Reklama

Batérie 4680 pre Teslu začne Panasonic vyrábať v roku 2022

Zdroj | Panasonic
Juraj Procházka
Zdroj | Panasonic
Zdroj | Panasonic

Tesla predviedla svoj nový robustný batériový článok 4680, ktorý sľubuje zvýšenie účinnosti, kapacity a zníženie nákladov, na podujatí Battery Day v roku 2020. Odvtedy niekoľko dodávateľov batérií pre Teslu údajne pracuje na výrobných verziách Li-ion článkov 4680.

Pripomeňme si, že veľké cylindrické články 4680 majú 5x väčší energetický obsah ako aktuálne používané články 2170 (tie Tesla montuje aj do vozidiel Model 3 a Model Y) a keďže potrebujú menej spojov a vodičov pri zoskupení do finálnej batérie, dosiahnu vyššiu objemovú energetickú hustotu. Inak povedané, rovnako veľká batéria zaistí dlhší dojazd.

Pozrite si

Nové batérie Tesla 4680 prežijú elektromobil aj 3x

Tesla je presvedčená, že batériové články typu 4680 a štrukturálny batériový balík umožnia zvýšiť kapacitu o 30 % pri rovnakom objeme batérie. Pritom 16 % zlepšenia pochádza z konštrukcie článkov a 14 % z integrácie vozidla.

Zdroj | Panasonic

Kľúčovým a zároveň najstarším dodávateľom batérií pre Teslu je Panasonic, ktorý podľa spoločnosti EVANNEX, dodávajúcej príslušenstvo pre elektromobily Tesla, s prípravou výroby článkov 4680 finišuje.

Panasonic predstavil svoju verziu článku 4680. Japonský gigant tvrdí, že vyriešil niekoľko technologických problémov, ktoré predstavuje väčší článok a plánuje nasadiť prototyp výrobnej linky.

Zdroj | Panasonic

Kazuo Tadanobu, vedúci divízie batérií spoločnosti Panasonic, potvrdil, že nový článok má päťnásobok kapacity článkov, ktoré v súčasnosti používa Tesla a ďalší výrobcovia. Panasonic plánuje spustiť testovaciu výrobu nových článkov v závode v Japonsku v marci 2022.

Pozrite si

Podľa šéfa Lucid sú očakávania od nových batérií Tesly prehnané

Konkurenti zatiaľ nie sú celkom pripravení vyrovnať sa s potenciálnymi výhodami, ktoré môže Tesla novou architektúrou batérií získať. Napríklad generálny a technický riaditeľ spoločnosti Lucid v jednej osobe, Peter Rawlinson, tvrdí, že očakávania od nových batérií sú prehnané, hoci pripúšťa, že majú svoje výhody.

Vo videu nižšie Shoichiro Watanabe zo spoločnosti Panasonic hodnotí vývoj firmy v oblasti technológií a výroby batérií:

Nový generálny riaditeľ Panasonicu, Yuki Kusumi, uviedol, že spoločnosť je pripravená na „veľkú investíciu“ do výroby nových článkov, ak budú výsledky testovacej výroby pozitívne. Tesla tvrdí, že prvé elektromobily s novými batériovými článkami 4680 plánuje dodať v priebehu budúceho roku a kvôli lacnejším a efektívnejším batériám by mohli mať priaznivú cenu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.