Reklama

Tesla Bot zdvihne piano, v budúcnosti to môže byť auto, trosky či ťažký tovar

Zdroj | Tesla
Stanislav Vinc
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Tesla začiatkom mesiaca predstavila svetu prototyp svojho humanoidného robota s kódovým označením Optimus. Dnes prevádza jeho hrubú mechanickú silu.

V najnovšom videu automobilka ukazuje, ako jediný aktuátor (akčný člen) dokáže zdvihnúť 500-kilogramové piano popri tom, ako na ňom hrá jeho tvorca.

Obsah pokračuje pod reklamou

Za pianom vo videu sedí Konstantinos Laskaris, hlavný motorový konštruktér automobilky Tesla, ktorý mal viac ako 10 rokov na starosť vývoj elektromotorov a aktuátorov pre elektromobily tejto značky. Prednedávnom sa jeho pozornosť presmerovala práve na humanoidného robota Tesla Bot.

Akčný člen použitý vo videu na demonštratívne účely sily bude slúžiť ako jedna z nôh robota. Tesla Bot bude celkovo disponovať 28 pohonmi, ktoré mu umožnia vykonávať viac ako 200 stupňov pohybu, plus ďalších 27 len v oblasti rúk.

Elon Musk sa v minulosti vyjadril, že jeho roboti majú byť dostatočne silní na to, aby dokázali ľuďom pomôcť s prenášaním ťažkých predmetov, no dostatočne slabí na to, aby ich vedel dospelý človek v prípade potreby premôcť.

Konštrukčne by Tesla Bot mohol byť teoreticky schopný zdvíhať nadľudskú záťaž. Aktuálne však automobilka počíta s tým, že v základnej konfigurácii bude v rukách schopný odniesť iba 20 kilogramov, resp. 68 kilogramov v mŕtvom ťahu.

Tesla však teoreticky môže pre rôzne účely vyrábať rôzne konfigurácie robota podobne, ako vyrába rôzne výkonnostné verzie svojich elektromobilov. Špeciálnych Tesla Botov by tak mohli teoreticky získať záchranné zložky či firmy.

Tesla Bot v aktuálnej generácii prototypu, ktorú sme mali možnosť vidieť začiatkom októbra, zatiaľ nedokáže chodiť. Podariť sa mu to má však v najbližších týždňoch, pričom finálnej produkčnej verzie sa možno dočkáme už budúci rok.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.