Boom solárnej energetiky graduje a v niektorých krajinách naráža aj na problémy s dostupnosťou pracovnej sily na inštaláciu fotovoltických panelov. S riešením prichádza kalifornská spoločnosť Terabase Energy. Vyvinula roboty, ktoré dokážu postaviť obrovské solárne farmy v automatickom režime.
Robotický systém s názvom Terafab zvládne podľa jeho tvorcov pracovať 24 hodín denne, sedem dní v týždni, zdvojnásobiť produktivitu inštalácie a zároveň znížiť náklady.
Systém využíva robotické ramená, ktoré zdvíhajú a spájajú solárne panely so sledovačmi. Terafab obsahuje aj digitálne dvojča – virtuálny model areálu solárnej farmy, systémy riadenia logistiky a bezdrôtové digitálne riadiace centrum v mieste inštalácie.
Terabase Energy oznámila, že otvára „továreň na výrobu tovární“ vo Woodlande v Kalifornii, kde bude systémy Terafab produkovať. Fabrika vo Woodlande v súčasnosti vyrába montážne linky Terafab s kapacitou prvého gigawattu, ale bude schopná vyrobiť viac ako 10 GW systémov Terafab ročne.
Terafab je navrhnutý tak, aby umožnil uspokojiť exponenciálny rast dopytu po solárnych elektrárňach prostredníctvom zavedenia automatizácie a digitalizácie výstavby.
Terabase Energy tvrdí, že používanie Terafab na inštaláciu solárnych fariem povedie k rýchlejšej výstavbe, zlepšeniu zdravia a bezpečnosti pracovníkov a zmierni nedostatok pracovnej sily v odvetví obnoviteľných zdrojov. Systém je navyše modulárny, takže je škálovateľný podľa veľkosti elektrárne.
Z hľadiska praktického nasadenia je Terafab v pilotnej fáze, ale vyzerá to nádejne.
Matt Campbell, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Terabase Energy, uviedol, že firma minulý rok úspešne otestovala Terafab v rámci výstavby 400 MW solárnej elektrárne v Texase. Robotická montážna linka tam postavila FV panely s kapacitou 10 MW. Ďalším krokom ku komerčnému rozšíreniu je spustenie fabriky vo Woodlande.
Systém Terafab bude komerčne nasadený na niekoľkých projektoch od 3. štvrťroka 2023.