Tesla otvorila doteraz najväčšiu Supercharger stanicu, ponúka 72 stojanov

ZDROJ | Jay in Shanghai (Twitter)

Trvalo to iba dva mesiace, kým Tesla prekonala svoj vlastný rekord vo veľkosti nabíjacej stanice Supercharger. Kalifornskú stanicu s 56 nabíjačkami už prekonala nová stanica v Šanghaji pripravená až na 72 elektromobilov.

Budovanie siete nabíjačiek pre elektromobily naberá zaujímavé obrátky. Nejde totiž už iba o malé stanice roztrúsené po celom svete. Do hry vstupujú aj obrovské stanice pripravené na pravý ruch veľkomesta, v ktorom jazdí z roka na rok čoraz viac elektromobilov, ako aj plug-in hybridov.

ZDROJ | Tesla

Vo svete elektromobilov preto Tesla postupne stavia čoraz väčšie nabíjacie stanice, v rámci ktorých sa pritom vďaka vysokému výkonu nabíjania dokáže v pomerne krátkom čase vystriedať veľké množstvo áut.

Len v novembri si prvenstvo v počte nabíjacích stojanov v rámci jednej stanice pre seba získala Supercharger stanica v kalifornskom meste Firebaugh. Jej súčasťou je celkovo 56 stojanov Supercharger V3 s výkonom po 250 kW.

Novú rekordnú stanicu postavila Tesla v parkovacom dome obchodno-obytného komplexu Jing’an International Center v centre Šanghaja. Novú stanicu síce tvorí až 72 nabíjacích stojanov, tentokrát však ide o nabíjačky Supercharger V2, ktoré dokážu nabíjať elektromobily výkonom „iba“ do 120 kW.

Pokiaľ ide o maximálny teoretický nápor týchto staníc na miestnu infraštruktúru, v prípade kalifornskej stanice hovorime o 14 MW a šanghajskej stanice o 8,64 MW. Pri danom počte stojanov v Šanghaji je zrejme voľba nižšieho výkonu rozumná. Aj v danej zostave je v prípade oboch staníc otázne, či by dokázali poskytovať tento teoretický výkon naraz pre všetky elektromobily aj v praxi.

Pozrite siSlovenský AgeVolt prekvapuje smart nabíjačkami pre elektromobily

Pri megalomanskom prístupe automobilky Tesla by sme sa nečudovali, ak by nám rok 2021 priniesol aj prvú stanicu s viac ako stovkou nabíjacích stojanov. Čo myslíte, v ktorej svetovej metropole by ju mohla Tesla vybudovať?

ZdrojTesla,Engadget

Komentáre k článku