Prvá jazda Škoda SUPERB iV a CITIGOe iV v Amsterdame. Ako zvládli elektriku?

V Amsterdame sme mali možnosť vyskúšať si okrem prvého elektromobilu ŠKODA CITIGOe iV aj plug-in hybridnú verziu ŠKODA SUPERB iV. Budú bestsellerom?

ŠKODA SUPERB iV prichádza na náš trh v správnom čase. Aktuálne máte možnosť požiadať o dotáciu 5 000 € na plug-in hybridné vozidlá, čo môže novinku výrazne zvýhodniť oproti klasickému SUPERB-éčku.

Výhodou je, že na rozdiel od iných plug-in hybridných modelov, kde máte väčšinou k dispozícii minimálne možnosti konfigurácie, tu sa nemusíte obmedzovať. Vybrať si môžete okrem klasickej aj COMBI verziu SUPERB iV, a to v troch výbavách AMBITION, STYLE a L&K. Priplatiť si môžete za všetko, rovnako ako pri klasickej verzii modelu.

Pozrite siPoznáme podmienky pre dotáciu 8 000 € na elektromobily, aj tie Tesla

V Amsterdame sme si vybrali najvyššiu výbavu L&K vo verzii COMBI, ktorej cena začína na 40 870 €. Už po prvom naštartovaní vás prekvapí dokonalé ticho. O tom, že môžete vyraziť vpred, vás informuje len zelený nápis „READY“ na plne grafickom prístrojovom paneli. Rozbeh je vcelku svižný, kombinácia elektromotora a benzínovej 1.4-ky TSI má systémový výkon 160 kW (217 k). Z 0 na 100 to dáte za 7,7 sekundy.

Ak si tlačidlom e-mode, vedľa automatickej prevodovky DSG, zvolíte režim plne elektrického pohonu, mali by ste prejsť čisto na batérie 62 kilometrov. To je síce pekný papierový parameter, reálne však prejdete na elektrický pohon 35 až 40 kilometrov. Lítium-íonová batéria má totiž kapacitu iba 13 kWh, z toho využiteľných 10,4 kWh, čo vás pri priemernej spotrebe okolo 14 kWh/100 km nepustí na väčší dojazd.

Pozrite siŠKODA má svoj prvý elektromobil CITIGOe iV s dojazdom 265 km

Ak bývate v satelite mesta a budete chcieť jazdiť prioritne na elektrický pohon, budete musieť nabíjať každý deň. Pritom z bežnej siete auto nabijete za 5 hodín a z Wallboxu za 3,5 hodiny. Totiž podporovaný výkon nabíjania z Wallboxu je iba 3,6 kW.

Uznať treba, že hybridný pohon funguje bez náznakov prepínania medzi benzínovým a elektrickým motorom.

Celkovo je SUPERB iV nielen veľmi komfortne spracovaným autom, ale oceníte i ticho. Pri rozjazde zaň vďačíte elektromotoru, pri jazde na diaľnici tichému benzínovému motoru. Vybrať si môžete, či budete jazdiť prioritne na elektrický alebo hybridný pohon. Výhodou je rekuperácia. Celkovo je SUPERB iV to najlepšie od výrobcu, pričom s dotáciou na plug-in hybridné vozidlá dáva zmysel.

Škoda CITIGOe iV je už úplne iná káva, je to prvý čisto elektrický automobil z dielne výrobcu. Áno, veľmi neprekvapuje, ide totiž o dvojičku už dobre známeho modelu VW e-up!

Výhodou je, že pod kapotou nájdete už väčšie batérie s kapacitou až 36,8 kWh, pričom výrobca uvádza tzv. netto kapacitu 32,3 kWh – kapacitu dostupnú pre nabíjanie a dojazd. Reálne by ste mali prejsť 252 kilometrov, teda podľa metodiky WLTP. V praxi to bude rozhodne menej, aj počas našej jazdy sme mali spotrebu nad 15 kWh/100 km. Reálny dojazd tak odhadujeme niekde medzi 150 – 200 kilometrami.

Pozrite siŠKODA má najlacnejší elektromobil, s dotáciou môže stáť 9 590 €

Pozitívne je, že auto je svižné najmä pri zrýchlení, k dispozícii je totiž 61 kW elektromotor s krútiacim momentom 212 Nm. Pri jazde si viete zvoliť jeden z troch jazdných režimov. Treba upozorniť aj na to, že ide skôr o auto do mesta, maximálna rýchlosť je obmedzená na 130 km/h.

Prekvapením je kvalita spracovania. Vzhľadom na cenu, na akú sa dnes s týmto elektromobilom viete dostať, tak je všetko pevné, nič nevŕzga a i keď je to množstvo tvrdých plastov, z interiéru máte veľmi dobrý pocit. Mýliť sa budte pri ovládaní rádia, ktoré má sice farebný displej ale nie je dotykový. K dispozícii je držiak na smartfón, na ktorom si môžete zobraziť aj informácie z palubného počítača.

Elektromobil môžete nabíjať aj na Wallboxoch, našťastie už solídnym výkonom 7,2 kW. Ak navštívite nabíjacie stojany, môžete využiť výkon až 40 kW, batériu tak viete nabiť za približne hodinu. Len pre porovnanie, ak by ste CITIGOe iV nabíjali z domácej siete štandardne dodávanou nabíjačkou, trvalo by vám to pri výkone 2,3 kW celkovo 12 hodín aj 43 minút.

Na elektromobily štát aktuálne poskytuje dotáciu 8 000 eur. A tak ak sa vám zdá cena CITIGOe iV vyššia, po odrátaní dotácie ide o veľmi zaujímavú alternatívu do mesta. Ak ste sa stihli zaregistrovať na prvých 200 ks, tak po odpočítaní dotácie sa viete dostať na 9 590 eur! To je na takto dobre spracovaný elektromobil vynikajúca cena, počítajte s tým, že elektromobil = automat, teda ak by ste porovnávali bežné auto, museli by ste si priplatiť za automatickú prevodovku. Tu žiadnu nepotrebujete, stačí si zvoliť smer jazdy vpred či vzad.

A to je aj zaujímavé, i keď by na voľbu jazdy stačilo pár tlačidiel, výrobca siahol po „bežnej páke automatickej prevodovky“, čo sa v elektromobiloch nenosí. Rovnako nečakajte bezkľúčové otváranie či štartovanie alebo plnegrafický prístrojový displej. A za koľko kúpite CITIGOe iV dnes? Pripravte si 21 190 €, z ktorých je možné požiadať o dotáciu vo výške 8 000 €. Prvé dojmy z noviniek Škoda SUPERB iV a CITIGOe iV si môžete pozrieť aj v našom videu priamo z Amsterdamu.

Komentáre k článku