Ako nájsť stratený Android?

Nedávno sme vám priniesli návod, ako môžete nájsť svoj stratený iPhone, respektíve ako sa pred stratou iPhonu chrániť. Teraz podobný návod prinášame pre používateľov smartfónov s operačným systémom Android.

Ceny smartfónov stúpajú a my v nich máme čoraz dôležitejšie a vzácnejšie veci, vrátane fotografií, videí, dokumentov či kontaktov. Občas sa ale darí a smartfón niekde zabudneme, vytratíme z vrecka alebo nám ho ukradnú. Našťastie, nádej umiera posledná a vďaka šikovným funkciám ako Find my iPhone a Find My Device stratený smartfón môžeme nájsť pomerne jednoducho. Ako na to?

Pozrite siAko nájsť stratený iPhone?

Práve druhá spomenutá funkcia je zabudovaná v každom modernom smartfóne s operačným systémom Android a aktivovaná je od prvého momentu, kedy sa do telefónu prihlásite so svojim Google účtom. Ak ste svoj smartfón ešte nestratili, pre istotu si môžete v nastaveniach telefónu skontrolovať, či máte funkciu Find My Device zapnutú.

Cesta k nastaveniam tejto funkcie sa môže medzi rôznymi verziami Androidu líšiť. Vo verzii Android 8.0 Oreo a novšej sa táto funkcia zapína v nastaveniach pod položkou Zabezpečenie a poloha, kde už uvidíte položku Nájdi moje zariadenie. V starších verziách môže byť táto funkcia ukrytá v nastaveniach zabezpečenia pod položkou Správcovia zariadenia. Novšie smartfóny značky Samsung majú toto nastavenie v sekcii „Biometrické údaje a zabezpečenie“ – „Hľadať môj mobil“.

Ak ste už svoj Android stratili, tak vám ostáva len dúfať, že je váš smartfón zapnutý, že ste mali funkciu Find My Device aktívnu, máte zapnuté lokalizačné služby a váš telefón má prístup k Wi-Fi alebo mobilnej sieti. Za pokus nič nedáte a svoj telefón môžete skúsiť vyhľadať na adrese android.com/find. Využiť tiež môžete oficiálnu aplikáciu Nájdi moje zariadenie.

Ak vyššie spomenuté podmienky spĺňate, mal by sa vám na mape ukázať váš smartfón. Ak ste ho zapotrošili niekde vo vašom okolí, môžete kliknúť na možnosť Prehrať zvuk. Stránka odošle požiadavku telefónu a ten bude 5 minút zvoniť aj v prípade, že máte aktívny tichý režim.

Tlačidlo Uzamknúť vám umožní smartfón na diaľku zablokovať, aby sa k vašim dátam nemohla dostať nesprávna osoba. Na zamknutej obrazovke môžete pre prípadného nálezcu zanechať odkaz a telefónne číslo, na ktorom vás môže zastihnúť.

V najhoršom prípade môžete celý telefón diaľkovo vymazať. Nezostanú v ňom žiadne vaše dáta a ak by telefón chcel niekto opätovne používať, musel by sa doňho prihlásiť s vašim účtom Google. Zlodeji tak nebudú mať v rukách nič iné, než nepoužiteľný a nepredajný smartfón. Obídenie tejto ochrany je na niektorých verziách Androidu možné, no väčšinu vreckárov to odradí a vy môžete mať aspoň dobrý pocit, že na vás zlodeji nezarobia.

Ak používate smartfón značky Samsung, môžete využívať jeho vlastnú službu Find My Mobile, ktorej webovú verziu nájdete na adrese findmymobile.samsung.com. V obchode Google Play nájdete aj aplikácie 3. strán, ktoré plnia rovnaký účel. Najbezpečnejšie a najspoľahlivejšie riešenie je to oficiálne, teda Find My Device od Googlu alebo Find My Mobile od Samsungu.

Komentáre k článku