 59,4, resp. 67,2 %.
Za týmto prepadom stojí kombinácia viacerých faktorov, od rastúcej konkurencie v podobe čínskych výrobcov elektromobilov ako BYD či MG cez politicky kontroverzné vystupovanie Elona Muska až po pokles dôvery v samotnú automobilku Tesla medzi doterajšími priaznivcami Tesly, ktorých odrádza vnímaná „toxická“ firemná kultúra.
Podľa prieskumu Electric Vehicle Intelligence Report, ktorého sa zúčastnilo zhruba 8-tisíc respondentov, je Tesla jedinou značkou elektromobilov, ktorá má v USA negatívne čisté skóre vnímania (-7 %). Až 39 % respondentov ju vníma negatívne, pričom najvyšší podiel odpovedí označil Teslu ako „veľmi negatívnu“.
K reputačným problémom sa pridávajú aj neprehľadné finančné väzby medzi spoločnosťami Elona Muska. Nové podania pre americkú Komisiu pre cenné papiere (SEC) odhalili množstvo tzv. „prepojených transakcií“, ktoré síce nie sú nezákonné, no v kontexte klesajúceho výkonu firmy vyvolávajú otázniky:
- 2,4 milióna dolárov zaplatených SpaceX za „licenčné a podporné služby“,
- 800-tisíc dolárov za používanie Muskovho súkromného lietadla, vlastneného tiež SpaceX,
- 3,6 milióna dolárov pre The Boring Company za stavebné práce pri Gigafactory Texas,
- 400-tisíc dolárov na reklamu na sociálnej sieti X (tiež vlastnenej Muskom),
- 2,8 milióna dolárov pre bezpečnostnú firmu patriacu Muskovým entitám.
Aj keď sú takéto „prepojené transakcie“ legálne, pri klesajúcom výkone firmy pôsobia ako červené súkno pre investorov, ktorí už teraz prepierajú Muskov silný vplyv na každodenné rozhodovanie.
Napätie vo vedení spoločnosti naberá na obrátkach. Podľa informácií The Wall Street Journal viacerí členovia predstavenstva Tesly zvažujú, že by mohlo dôjsť k výmene Elona Muska na poste generálneho riaditeľa. Dôvodom nie je len súčasný vývoj značky na trhu, ale aj rastúce obavy z Muskovho rozptýleného zamerania. Okrem Tesly sa intenzívne venuje aj svojim ďalším firmám ako SpaceX, Neuralink, xAI či prevádzke sociálnej siete X.
Členovia predstavenstva sa podľa interných diskusií obávajú, že Musk nedokáže Tesle venovať dostatočnú pozornosť a že jeho časté kontroverzné vyjadrenia a verejné výstupy priamo ohrozujú reputáciu značky. Zároveň sa čoraz častejšie hovorí o potrebe „profesionalizovať“ vedenie firmy a oddeliť excentrického vizionára od každodenného riadenia jednej z najhodnotnejších automobiliek sveta.
Hoci médiá v posledných dňoch priniesli správy o tom, že vedenie Tesly údajne zvažovalo hľadanie nového výkonného riaditeľa, samotná spoločnosť to kategoricky poprela. Predsedníčka predstavenstva Robyn Denholm označila tieto informácie za „absolútne nepravdivé“ a zdôraznila, že vedenie Tesly má „plnú dôveru v schopnosti Elona Muska“ pokračovať v realizácii firemnej stratégie.
V kombinácii s padajúcimi predajmi, výrazným prepadom imidžu a vlnou negatívnych reakcií od spotrebiteľov i investorov je však zrejmé, že Tesla sa nachádza v mimoriadne zlom období svojej histórie. Jej ďalší vývoj bude závisieť od schopnosti vedenia reagovať na kritiku, zaviesť strategické reformy, a možno aj od ochoty Muska prenechať operatívne riadenie skúsenému manažérskemu tímu, ak si to vývoj situácie vyžiada.