Skončila najväčia výstava elektroniky na svete!

Po roku sa opäť v Las Vegas rozpútalo šialenstvo menom Consumer Electronics Show. Výstava patrí jednoznačne medzi najväčšie udalosti roka v oblasti elektroniky, o čom svedčí nielen obrovský záujem verejnosti, ale aj výrobcov. Výstavu si nenechal ujsť snáď žiadny z tých veľkých, a vďaka tomu sme sa dočkali mnohých zaujímavých noviniek vo všetkých oblastiach. Poďme sa na ne pozrieť.

LG Optimus Black

LG Optimus Black

Mobily a mobilné technológie

V oblasti mobilov sme sa dočkali bohatej úrody. Prvý smartfón s dvojjadrovým procesorom sme síce poznali už pred výstavou (LG Optimus 2X: Dual Core v smartfóne je tu!), pribudli však ďalšie. Predstavila ich spoločnosť Motorola, k nám sa ale pravdepodobne nedostanú. Tešiť sa môžeme aspoň na jednojadrový, no dobre vybavený model (Motorola DEXT 2: smartfón so športovým nádychom). O poriadny rozruch sa postaralo aj LG, so svojím NOVA IPS-LCD displejom, ktorý je nielen dvakrát jasnejší, ale aj úspornejší než bežné displeje. Jeho Optimus Black (LG Optimus Black: jasný displej v tenkom tele) bol chvíľu dokonca najtenším smartfónom na svete, vzápätí ho však predbehol Sony Ericsson s prehnutým telom (Sony Ericsson Xperia Arc: Najtenší smartfón na svete!). Ten popri podarenom dizajne láka aj aktuálnou verziou OS Android 2.3. Spomínaný LG predstavil aj „revolučný“ model pre 4G siete (LG Revolution: Prvý obor pre siete 4G!), u nás ho ale nečakajte. O niečo optimistickejší môžeme byť pri vlajkovej lodi Samsungu (Samsung Infuse 4G: 4,5“ Super AMOLED Plus a Full HD video), ktorý oproti Galaxy S ponúka rýchlejší procesor, 4,5“ Super AMOLED Plus displej a záznam 1080p videa. V oblasti smartfónov debutoval výrobca ViewSonic, so svojím 4“ Androidom. Pokrok sa nezastavil ani na poli hardvéru, a tak sme sa popri implementácii dvojjadrových procesorov do prvých mobilov dočkali aj predstavenia štvorjadrovej jednotky (Freescale i.MX 6: brutálny výkon štvorjadra v tabletoch ešte tento rok?). Majitelia zariadení s iOS sa dočkali aktualizácie aplikácie Skype (Nová verzia Skype s videotelefonovaním pre iOS je tu!), ktorá konečne umožňuje aj videohovory.

Sony Ericsson Xperia arc

Sony Ericsson Xperia arc

Po tom, ako dvojica Garmin-ASUS ohlásila zámer ďalej nepokračovať vo výrobe spoločných mobilov, Garmin prisľúbil mobilné verzie svojej navigačnej aplikácie. Konečne sa tak stalo a z ďalšej plnohodnotnej turn-by-turn navigácie sa môžu tešiť majitelia iPhonu (Garmin StreetPilot: Garmin prichádza aj na iPhone). Navigácia je funkčne nabitá, graficky príjemná a čoskoro by sme sa jej mali dočkať aj v App Store.

Garmin StreetPilot

Garmin StreetPilot

Foto a príslušenstvo

Segment fotoaparátov priniesol ešte viac noviniek, než mobily. Fujifilm predstavil nástupcu svojho úspešného ultrazoomu HS10. Finepix HS20 (Fujifilm Finepix HS20 EXR: Takmerzrkadlovka z Japonska!) prináša okrem nového senzora veľa drobných zmien vo vnútornostiach, rad nových technológií a nové užívateľské prostredie. Spoločnosť Casio prekvapila prístrojom netradičnej konštrukcie (Casio TRYX: miniatúrny hybrid fotoaparátu a kamery), ktorý nebude stáť ani 200 € a zvládne napríklad aj Full HD video. Olympus predstavil ďalší štýlový fotoaparát z rodiny PEN (Olympus PEN E-PL2: najmladší z rodu s faceliftom), ktorý ale nesklame ani výbavou, práve naopak. Výrobca predstavil aj jednoduchý kompakt (Olympus XZ-1: jednoduchosť, špičkový objektív a funkcie). Samsung zasa ťaží z popularity smartfónu Galaxy S, a preto je ním jeho fotoaparát (Samsung SH100: Galaxy S ako hľadáčik fotoaparátu) diaľkovo ovládateľný. Kórejský výrobca sa pochválil aj novým ultrazoomom (Samsung WB700: 24-násobný zoom v tele kompaktu!) a nástupcom modelu NX10 (Samsung NX11: Nezrkadlo s jednoduchším ovládaním?). Fajnšmekrov zasa poteší správa, že SDXC pamäťové karty sú dostupné už aj s kapacitou 128 GB (SD kartu s kapacitou 128 GB má ako prvý Lexar!).

Casio TRYX

Casio TRYX

Kamery a 3D ošiaľ

Dočkali sme sa aj nových kamier. Novinky od Canonu (Canon LEGRIA HF M: natočte si svoj vlastný príbeh) zvládne ovládať aj začiatočník, pričom nebude ukrátený o kvalitný záznam či nadštandardné funkcie. Spoločnosť JVC predstavila 3D kameru pre bežných používateľov (JVC GS-TD1: 3D vo Full HD pre široké masy). Cena 1 500 € nie je práve ľudová, avšak rastúci tlak konkurencie ju môže potlačiť nadol. Keď sa hovorí o kamerách, nesmie chýbať Sony, ktorý na CES 2011 ukázal dvojicu 3D kamier (Sony HDR-TD10 3D a HDR-PJ50V: Natočte si dovolenku v 3D!), pričom tá jednoduchšia by nemala stáť ani 800 €. Panasonicu ponúkal svoje 3D výrobky medzi prvými, preto sme sa dočkali nových 3D kamier aj od tohto výrobcu.

Sony HDR-PJ50V

Sony HDR-PJ50V

TV a pokročilejšie 3D

Poriadne rušno bolo aj v oblasti televízorov, veď Sony predstavilo až 27 noviniek (Sony Bravia 2011: 27 nových modelov!) a Panasonic dokonca 32 (Panasonic 2011 Viera HDTV: až 32 nových modelov!). Vývoj pokračuje cestou rozširovania 3D medzi bežných ľudí, zvyšovania kvality zobrazovania a poskytovania stále bohatšieho internetového obsahu. Lídrom v zobrazovacích technológiách je Samsung, ktorý okrem nového radu monitorov (Samsung ukázal úžasný 3D HD monitor 9. série) predstavil aj koncept veľkého AMOLED displeja, ktorý je mimochodom priehľadný. Výrobca predstavil aj nové televízory a domáce kiná. Philips sa pochválil Blu-ray prehrávačom s bezdrôtovým HDMI pripojením, s cenou to ale trochu prehnal. Máte starší, ale dobrý televízor? LG vám ho pomôže ľahko a rýchlo rozšíriť o populárne funkcie (LG ST600 Smart TV: internet a aplikácie aj na starších TV).

Nové 3D televízory od Panasonicu

Nové 3D televízory od Panasonicu

Audio musí byť

Nemecká spoločnosť predstavila high-end slúchadlá (Sennheiser CX 700: Tri spôsoby ako vyhladiť šum!), ktoré si s neželaným šumom poradia hneď v troch režimoch. Žiaľ, high-end je aj cena, ktorá narástla až na 250 €. Pre absolútnych audio-maniakov boli predstavené slúchadlá od japonského výrobcu (Sony MDR-EX1000: Nová vlajková loď Japoncov!), maniakom snáď nebude vadiť ani cena astronomických 600 €.

Sony MDR-EX1000

Sony MDR-EX1000

Notebooky, netbooky, tablety…

Samostatnou kapitolou CES 2011 sa stali tablety. Hoci ich bolo predstavených takmer sto, nie každý stojí za pozornosť. Zopár svetlých výnimiek sa však nájde. Vytvorili sa dve kategórie podľa operačného systému – Windows 7 a Android. Na výstave sme spoznali výhody nového Androidu 3.0 Honeycomb (Android 3.0 Honeycomb: včelí plást pre tablety), ktorý Google optimalizoval pre používanie pre tablety. Vynovené bolo prostredie, prispôsobené pre ovládanie na veľkom displeji, ako aj základné aplikácie. Trochu prehnane povedané, všetky tablety so staršou verziou OS upadajú do nižšej kategórie. Prvým tabletom s týmto OS sa stala Motorola XOOM (Motorola XOOM: Najlepší Android tablet?), ktorá ponúka aj dvojjadrový procesor NVIDIA Tegra 2 a veľký jemný displej. K nám sa ale zrejme nedostane. Zato novinky od ASUSU (Nádielka tabletov od ASUSu, z ktorej si vyberie každý) by sa k nám, hoci až niekedy v máji, dostať mali. Trojica s Androidom 3.0 ponúka rozličné konštrukčné riešenia, výkon je však výborný, vďaka dvojjadrovým čipom. Kvarteto dopĺňa najvýkonnejší tablet na svete, bežiaci na Windows 7. „Windowsáckym“ tabletom sa pochválila aj spoločnosť MSI (MSI Windpad U100W: ďalší Windows tablet na obzore), otáznik však visí nad jeho zastaralým procesorom. Svoj tablet pripravil aj kórejský LG, G-Slate je však určený pre americký T-Mobile. Pozadu nezostal ani Samsung, ktorý ukázal Windows tablet-slider (Samsung Sliding PC 7: Windows 7 tablet s výsuvnou klávesnicou!) Z popularity tabletov ťažia aj vývojári, napríklad Opera chystá nim prispôsobený internetový prehliadač (Opera pre tablety už čoskoro!).

Asus EEE Pad Transformer EP101

Asus EEE Pad Transformer EP101

O rozruch na poli PC sa postaral Intel, ktorý predstavil druhú generáciu svojich procesorov (Intel predstavil 29 nových Core i procesorov!). Tie sa následne objavili v prvých notebookoch, napríklad v multimediálnych modeloch od Toshiby (Toshiba Satellite A660/A665/A665 3D/Qosmio X500: vyšší výkon vďaka Core 2011), z ktorých posledné dva sa chvália aj 3D zobrazovaním. Následne prišla štýlovka od Aceru (Acer Aspire 8950G: ulitimátna výbava v 18-ich palcoch), ktorá vo veľkom tele ponúka ešte „väčšiu“ výbavu. Tá bola nasledovaná štvoricou mid-endov z rodiny Aspire. Opäť nechýba novinka od Sony (Sony Vaio F: 3D a najnovšie Core i7-ičky), s 3D a Core i7 druhej generácie pod kapotou. Na výstave sa ukázalo aj Lenovo s dvojicou notebookov (Lenovo ThinkPad Edge E220s a E420s: vynovení drobci s Core 2011), ktoré v malom tele skrývajú veľký výkon. Nasledovala trojica najrýchlejšie bootujúcich počítačov (Lenovo IdeaPad Y470, Y570 a Y570d: štart už za 10 sekúnd!), ktorých kúzlo spočíva v rýchlych SSD pamätiach a nových procesoroch.

Toshiba Satellite A665 3D

Toshiba Satellite A665 3D

Gadgety naše každonenné

Samozrejme nechýbali ani zaujímavé gadgety. Dva roky vyvíjaná dokonalá klávesnica sa konečne dočkala finálneho prevedenia (Smartfish Engage Keyboard: najlepšia klávesnica na svete?) i uvedenia na trh. Je maximálne ergonomická a pohodlná, dokonca je vybavená technológiami, ktoré vám predĺžia život. Na svoje si prídu aj lyžiari (Lyžiarske okuliare vedia natočiť aj Full HD video!), ktorí si po novom môžu svoje zážitky natočiť v 1080p a to bez toho, aby riskovali život s kamerou v ruke. Ukázal sa aj výrobca domácich pomocníkov iRobot (iRobot Scooba 230: najmenší robotický čistič na svete). Jeho Scooba je teraz menšia, no rovnako šikovná. Výrobca predstavil aj novinky radu Roomba, ktoré nadobudli nové schopnosti.

Smartfish Engage Keyboard

Smartfish Engage Keyboard

Keďže sa výstava konala v USA, k činu sa mali predovšetkým americkí operátori. Každý z nich sa snažil poukázať na rýchlosť a kvalitu svojej siete. Okrem toho, výrobcovia mobilov pre nich pripravili rôzne modely využívajúce potenciál LTE, HSPA+ či WIMAX sietí. Keďže sa objavili aj prvé 4G terminály, a to nielen smartfóny, snáď aj naši operátori časom usúdia, že investície do sietí štvrtej generácie sa oplatia a bleskových dát sa čoskoro dočkáme aj na Slovensku.

Samsung Infuse 4G pre AT&T

Samsung Infuse 4G pre AT&T

Komentáre k článku