4 najlepšie zrkadlovky do 1 500 € nielen pod stromček

ZDROJ | Canon

Vianoce sa nezadržateľne blížia a dokonca aj otravný zelený mimozemšťan má v reklamách pravdu – darčeky je dobré si nakúpiť vopred. Hlavne ak ešte stále nie ste presne rozhodnutí nad konkrétnym modelom. V dnešnom seriáli vám pomôžeme ako vybrať zrkadlovku do 1 500 €.

Ak zrkadlovka nie je váš najvhodnejší tech darček, pozrite do sekcie VIANOCE 2018, kde každý tretí deň nájdete množstvo ďalších tipov až do Vianoc.

Výrobcov zrkadloviek je už ako šafranu (navyše s nimi končí už aj Sony), čo je škoda, no na druhej strane ich výborne nahrádzajú CSC aparáty. Pozreli sme sa na zúbok možno už posledným mohykánom v strednej triede zrkadloviek, ktoré vedia špičkové CSC prekonať už ľavou-zadnou.

ZDROJ | Temporary Forevers

Na čo treba dbať pri kúpe?

Ak zrkadlovky poznáte a viete, čo od nich čakať, túto sekciu pokojne preskočte a pozrite si výber toho najlepšieho, čo ponúka súčasný trh. Ak však so zrkadlovkami nemáte veľké skúsenosti, odporúčame si nasledujúce riadky pozorne prečítať a plus/mínus sa nimi aj riadiť.

V prípade, že nie ste profesionál, ktorý presne vie čo chce a potrebuje, najskôr by ste mali vedieť, že tak ako kompakty, ultrazoomy či CSC fotoaparáty, aj zrkadlovky majú svoje delenie. Samotné zrkadlovky sa delia na tie najjednoduchšie s minimom funkcií, ktoré výrobcovia vytvorili hlavne pre tých, ktorí rozmýšľajú nad prechodom z kompaktu do triedy zrkadloviek.

Potom je tu stredná trieda, ktorá je už omnoho zaujímavejšia. Aj tá sa však ešte delí na nižšiu a vyššiu strednú triedu. Na najvyššom stupni stoja zrkadlovky pre profesionálov takmer výlučne s veľkým full-frame snímačom.

O tých sa však baviť nebudeme, sú úplne mimo nášho cenového stropu, hoci v súčasnosti je už možné kúpiť niekoľkoročnú full-frame zrkadlovku (telo) s cenou pod 1 500 €. Info o nej nájdete nižšie.

Tak, ako pri kompaktoch, tak aj pri zrkadlovkách sa výrobcovia snažia ohúriť menej znalých zákazníkov aj s čo najvyššou hodnotou megapixlov (Mpx). Našťastie, v prípade zrkadloviek je marketingové ohurovanie o čosi menšie, čipy výrazne väčšie a prevažujú rôzne iné funkcie, ktorými sa chcú výrobcovia odlíšiť od konkurencie.

Vľavo je full-frame snímač, úplne vpravo je snímač z kompaktov, resp. najnovšie aj smartfónov.

Ide napríklad aj o citlivosť snímača označovanú ako ISO. V praxi a po lopate, čím vyššie číslo za ISO, tým lepšie, pretože v praxi môžete používať vyššiu citlivosť v horších svetelných podmienkach bez toho, aby ste na výslednej fotografii alebo videu mali výraznejšie zrno.

Každý výrobca sa ale s vysokými číslami ISO vysporadúva po svojom. Niektoré modely „šumia“ viac, iné menej aj pri rovnakej hodnote ISO. Záleží od konkrétneho výrobcu a snímača.

Rovnako je lepšie, čím má fotoaparát vyššie číslo fps pri kontinuálnom snímaní. 4-8 fps býva pri dostupnejších zrkadlovkách bežné, no už máloktorý výrobca výraznejšie informuje o maximálnom počte záberov v rade. Dôvodom je menšia vyrovnávacia pamäť (buffer) a tým aj menší počet fotografií, ktoré je schopná poňať. Výsledkom je tak to, že síce fotoaparát má 8 fps, ale jednej sérii dokáže odfotiť iba 15 fotografií, viac mu buffer nedovolí a vy môžete fotiť plnou rýchlosťou maximálne 2 sekundy. Divé zvieratá, akčné športy apod. ale nečakajú, kým sa vám fotografie z buffera načítajú na pamäťovú kartu.

Veľkým problémom u zrkadloviek bolo donedávna ostrenie. Nie že by bolo zlé, detekcia fázového posunu je špička, ale len pre statické zábery. Akonáhle chcel majiteľ natáčať videá, fotoaparát bol hotový. V najnovších zrkadlovkách je ale tento problém vyriešený – výrobcovia využívajú hybridný autofókus, ktorý kombinuje detekciu kontrastu a fázovú detekciu.

Hlavným rozdielom zrkadloviek oproti kompaktom je už na prvý pohľad to, že zrkadlovky majú výmenné objektívy a mohutné telo. Tu sa už výrobcovia nepredbiehajú s tým, aby na tele svietil nápis „60x zoom“ alebo čosi podobné.

ZDROJ | Sony

Objektívy sú síce zväčša pribalené rovno v tzv. kite, no fotoaparát si môžete kúpiť aj samostatne a k nemu si vybrať objektív, aký sa vám hodí najviac. Väčšina začínajúcich fotografov pritom preferuje univerzálnejšie objektívy s väčším rozsahom (zoomom).

Samozrejme, kitové objektívy nedosahujú kvalitu niekoľkonásobne drahších objektívov, no na bežné fotenie úplne postačia. Taktiež v nich nehľadajte úžasné hodnoty optického priblíženia. V základe to býva väčšinou len okolo 3x zoom (18-55 mm objektív).

Stabilizácia je väčšinou riešená priamo v objektíve, pozor však na staršie kúsky bez stabilizácie. Hoci vás možno v bazári ohúri cena, výsledok nemusí byť podľa vašich predstáv najmä za slabých svetelných podmienok, kedy potrebujete výšiť čas uzávierky.

Mechanizmus sklápania zrkadla vo vnútri aparátu má svoje limity a to nielen fyzikálne. Dostupnejšie zrkadlovky majú často slabšie komponenty, ktoré vydržia kratšie. Po cca 150 000 záberoch nie je nič nezvyčajné, že sa pokazia. Bazárové modely sú preto často risk. Počet sklopení sa dá ale overiť cez skryté menu aparátu (treba pogooglit ako sa k nemu dostať pre konkrétnu značku/model).

S displejmi je to prakticky rovnako, ako v prípade kompaktov či CSC. Ani v tomto roku sa displeje výrazne nezlepšili, hoci opäť istý pokrok tu nastal. Stálym problémom nie je len rozlíšenie, ale hlavne výrobná technológia. Neustále sa ešte stretávame s TFT displejmi, ktoré už dávno predbehli OLED (AMOLED) displeje.

ZDROJ | Canon

Prečo renomovaní výrobcovia stále lipnú na TFT displejoch a neponúknu zákazníkom niečo lepšie je záhadou. Rovnako problémom je aj rozlíšenie. Tak, ako pri čipoch a zoome, tak aj tu volia výrobcovia zvláštnu techniku. Namiesto rozlíšenia, ako ho poznáme z TV, monitorov alebo mobilov, všetci nám servírujú extrémne vysoké čísla.

Napr. rozlíšenie 230 tisíc bodov je vlastne v praxi rozlíšenie iba 320 x 240 pixlov (320×240=76 800 x 3 = 230 400). Každý pixel sa totiž skladá z troch bodov. Top modely však ponúkajú pomerne jemné VGA rozlíšenie (640 x 480 px) – 921 tisíc bodov a viac, čo je na zväčša 3-palcový displej postačujúca hodnota.

Niektoré modely majú i dotykový displej, ktorý vie poslúžiť na rýchlejšie ovládanie a prepínanie funkcií. Veľmi praktický je výklopný displej, ktorý sa začína udomácňovať aj v zrkadlovkách. Ideálny je plne výklopný a otočný displej, horizontálne výklopný displej však tiež nie je na zahodenie, no „selfie“ či vlog si s ním nespravíte.

Zrkadlovka je však aj o hľadáčiku, ktorým sledujete scénu. Hoci sa za nimi ukrývajú rôzne riešenia, delia sa v základe na optické a elektronické (EVF – electronic viewfinder). Cez optický hľadáčik uvidíte snímanú scénu okamžite a aj vo vypnutom stave, jedine pri sklopení zrkadla (počas fotenia) scénu nevidíte na časť sekundy.

Elektronický hľadáčik je však iný. Je to vlastne miniatúrny displej s jemným rozlíšením (800 x 600 px a viac), do ktorého putuje obraz priamo zo snímača. Výhodou je nepotrebnosť optického systému a možnosť zobrazenia viacerých informácií priamo na displeji. Problémom je, že displej má určitú obnovovaciu frekvenciu a človeku to môže prekážať. Taktiež pri fotení nie je vidieť, čo fotíte.

Najlepšie EVF súčasnosti sú ale tak jemné a rýchle, že dokážu plnohodnotne nahradiť optický hľadáčik. Elektronický hľadáčik má však nevýhodu v tom, že pre jeho fungovanie je potrebná energia, ktorej samozrejme nikdy nie je dostatok.

ZDROJ | Sony

Donedávna by ste v zrkadlovkách zbytočne hľadali softvérové vychytávky známe z kompaktov či ultrazoomov. Konkurujúca kategória CSC však výrobcov veľkých tiel prinútila obohatiť svoje modely o nové funkcie, ktoré prilákajú nových zákazníkov.

Samozrejmosťou sú polo a plne manuálne režimy PASM, v tejto triede aj plná automatika, no už prakticky vo všetkých modelov nájdete aj efektové režimy na okamžité snímanie napr. v kontrastnej čierno-bielej či s efektom miniatúry.

Aj v tomto segmente pomaly ustupuje minuloročný hit – zabudovaný GPS modul pre geotaggovanie („značkovanie“) fotografií podľa miesta, kde boli zhotovené. Nahrádza ho pripojený smartfón cez Wi-Fi, ktorý GPS čip už má v sebe.

Vo väčšine modelov už nájdete i spomínaný Wi-Fi modul pre bezdrôtové pripojenie k WLAN sieti alebo smartfónu, ktoré rovno poslúži aj na ovládanie foťáku pomocou smartfónu. Čerešničkou na torte funkcií je NFC čip pre rýchle párovanie s kompatibilným zariadením, niektoré modely majú aj Bluetooth LE pre neustále pripojenie k smartfónu. Toto riešenie však pri častom fotení výrazne skracuje výdrž batérie nielen foťáku, ale aj smartfónu.

Samozrejmosťou súčasných modelov je i možnosť natáčania Full HD (1 920 x 1 080 px) videí v progresívnom režime. HD video (720p) je už automatika. Ultra HD videá (3 840 x 2 160 px) v súčasnosti neponúka ešte žiadna zrkadlovka. Je to škoda, pretože výkon procesorov je dostatočný.

Pozrite siČo je to SD karta a ako presne funguje?

Na objemné videá a fotky je však potrebná i poriadna pamäť. Zabudnite preto na lacné SD karty za pár eur a radšej investujte o pár eur naviac do karty od renomovaného výrobcu s označením minimálne Class10, príp. 100x a viac. 16 GB objem je taký základ.

Prečo? Hlavne kvôli rýchlosti a kvalite, aby ste sa nevrátili z výletu či dovolenky bez jedinej fotografie práve kvôli pokazenej pamäťovke.

ZDROJ | Nikon

Medzi silné devízy zrkadloviek patrí výdrž. Vďaka veľkým telám môžu výrobcovia používať objemnejšie batérie (1 000 mAh a viac), ktoré vydržia aj niekoľko dní fotenia. Pri natáčaní videí je to ale horšie. Batéria zvládne zhruba hodinu-dve natáčania.

Pri zrkadlovkách s EVF, GPS a Wi-Fi, kde energiu potrebuje takmer každá súčiastka je to už horšie a je lepšie sa pre istotu dovybaviť náhradnou batériou. Nová batéria nie je lacná, ale oplatí sa ju mať, človek nikdy nevie, kedy bude potrebovať energiu najviac.

Nabíjanie batérií výrobcovia stále riešia cez externé nabíjačky. USB porty vo fotoaparátoch slúžia len na prenos dát medzi zariadeniami. To sa hodí, hlavne ak váš počítač nemá čítačku pamäťových kariet. Zbytočne by ste na telách hľadali microUSB či nebodaj USB-C porty, takže originálny kábel na prenos dát bude musieť byť vašim cestovateľským spoločníkom.

Zhrnutie

  • Megapixle nie sú všetko, aj na veľkom snímači stačí 15-20 Mpx
  • Čím vyššie číslo ISO, tým lepšie
  • Vysoké fps je super, ale treba sledovať aj buffer
  • K zrkadlovke často stačí jeden objektív, no využívať ich viac má svoje opodstatnenie
  • Výklopný displej sa hodí v nezvyčajných situáciách a pri natáčaní videa
  • Dobíjanie cez USB port v aparáte je výhodou, v zrkadlovkách ho nájdete ale len sporadicky
  • Wi-Fi má už takmer každý model, GPS vymizlo
  • Batérie vydržia aj tisíc a viac fotiek, pri videu je to len hodinu-dve
  • Pre dosiahnutie rýchleho kontinuálneho snímania je potrebná kvalitná pamäťová karta
  • Ultra HD video stále chýba, Full HD ale postačuje väčšine používateľov

4 najlepšie modely na našom trhu

Ako sme už v úvode spomínali, výrobcov zrkadloviek je ako šafranu. Kým pred zhruba 10-15 rokmi ste našli na trhu pokojne aj 7-8 výrobcov, dnes sú ledva štyria. Dôvodom je prechod na CSC fotoaparáty, kde sa veľmi dobre darí napríklad Olympusu, Fujifilmu, Panasonicu, či Sony, ktoré už úplne končí s výrobou zrkadloviek. Za posledné už tri roky sme totiž od tejto japonskej spoločnosti videli len profi model A99, inak nič.

Pozrime sa však na to najlepšie, čo súčasný trh ponúka. Upozorňujeme, že ceny sú uvádzané tie, ktoré odporúča výrobca. V slovenských či zahraničných e-shopoch tieto modely nájdete určite aj lacnejšie. Myslite však na to, že aj fotoaparát sa môže pokaziť a bude ho potrebné reklamovať.

Pokiaľ nebudete mať priamo uvedené, že ho je možné reklamovať aj v autorizovanom servise výrobcu, budete sa musieť spoliehať na e-shop, v ktorom ste ho kúpili.  A tu môže vzniknúť problém, keďže množstvo e-shopov má zahraničné centrály, na ktoré je nutné produkt doručiť. Na vlastné náklady.

Canon EOS 7D Mark II

1 499,00 € (telo + 50mm f/1.8 STM )

ZDROJ | Canon

Prečo kúpiť?

Hoci ide už o starší model japonského výrobcu, ide o špičku medzi APS-C modelmi. Má 20,2 Mpx snímač, dva procesory DIGIC 6, 65-bodový autofókus, kontinuálne snímanie do 10 fps (do 31 RAW záberov) a PASM + tri C režimy. Citlivosť snímač je do ISO 16 000, resp. ISO 51 200.

Nechýba ani Full HD video pri 50 fps, ale ani GPS modul, elektronický kompas, ale aj výškomer či microUSB 3.0 konektor. Okrem slotu na SD kartu je možné použiť aj CF kartu. Displej má slušné VGA rozlíšenie. Batéria má kapacitu až 1 865 mAh. Do 1 500 € fotoaparát kúpite aj so špičkovým objektívom 50mm f/1.8 STM.

https://www.youtube.com/watch?v=XMCsqhBYmzs

Prečo nekúpiť?

Ide o model z roku 2014, ktorý by sa stále nedočkal nástupcu s ešte lepšou výbavou a podobnou cenou. Chýba mu bezdrôtové pripojenie. Autofókus nefunguje pri videu. Displej nie je výklopný a ani dotykový.

MicroUSB port nenabíja batériu. Predáva sa bez objektívu a je tak skôr pre skúsenejších fotografov, ktorí už majú nejaké objektívy kúpené. Ak hľadáte ale niečo novšie a z nižšej cenovej kategórie, odporúčame si lepšie pozrieť aj Canon EOS 77D s výbornou výbavou a slušnou cenou.

Nikon D7500

1 099,00 (telo)

ZDROJ | Nikon

Prečo kúpiť?

Minuloročná novinka, nástupca obľúbeného modelu D7200 je o 300 € lacnejší, ako minulý rok. Má 20,9 Mpx CMOS snímač s citlivosťou od ISO 100 do ISO 51 200, resp. až ISO 1 640 000! Procesor EXPEED 5 sa stará o vysokorýchlostné snímanie do 8 fps (do 50 RAW záberov). Mnohých určite poteší aj Ultra HD video pri 30 fps.

51-bodový autofókus má všetky body krížového typu. Poteší aspoň horizontálne výklopný displej s uhlopriečkou 3,2″ a VGA rozlíšením. Displej je navyše dotykový.  Nechýba ani Wi-Fi modul či Bluetooth LE pre pripojenie so smartfónom. Batéria má kapacitu slušných 1 400 mAh.

https://www.youtube.com/watch?v=y4-APL3oZ3E

Prečo nekúpiť?

Do 1 500 € je možné kúpiť len telo. Vyšší model má stále slot len pre jednu SD kartu. Displej nie je plne výklopný. MicroUSB port nenabíja batériu. Chýba NFC pre rýchlejšie párovanie.

Do ceny 1 500 € kúpite však aj najdostupnejšiu full-frame zrkadlovku na našom trhu, Nikon D610, hoci je ešte z roku 2013. APS-C model sme vybrali ale pre dostupnejšie ceny objektívov.

Pentax KP

999,00 € (telo)

ZDROJ | Pentax

Prečo kúpiť?

Novinka z minulého roka prekvapila nejedného fotonadšenca. Má 24,32 Mpx snímač bez AA filtra s citlivosťou ISO 100 – ISO 51 200, resp. ISO 819 200. Snímač je zavesený na novej 5-osovej stabilizácii. Vďaka nej dokáže snímať ostrejšie fotky cez funkciu Pixel Shifht Resolution.

Chod aparátu má na starosti procesor PRIME IV. 27-bodový autofókus má 25 bodov krížených. Elektronická uzávierka vie snímať od 1/24 000 sekundy. Po zapojení GPS modulu O-GPS1 dokáže presne určovať polohu súhvezdí a fotiť ich s dlhou uzávierkou bez ich pohybu, pohybuje sa len stabilizácia vo vnútri.

Full HD pri 60 fps dopĺňa Ultra HD časozberné snímanie. Maximálna rýchlosť snímania je do 7 fps (do 8 RAW). 3-palcový VGA displej je horizontálne výklopný. Nechýba ani Wi-Fi pre spojenie so smartfónom. Okrem klasickej čiernej bude v predaji aj strieborná verzia s retro vzhľadom. Telo je navyše utesnené voči poveternostným vplyvom a mrazu do -10°C. Predné gripy je možné meniť. Navyše cena za telo klesla pod 1 000 €!

https://www.youtube.com/watch?v=uCSydflx2d0

Prečo nekúpiť?

Málo dostupná značka a teda aj príslušenstvo. Ultra HD video iba v časozbere. Do 1 500 € je možné kúpiť iba telo. USB port nenabíja batériu. Malý buffer (len 8 RAW záberov). Chýba NFC pre rýchlejšie párovanie. Iba jeden slot na SD kartu. Displej je iba horizontálne výklopný.

Sony A77 II

1 199,00 € (telo)

ZDROJ | Sony

Prečo kúpiť?

Starší model patrí stále k špičke medzi Sony zrkadlovkami, teda skoro zrkadlovkami, keďže Sony používa semitransparetné zrkadlo a elektronický hľadáčik. Snímač má 24,3 Mpx, citlivosť ISO 100 – ISO 25 600, resp. ISO 51 200. Poteší aj 79-bodový autofókus. 12 fps je jednoznačne najviac spomedzi všetkých konkurentov (do 28 RAW záberov).

Full HD video je možné natáčať so 60 fps. 3-palcový VGA displej je kompletne výklopný. OLED hľadáčik má rozlíšenie 1 024 x 800 px. Nechýba ani Wi-Fi modul s NFC. Telo je utesnené voči poveternostným vplyvom. Batéria má kapacitu 1 650 mAh.

https://www.youtube.com/watch?v=-PPSKMzqJ8I

Prečo nekúpiť?

Sony A77 II je ešte z roku 2014 a v mnohých obchodoch sa už nepredáva. Nástupcu sa už asi nedočká. Sony ide výrazne do CSC modelov. Má starší systém ostrenia s fázovou detekciou. Chýba Ultra HD video. Do 1 500 € je možné kúpiť iba telo. Displej nie je dotykový. USB port nenabíja batériu. Má iba jeden slot na SD kartu. Elektronický hľadáčik má pomerne nízke rozlíšenie.

Veríme, že ste sa dočítali až sem a pomohli sme vám v zorientovaní sa v problematike zrkadloviek aspoň čiastočne. Žiaľ, keďže výrobcovia tento rok predstavili (ak vôbec) iba low-endové modely, výber v strednej triede je slabší. Ako sme už v úvode písali, zrkadlovky postupne nahrádzajú špičkové CSC fotoaparáty a o pár rokov už o zrkadlovkách budeme počuť iba z profesionálnych kruhov.

ZDROJ | Pentax

Komentáre k článku