Prvé vozidlá z produkcie kalifornskej Tesly začínajú byť postupne off-line. Na svedomí to má postupná deaktivácia 3G sietí v jednotlivých krajinách.
Vozidlá z prvých rokov výroby boli vybavené modemami využívajúcimi len 3G siete. Týka sa to predovšetkým Modelu S, vyrobenému medzi rokom 2012 až 2015. Počnúc júnom 2015 boli tieto vozidlá vybavené už 4G modemami, ktoré sú stále podporované.
S postupným prechodom mobilných operátorov na 5G sieť zostávajú podporované už len LTE pripojenia. Internetové pripojenie je veľmi dôležité pre fungovanie elektromobilov značky Tesla.
Veľmi prínosné sú online údaje zo samotných vozidiel aj pre Teslu, ktorá ich používa na zdokonaľovanie vlastného systému Autopilot.
Tesla je vo veľkej miere počítač na kolesách, ktorý k správnemu fungovaniu potrebuje pripojenie k internetu. Bez prístupu k online priestoru nebude môcť majiteľ Tesly vykonávať hlavne nasledujúce operácie:
- Diaľkovo ovládať klimatizáciu, zámky a nastavenia nabíjania
- Získavať aktualizácie navigácie a premávky vrátane informácií o dostupnosti a výpadku Superchargeru
- Streamovať hudbu online pomocou dotykovej obrazovky
- Získať vzdialenú diagnostickú podporu od cestnej asistencie
- Získať prístup k aktualizáciám softvéru bezdrôtovo
Tesla Motors ponúka možnosť výmeny pôvodného modemu za inovovanú verziu podporujúcu LTE siete. Uvedená výmena je však spoplatnená a v Severnej Amerike výrobca za takúto modifikáciu žiada 200 dolárov bez dane. Po tejto modifikácii je vozidlo doživotne zahrnuté v programe Tesla Premium Connectivity.
Jednou z možností ako sa vyhnúť výmene modemu je aj použitie mobilného telefónu ako hotspotu, ktorý zabezpečí online pripojenie vozidla. Takéto riešenie neumožňuje plnohodnotnú vzdialenú správu vozidla, keďže k jeho fungovaniu je potrebná prítomnosť smartfónu vo vozidle.