Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Google už vie vyhľadávať aj podľa obrázkov a hlasu

Google už vie vyhľadávať aj podľa obrázkov a hlasu
Zdroj | Google
Števo Porubský
Google už vie vyhľadávať aj podľa obrázkov a hlasu
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Na nedávnom media evente v San Franciscu Google predstavil niekoľko absolútnych noviniek pre svoj internetový vyhľadávač. Vyhľadávanie pomocou obrázkov či hlasu bolo doménou v mobilnom svete a operačnom systéme Android.

Máte obrázok, ale neviete čo presne na ňom je? Nezáleží na tom, či je to fotka z dovolenky, výletu či obrázok z internetu. Stačí obrázok „nahrať“ do vyhľadávača Google Images a on podľa svojich algoritmov nájde najpodobnejšie, ktoré má indexované v databáze. Funguje to podobne ako pri aplikácii Google Goggles pre mobilné telefóny.

Pri skúšaní funkčnosti som prišiel na niekoľko vtipných výsledkov, ktoré nemôžem zverejniť, no vyskúšajte si to sami. Jednoducho ide o to, že Google Images vie presne rozoznať známe veci, ako napríklad historické pamiatky či výrobky, s ľuďmi či prírodou je to už horšie. Ak si nainštalujete rozšírenie Search by Image pre Google Chrome, tak vám bude stačiť, keď na obrázok na internete kliknete pravým tlačidlom myši a vyberiete možnosť „Search Google with this image“.

Zdroj | Google

Druhou novinkou od Google je hlasové vyhľadávanie. To funguje len ak si do svojho Google Chrome vyhľadávača stiahnete rozšírenie na hlasové vyhľadávanie (Voice Search). Potom sa vám v riadku vyhľadávača objaví malá ikona mikrofónu. Stlačíte ju a môžete hovoriť. Hľadanie funguje len v anglickom jazyku a tiež dosť zvláštne. Nech som skúšal najrôznejšie prízvuky, vyhľadávanie nebolo nikdy 100%-ne funkčné.

Google však proklamuje, že systém má momentálne okolo 230 miliárd výrazov! Snáď to ale Google doladí a postupne prejde aj na viacero lokalizácií. Slovenčiny sa však asi tak skoro nedočkáme. Vyhšadávať pomocou hlasu je možné aj v obrázkoch. Hoci sú obe novinky určené pre internetový prehliadač Chrome, hľadanie pomocou obrázkov funguje aj v Internet Exploreri.

Aktualizácia: Google už dnes umožňuje vyhľadávať obsah pomocou hlasu aj bez rozšírenia prehliadača. Stačí, ak vo vyhľadávacom poli kliknete na ikonu mikrofónu a webovej stránke poskytnete prístup k mikrofónu vášho počítača, tabletu či smartfónu. Rovnako už v ľubovoľnom prehliadači funguje aj vyhľadávanie obsahu podľa obrázkov.