Viete, ako vyhľadávať cez Google pomocou obrázkov a vášho hlasu?

ZDROJ | Google

Google na deň presne pred 10 rokmi priniesol do svojho vyhľadávača nové metódy vyhľadávania obsahu na internete. Klasické textové vyhľadávanie doplnilo vyhľadávanie pomocou obrázkov a hlasu. Vtedy sme ešte ani len netušili, čo sa z týchto nenápadných funkcií v budúcnosti vyvinie.

Internetový vyhľadávač Google pôsobí na prvý pohľad skutočne jednoducho a na prvý pohľad by sa možno aj mohlo zdať, že sa od svojho prvotného spustenia pred 23 rokmi až tak výrazne nezmenil. Opak je ale pravdou, len za posledných 10 rokov sa na neho nabalilo obrovské množstvo funkcií, z ktorých sa napokon zrodili aj celkom nové produkty a služby kalifornského giganta.

Presne pred 10 rokmi Google do svojho vyhľadávača doplnil vyhľadávanie pomocou obrázkov a podľa hlasu. Prvá funkcia vám umožní vyhľadať na internete obsah, ktorý prislúcha k určitému obrázku a zistiť tak napríklad názov produktu, rastliny či pamiatky, alebo dokonca aj odhaliť hoax. Druhá funkcia vám poslúži na vyhľadávanie obsahu aj bez použitia klávesnice, len pomocou vášho hlasu a vstavaného mikrofónu v zariadení.

Na vyhľadávanie obsahu podľa obrázku vám postačí navštíviť podstránku Google Obrázky, kde už dnes uvidíte ako prvú v poradí ikonu fotoaparátu. Po kliknutí na ňu vám Google ponúkne možnosť prilepenia webovej adresy obrázka (ak napr. obrázok beriete z online článku) alebo nahranie obrázka z vášho zariadenia. Následne už stačí iba klepnúť na tlačidlo „Hľadať podľa obrázka“.

ZDROJ | Google

Vyhľadávanie podľa obrázkov vám umožní veľmi rýchlo zistiť kontext snímky, zachytený objekt alebo miesto, ako aj odhaliť jeho pôvodný zdroj. V prípade spomínaných hoaxov môžete pomocou tohto nástroja veľmi rýchlo zistiť, či obrázok náhodou nebol upravený, alebo či nepochádza z úplne iného roku či kontextu, v akom ste sa s ním po prvý krát stretli vy.

Pozrite siDôveruj, ale preveruj. O2 spustilo iniciatívu zameranú na boj proti hoaxom

Vyhľadávanie pomocou hlasu je na rozdiel od prvej verzie z pred desiatich rokov dostupný vo vyhľadávači aj bez potreby inštalácie rozšírenia do prehliadača. V tomto prípade postačí, ak vo vyhľadávacom poli Google kliknete na ikonu mikrofónu.

ZDROJ | Google

Ak ste tak ešte v minulosti neurobili, prehliadač vás vyzve, aby ste webovej stránke poskytli prístup k vašemu mikrofónu. Potom už iba stačí začať rozprávať.

Pred desiatimi rokmi boli tieto novinky milou, ale nie až tak populárnou funkciou. Dnes je vyhľadávanie podľa obrázku integrované aj do obľúbených služieb Fotky Google alebo Google Lens, ktoré vám umožnia vyhľadať obsah na internete len pomocou vašich fotografií a kamery vášho smartfónu.

ZDROJ | The Verge

Z jednoduchého vyhľadávania obsahu podľa hlasu sa napokon v roku 2016 vykľula služba Google Assistant, ktorá vďaka základom z roku 2011 dokáže bezchybne rozpoznávať hlas a rozpoznané frázy preniesť aj do vyhľadávača obsahu na internete.

ZDROJ | Google

V rámci nášho pravidelného seriálu Dobre vedieť si každú stredu pripomíname tie najzaujímavejšie, najčítanejšie a najdôležitejšie články na TECHBOX.sk. Pri príležitosti 10 výročia pôvodnej novinky sme sa tentokrát rozhodli obzrieť za alternatívnymi metódami vyhľadávania cez Google, ktoré na našom webe čítate dodnes.

Komentáre k článku