7 najlepších Ultrabookov, ktoré potešia nielen pod stromčekom

ZDROJ | ASUS

Vianoce sa neúprosne blížia a aj keď darčeky kupované na poslednú chvíľu môžu mať svoje čaro, my radšej premýšľame nad darčekmi v predstihu. Už po siedmy raz v sérii článkov „VIANOCE 2017“ prehľadáme ponuku obchodov za vás a v dnešnom článku ponúkneme zoznam tých najlepších Ultrabookov, ktorými môžete potešiť seba či blízkych.

Časy ťažkých a škaredých notebookov sú už našťastie preč a dnes na trhu nájdeme množstvo prenosných počítačov, pri ktorých výrobcovia dokázali skĺbiť dobrú výdrž batérie, nízku váhu a štýlový dizajn. Predtým, než sa pozrieme na konkrétne modely, si povieme niekoľko informácií, s ktorými treba pri kúpe Ultrabooku počítať.

ZDROJ | Xiaomi

Čo by ste mali vedieť pred kúpou?

Pred kúpou Ultrabooku by ste si mali zvážiť, na čo ho chcete využívať. Ultrabooky majú totiž osadený taký hardvér, ktorý väčšinou stačí iba na ľahkú kancelársku prácu, prehliadanie internetu alebo sledovanie filmov. Procesory použité v Ultrabookoch síce ponúkajú dosť výkonu aj na úpravu fotografií či strih videa, no iba do určitého rozlíšenia. Ak plánujete napríklad strih 4K videa, či úpravu veľkých fotografií zo zrkadlovky v Photoshope, tu bude Ultrabooku trochu dochádzať dych.

Ak už hovoríme o procesoroch, tam si pri výbere treba dávať pozor aj na konkrétny typ procesora. Nestačí sa pozerať už len na to, či je to Intel Core i3, i5 alebo i7 ale aj na konkrétne číslo za tým. Ultrabooky majú väčšinou osadené procesory z rodiny U, Y alebo m3. Rodina U ponúka najvyššiu frekvenciu a väčšinou aj najvyšší výkon. Rodina Y a m3 síce ponúka dlhšiu výdrž batérie, no výrazne nižší výkon.

ZDROJ | Intel

V našom zozname síce menujeme konkrétne modely, no ak sa rozhodnete vybrať lacnejší či drahší model s inou konfiguráciou, dávajte pozor na veľkosť RAM. Niektorí výrobcovia stále ponúkajú 4 GB RAM, čo by nebola veľmi múdra kúpa. Programy a hlavne prehliadače využívajú čoraz viac RAM a preto by ste sa mali zamerať minimálne na 8 GB pamäte.

Čo sa týka displejov, tam sa už postupne vytrácajú nízke rozlíšenia a nekvalitné panely. Väčšina modelov má aspoň Full HD rozlíšenie (1 920 x 1 080 pixelov) a v tých lepších prípadoch aj viac. Určite pri výbere narazíte aj vyššie rozlíšenia, ako QHD+ (3 200 x 1 800 pixelov) a možno aj vyššie. S takýmto rozlíšením síce získate viac priestoru na prácu, no na úkor výkonu a výdrže batérie.

Pozrite siČo je 4K a čo Ultra HD? Rozdiel je minimálny, ale podstatný

Práve výdrž batérie je to, čo Ultrabooky od seba odlišuje. To je dané veľkosťou batérie, ktorú sa výrobcovi do tela Ultrabooku podarilo vtesnať. Pri výbere sa nestačí pozerať iba na papierovú výdrž batérie, ktorú uvádzajú obchody. Skúste si pred kúpou prečítať nejaké recenzie alebo diskusné fóra, v ktorých väčšinou nájdete skutočnú výdrž.

Ak kupujete Ultrabook ako náhradu za nejaký starší notebook, možno ste boli zvyknutý na širokú škálu portov. Doba sa ale mení a väčšinu portov nahradí jeden, USB-C. Ten síce ponúka množstvo benefitov, no najprv budete musieť investovať do nových káblov a adaptérov. Prechod na nové štandardy je vždy bolestivý, no oplatí sa to.

ZDROJ | Satechi

Na záver možno trochu povrchná poznámka, no nebojte sa vyberať Ultrabook podľa dizajnu. Aj tie dizajnovo najpodarenejšie kúsky ponúkajú dobrý hardvér a keďže Ultrabooky slúžia najmä na prenášanie a prácu na verejnosti, prečo si nevybrať ten najkrajší?

Zhrnutie:

  • Ultrabook výkonom stačí na bežnú kancelársku prácu a web, nie na hry ani náročné grafické programy
  • Vyššie rozlíšenie displeja uberie z výkonu aj výdrže batérie, ideál je Full HD
  • Pozerajte sa na konkrétny typ procesora, m3 a tie s písmenom „Y“ ponúkajú nižší výkon
  • Vyberajte konfiguráciu s minimálne 8 GB RAM
  • Reálnu výdrž batérie hľadajte na fórach či v recenziách, nespoliehajte sa na informácie od výrobcu
  • USB-C je budúcnosť, nebojte sa investovať do adaptérov a káblov
  • Ultrabooky sa už nedelia na pekné a funkčné, naše typy spĺňajú obe kritériá

To najlepšie na trhu

Aj keď v našom článku menujeme konkrétne modely a konkrétne konfigurácie, výber je stále na vás. A ak pre vás cena nehrá rolu, môžete siahnuť aj po drahších konfiguráciách, kde väčšinou nájdete výkonnejšie procesory alebo displej s vyšším rozlíšením. Nami odporúčané modely však budú stačiť drvivej väčšine používateľov.

Pri výbere určite skontrolujte cenu u viacerých predajcov. Tí sa totiž málokedy zhodnú na cene a takmer nikdy nekopírujú cenu odporúčanú výrobcom. Môže sa tak stať, že dva rôzne obchody budú rovnaký model predávať s cenou rozdielnou o 100 až 200 €. Ak by ste si chceli Ultrabook kúpiť od zahraničného obchodu, musíte si uvedomiť, že takýto dovezený Ultrabook bude mať na klávesnici potlač pre iný jazyk.

Acer Swift 7 (NX.GK6EC.001)

1 144,00 €

Prečo kúpiť?

Tento Acer sa môže pýšiť hrúbkou iba 9,98 mm a príjemnou váhou 1 125 gramov. Výdrž batérie by mal dosahovať 9 hodín, čo nie je zlé. Displej je už dnes štandardne v rozlíšení Full HD a Acer ho doplnil o technológiu Acer Color Intelligence, ktorá upravuje gamu a sýtosť farieb automaticky podľa zobrazovaného obsahu.

https://youtu.be/eDnCTUABK5A

Prečo nekúpiť?

Určite zamrzí slabší procesor Intel Core i5-7Y54. Treba taktiež počítať s tým, že na tele notebooku nájdeme iba 2x USB-C a jeden audio jack. Viac portov sa Aceru pri takom tenkom tele ponúknuť nepodarilo. Určite trochu zamrzí aj absencia podsvietenia klávesnice.

Apple Macbook (MNYH2SL/A)

1 499,00 €

ZDROJ | Apple

Prečo kúpiť?

Aj keď sa štandardne za Ultrabooky považujú iba zariadenia s Windowsom, bola by škoda tu nezaradiť 12-palcový Macbook. Ten totiž ponúka bezkonkurenčnú kvalitu spracovania, výborný touchpad aj displej. Macbook váži iba 920 gramov a podľa špecifikácií by mal vydržať na batérii zhruba 12 hodín.

https://youtu.be/hajnEpCq5SE

Prečo nekúpiť?

Pri Apple zariadeniach je štandardným mínusom vyššia cena. Musíte si zvážiť, či chcete investovať do kvality napriek tomu, že cena neodpovedá špecifikácii. Taktiež môže byť problematická prítomnosť iba jedného USB-C portu.

ASUS ZenBook 3 Deluxe (UX490UA-BE033T)

1 299,00 €

ZDROJ | ASUS

 

Prečo kúpiť?

Fanúšikov väčších obrazoviek poteší 14-palcový displej. Čo stále nie je štandardom a Zenbook 3 to ponúka, je snímač odtlačkov prstov. Kvalitné materiály sa neprejavili na váhe. Pevné telo váži príjemných 1 100 gramov. Poteší aj čítačka SD kariet.

https://youtu.be/66VcTlNAlUQ

Prečo nekúpiť?

Osadený procesor Intel Core 7200U v tak tenkom tele nemá veľa priestoru na chladenie a tak sa aj pri menšej záťaži zapína ventilátor, ktorý nie je práve najtichší. Batéria má výdrž v priemere zhruba 7 hodín, čo nie je málo, no v porovnaní s konkurenciou v našom zozname ide o slabšiu výdrž.

Dell XPS 13 (N-9360-N2-511G)

1 369,00 €

ZDROJ | Dell

Prečo kúpiť?

Dell XPS 13 sa mimoriadne vydaril a to hlavne po stránke spracovania a extrémne tenkým rámčekom okolo displeja, vďaka ktorým má XPS 13 menšie rozmery, ako ostatné 13-palcové Ultrabooky.

Jeho silnou stránkou je určite aj ponuka portov. Po stranách nájdeme dvojicu klasických USB 3.0 portov, jeden USB-C/Thunderbolt 3, Mini DisplayPort a čítačku pamäťových kariet.

https://youtu.be/4ZmxhRGYycI

Prečo nekúpiť?

Ak sa na tomto Ultrabooku dá niečo skritizovať, je to určite umiestnenie webkamery. Tá sa kvôli tenkým rámčekom musela presunúť na ľavý spodný okraj, čo pri videohovoroch pôsobí veľmi zvláštne. Ďalším dôvodom na nekúpenie tohto modelu je skrátka fakt, že by sa na trhu čoskoro mala objaviť nová verzia s tohtoročnými procesormi ôsmej generácie.

HP ENVY 13-ad002nc

979,00 €

ZDROJ | HP

Prečo kúpiť?

Tento kúsok síce ponúka približne rovnakú výbavu, ako ostatné Ultrabooky v našom zozname, no za lepšiu cenu. HP ENVY 13 pritom vôbec nepôsobí lacnejšie, práve naopak. Telo je hliníkové a pôsobí štýlovo.

Pozrite siHP ENVY 13 s vynoveným dizajnom a vysokým výkonom

Čo sa týka ponuky portov, tu HP ENVY 13 ponúka nadštandardne dva klasické USB 3.0 a dva USB-C porty. HP je taktiež zrejme jediný výrobca, ktorý v špecifikáciách uvádza skutočnú výdrž batérie a to úctyhodných 12 hodín.

https://youtu.be/siWnka7I-h0

Prečo nekúpiť?

Možno to bude prekvapivé, no najväčšiu kritiku HP ENVY 13 získava za touchpad. Konkrétnejšie, jeho slabinou je presnosť a rýchlosť. Čítačka pamäťových kariet je síce prítomná, no iba pre microSD karty.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5 (20HR0023XS)

1 769,00 €

Prečo kúpiť?

Rada notebookov ThinkPad od Lenova má už roky veľmi dobrú povesť a X1 Carbon 5 by mal byť ten najlepší z najlepších. Za prémiovú cenu dostanete prémiovú kvalitu vo forme kvalitného, 14-palcového displeja, pevného tela a výdrži batérie o dĺžke 12 hodín. Tento Ultrabook si v našej recenzii odniesol ocenenie BIZNIS TIP.

https://youtu.be/rwNTWb8s97o

Prečo nekúpiť?

Ako sme už spomínali, cena tohto ThinkPadu je naozaj vysoká. Aj keď si X1 Carbon 5 od nás odniesol hodnotenie 93 %, nedá sa mu nevytknúť nedostatočné chladenie a ťažko dostupný microSD slot.

Pozrite siLenovo Thinkpad X1 Carbon 2017 – štandard pracovného Ultrabooku

Microsoft Surface Laptop (DAG-00018)

1 479,00 €

ZDROJ | Microsoft

Prečo kúpiť?

Prvý Ultrabook od Microsoftu vôbec nedopadol zle. Na klávesnici sa napriek nízkemu zdvihu píše dobre a k pohodliu prispieva aj použitie kože Alcantara okolo klávesnice. Pomer strán displeja 3:2 môže pôsobiť zvláštne, ale v kombinácii s rozlíšením 2 256 x 1 504 ponúka viac priestoru na prácu. Obrazovka je navyše dotyková a podporuje aj dotykové pero Surface Pen.

https://youtu.be/74kPEJWpCD4

Prečo nekúpiť?

Microsoft z nejakého zvláštneho dôvodu neverí v USB-C a preto namiesto neho ponúka iba jeden USB 3.0 a Mini DisplayPort. Pozor tiež treba dávať na fakt, že sa Surface Laptop predáva s predinštalovaným Windowsom 10 S.

Pozrite siMicrosoft Surface Laptop s osekaným Windows 10 S a dlhou výdržou

Ide o špeciálnu verziu Windowsu, na ktorej bežia iba aplikácie stiahnuté z Windows Store. K dispozícii je našťastie možnosť bezplatnej aktualizácie na klasický Windows 10 Pro. Posledným mínusom je cena na našom trhu.

Komentáre k článku