Reklama

Tesla Semi má nového konkurenta, v čínskom Homtrucku sa máte cítiť ako doma

Zdroj | Geely
Stanislav Vinc
Zdroj | Geely
Zdroj | Geely

Spoločnosť Geely pod značkou Farizon Auto predstavila nový, plne elektrický ťahač Homtruck. Hoci ide v tejto chvíli iba o koncept, spoločnosť už avizuje aj jeho výrobu. Do predaja by sa mal dostať už v roku 2024.

https://youtu.be/P0AgskJEdrI

Kamiónová doprava zjavne prejde s príchodom elektrického pohonu a autonómneho riadenia značnou premenou. Po futuristickom Tesla Semi je tu nový Homtruck, ktorý svojim vzhľadom tiež nemá ďaleko od sci-fi filmov. Futuristicky ale pôsobí aj vďaka technológiám, ktoré ponúkne.

Pozrite si

Batérie 4680 pre Teslu začne Panasonic vyrábať v roku 2022

Ťahač bude vybavený LiDAR senzorom, radarom s milimetrovými vlnami, ultrazvukovým radarom, 5G modulom a výkonným hardvérom pripraveným na autonómne riadenie 4. úrovne. Homtruck okrem toho ponúkne aj funkciu V2X, teda prepojenie s okolitými vozidlami, vďaka čomu bude vodič v reálnom čase vedieť, aká je dopravná situácia na niekoľko kilometrov pred ním.

Zdroj | Geely

Po softvérovej stránke bude ťahač možné pripojiť na rôzne platformy, ktoré využívajú logistické centrá na výpočet optimálnej trasy, analýzu a doručovanie zásielok, či výpočet nákladov na cestu. Pripravený bude aj na dodatočné softvérové aktualizácie (OTA), ktoré vylepšia jeho funkcie.

Pozrite si

Legenda úplne inak – vyskúšali sme si nový elektrický Ford Mustang Mach-E GT

Názov Homtruck vychádza z dizajnu jeho interiéru, v ktorom sa majú vodiči cítiť ako doma (Homtruck = Home + Truck). Súčasťou kabíny preto bude aj kúpelňa s toaletou a sprchou, posteľ, chladnička, kuchyňa a práčka.

Zdroj | Geely

Pomocou obrazoviek pred sebou a kamier rozmiestnených po celom obvode kamióna, môže mať vodič dokonalý prehľad o tom, čo sa deje v jeho okolí počas jazdy, aj počas prestávok. Pod príjemný pocit z času stráveného v kabíne sa majú podpísať aj ekologické a na dotyk príjemné materiály, z ktorých bol z veľkej časti vyrobený interiér vrátane sedadiel a obloženia palubnej dosky.

Ako sme už spomínali v úvode, Homtruck je v tejto chvíli iba konceptom, ktorý ešte nemal stanovené parametre a už vôbec nie cenu. To všetko by sa však malo zmeniť najneskôr v roku 2023. O rok neskôr už totiž bude dostupný v Európe, Kórei, Japonsku, Číne a v Spojených štátoch amerických.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.