Pre koho je herný smartfón? Vďaka týmto veciam si získa aj vás!

ZDROJ | Pixabay

Herné smartfóny sa objavujú čoraz viac v ponuke veľkých výrobcov. Ide však o veľmi špecifický segment, ktorý má čo ponúknuť aj nehráčovi. Prečo si vybrať práve takého zariadenie?

Pozrite siPOCO F4 GT – vlajkový herný smartfón nielen pre mobilných hráčov

Závažným dôvodom, ktorý ešte donedávna odrádzal ľudí kúpiť si herný smartfón, bola jeho vysoká cena. To už nie je aktuálny problém. Áno, niektoré herné smartfóny sú drahšie, ale nájdu sa aj výnimky. Napríklad nami nedávno testovaný smartfón POCO F4 GT. Ponúka špičkový hardvér a cena za drahší variant 12+256 GB je stanovená na 699 eur. Ak si vezmeme do úvahy, že má tie najšpičkovejšie vnútornosti, nie je to vôbec vysoká cena.

Herné smartfóny vo svojich útrobách ponúkajú naozaj tie najvýkonnejšie komponenty. Najlepší procesor a bohatá kapacita RAM je presne recept na to, aby vám mobilná hra išla na maximálnych nastaveniach.

K tomu sa častokrát pridáva aj kvalitný zobrazovací panel s vysokou obnovovacou frekvenciou neraz atakujúcou až 144 Hz. Diskutabilným prvkom je samotné rozlíšenie displeja. Hráči by najradšej mali aspoň 2K zobrazovač, ale neuvedomujú si, koľko energie by im to zobralo. Rozdiel medzi 2K a Full HD nie je až taký markantný a väčšina hráčov radšej ocení vyššiu výdrž. Ideálne, ak výrobca pribalí aj LTPO technológiu, ktorá dokáže inteligentne meniť obnovovaciu frekvenciu displeja podľa zobrazovaného obsahu.

Výrobcovia si tiež dávajú pozor na to, aby herné smartfóny skvelo hrali. Veď POCO F4 GT má až štvoricu reproduktorov, ktoré hrajú naozaj výborne a sú umiestnené tak, aby ste si ich pri hraní nezakrývali. Vidno, že nad dizajnom tu naozaj niekto prakticky premýšlal. Zvukom sa výrobca má pýšiť, veď ich ladila svetoznáma spoločnosť JBL.

Pozrite siMilan Dzilský – POCO F4 GT prekvapí každého výkonom a cenou

Ak sme už spomínali procesor, tak pri hernom smartfóne máte istotu v tom, že si výrobca dal na chladení skutočne záležať. Hranie náročných 3D hier patrí medzi najnáročnejšie aktivity, ktoré so svojim smartfónom môžete robiť. Vtedy dávate procesoru riadne zabrať a ten produkuje teplo. Výrobca nemôže dopustiť, aby sa vplyvom tepla znížil výpočtový výkon a do takýchto smartfónov nasadzuje najlepšie pasívne chladenie. Niektoré herné kúsky dokonca ponúkajú aj externý aktívny ventilátor.

ZDROJ | Nubia

Určite nechcete hrať hru a smartfón vám zahlási, že sa vybíja. Výdrž patrí tiež ku benefitom herného smartfónu. Výrobcovia sa snažia dať do svojho zariadenia čo najvyššiu kapacitu batérie a keď je o niečo nižšia, tak sa to snažia vykompenzovať rýchlosťou nabíjania. To bol prípad smartfónu POCO F4 GT. Ten má batériu s kapacitou 4 700 mAh, ale výrobca pribalil až 120-wattové nabíjanie, ktorým sa nabije doplna len za 17 minút. Výrobca však išiel ešte ďalej a pri hraní hry a súčasnou nabíjaní sa nabije len za 27 minút.

Nebol by to správny herný smartfón, keby sa od bežných nelíšil. Ak poznáte segment herných notebookov, tak viete o čom hovorím – RGB podsvietenie. Nechýba ani možnosť bohatej personalizácie a pridania rôznych efektov. S herným smartfónom jednoducho vyniknete všade, kam prídete. Ak sa chcete odlíšiť a byť hravý, tak herný smartfón je presne pre vás.

ZDROJ | nubia

Výrobcovia sa v tomto segmente neboja experimentovať, čo dokazuje aj smartfón POCO F4 GT, ktoré má na pravej strane špeciálne magnetické herné tlačidlá a vy pri hraní máte pocit ako pri hernej konzole. Pomáhajú vám pri hraní a zároveň vám ovládacie prvky nezakrývajú časť displeja a vy máte väčší prehľad, čo sa deje.

Veľkou pridanou hodnotu je možnosť priradenia si spustenia určitej akcie na stlačenie tohto herného tlačidla. Veľmi praktické je napríklad svietidlo alebo spustenie fotoaparátu. Dokonca POCO to rieši tak, že keď tlačidlá nepotrebujete, jednoducho ich posuvným tlačidlom zatlačíte do tela a nebudú vám zavadzať.

Druhou stranou mince je kompatibilita práve s takýmito vstavanými hernými prvkami. Pri takej populárnej hre ako PUBG tieto tlačidlá jednoducho nevyužijete a takýchto príkladov by sa našlo viac. Všetko je však otázka softvéru a prípadnej aktualizácie. Asi to chce len čas.

Herné smartfóny nie sú super vo všetkom. Oblasťou, kde výrobca šetrí najviac sú fotoaparáty. Herný smartfón nikdy nebude zároveň aj špičkový fotomobil. Častokrát tu nájdete snímače hodné vyššej strednej triedy. Najčastejším triom je hlavný fotoaparát, často bez optickej stabilizácie, základný ultra-širokouhlý snímač a zbytočný makro senzor. Musíte sa teda rozhodnúť, či chcete špičkový výkon alebo kvalitné fotoaparáty. Taktiež pri herných smartfónoch málokedy nájdeme napríklad bezdrôtové nabíjanie, podobne ako v prípade POCO F4 GT.

Pozrite siBude mať AnTuTu nového kráľa? REDMAGIC 7 Pro mieri na globálne trhy

Herný smartfón je teda pre používateľa, ktorý chce mať vysoký výkon, plynulé prostredie, skvelý displej, rýchle nabíjanie a nechce, aby ho smartfón kvôli vysokej záťaži svojou teplotou hrial. Dôležitým parametrom je aj to, že používateľ nepotrebuje mať vo vrecku špičkové fotoaparáty, no na druhej strane vyžaduje kvalitný zvuk. Ak ste si aspoň na pár týchto parametrov odpovedali, že to chcete, tak potom kúpou herného smartfónu neurobíte chybu.

 

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Komentáre k článku