Reklama

Tesla Autopilot dostáva výrazné vylepšenia, stále však nie je hotový

Zdroj | CarAdvice
Stanislav Vinc
Zdroj | CarAdvice
Zdroj | CarAdvice

Automobilka Tesla vydala novú aktualizáciu pre svoje elektromobily, ktorá prináša viaceré novinky pre autonómny systém riadenia. Aj keď sa Autopilot neustále zdokonaľuje, na dosiahnutie pôvodného plánu Elona Muska to nestačí.

Nová aktualizácia s označením 2019.40.2, ktorá sa majiteľom elektromobilov Tesla do ich áut v týchto týždňoch sťahuje automaticky, prináša niekoľko kľúčových noviniek pre autonómny systém riadenia s názvom Autopilot. Ten mal byť podľa pôvodných plánov po stránke funkcií dokončený pred koncom tohto roka.

Aj keď bolo od začiatku jasné, že tento ambiciózny plán Elona Muska sa určite nepodarí do konca tohto roka stihnúť, Tesla sa nevzdáva a len pár týždňov pred koncom roka pridala do systému Autopilot niekoľko zaujímavých funkcií, ktoré zvyšujú bezpečnosť posádky počas a aj mimo autonómnej jazdy.

Hlavnou novinkou je prispôsobenie rýchlosti vozidla vedľajšiemu pruhu v prípade, že systém zaregistruje, že autá vo vedľajšom pruhu idú výrazne nižšou rýchlosťou. Toto opatrenie má pomôcť v hustej premávke, alebo v situáciách pri zaraďovaní sa do vedľajšieho pruhu v prípade potreby odbočenia alebo použitia zjazdu z diaľnice. Toto spomalenie bude možné dočasne obísť pomocou plynového pedálu.

Pozrite si

Internet Tesla Cybertuck nešetrí, tieto meme vám zaručene zlepšia náladu

Pri preraďovaní sa bude Autopilot o niečo asertívnejší a odvážnejší. Preradenie tak bude pôsobiť o niečo prirodzenejšie, keďže auto zareaguje na žiadosť o zmenu pruhu takmer tak rýchlo, ako by to urobil sám vodič pri manuálnom riadení vozidla.

Zdroj | Tesla Motors

Ďalšou novinkou je varovný signál, ktorý upozorní vodiča v prípade, že sa pokúsi prejsť okolo značky STOP („Stoj, daj prednosť v jazde“) bez zastavenia. Vodič dostane upozornenie v prípade, že bude využívať funkciu Autosteer, teda funkciu automatického udržiavania vozidla v jazdnom pruhu. Systém za vodiča nezastaví, iba ho na prípadné porušenie dopravného značenia upozorní.

Aj keď nová aktualizácia systém Autopilot výrazne vylepšuje, od finálnej verzie má ešte ďaleko. Aktuálnym plánom automobilky je, aby autonómny systém dokázal viesť vozidlo celú trasu bez zásahu a dozoru vodiča budúci rok. Či sa jej to podarí, je dnes otázne. Ak áno, v mnohých krajinách budú musieť byť ešte autonómnym systémom prispôsobené miestne zákony a pravidlá cestnej premávky.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.