Pentax KP ponúkne citlivosť až na úrovni ISO 819 200!

ZDROJ | Pentax

RICOH IMAGING COMPANY pod značkou Pentax predstavila úplne novú zrkadlovku Pentax KP. Novinka nemá len nové telo, ale aj vnútro. Tým najzaujímavejším je určite nový 24,32 Mpx CMOS snímač s extrémne vysokou citlivosťou osadený na novej stabilizácii.

https://www.youtube.com/watch?v=uCSydflx2d0

Pentax KP bude patriť určite k tým najzaujímavejším modelom na trhu. Telo v dizajne ostatných modelov značky vytŕča z radu hlavne dvomi farbami spracovania. Okrem klasickej čiernej bude v predaji aj strieborná verzia s retro vzhľadom.

Pentax KP 25
ZDROJ | Pentax

Už na prvý pohľad sú masívnejšie ovládacie prvky. Novinka má až 5 kruhových voličov, z nich sú tri na hornej strane. Keďže nejde o top model, nenájdete tu info displej. Pentax šetril miestom a tak mohol osadiť radšej viac manuálnych voličov. Okrem klasického jog-dialu v ľavej časti je tu aj volič funkcií pre systém Smart Function. 

Pentax KP 33
ZDROJ | Pentax

Telo novinky z horčíkovej zliatiny je navyše utesnené voči poveternostným vplyvom vrátane dažďa, prachu a vlhkosti, no zvládne fungovať aj pri -10°C. Zaujímavosťou je možnosť výmen predných gripov v troch veľkostiach, ktoré sú už priamo v balení.

Pentax KP 2
ZDROJ | Pentax

 

Najzásadnejšou zmenou a novinkou je však 24,32 Mpx APS-C CMOS snímač bez AA filtra, ktorý ho však vie simulovať. Jeho citlivosť je v základe od ISO 100 do ISO 51 200, no v rozšírenom režime vie ísť až do ISO 819 200!

Sekunduje mu procesor PRIME IV. K nemu je pridružený aj akási akceleračná jednotka, ktorá má na starosti redukciu šumu pri vysokých citlivostiach.

Pentax KP 29
ZDROJ | Pentax

Na ostrenie používa 27-bodový autofókus s 25 kríženými bodmi. K tomu sa pridáva aj 86 000-bodový RGB snímač na meranie expozície. Okrem mechanickej uzávierky vie novinka pracovať aj s elektronickou uzávierkou od rýchlosti 1/24 000 sekundy!

Pozrite siPentax K-70 poteší nejedného extrémistu svojou odolnosťou

https://www.youtube.com/watch?v=gy5jm3auDXM

Navyše je snímač osadený na novej 5-osovej stabilizácii SR II (Shake Reduction II), ktorá vraj redukuje vibrácie až do 5EV. Čerešničkou na torte má byť funkcia Pixel Shift Resolution, ktorá zosníma 4 rôzne zábery pohybom spomínanej stabilizácie pre čo najlepší obraz. Výsledok môžete vidieť na videu vyššie. Využitie si však nájde len pri statickej fotografii.

Pentax KP 11
ZDROJ | Pentax

Pri fotení sa často hodí aj nová funkcia Auto Horizon Correction, ktorá taktiež pomocou SR II stabilizácie vyrovná snímač tak, aby bol horizont vodorovný.

Ešte zaujímavejšia ale môže byť funkcia Astrotracer, ktorá v spolupráci s GPS O-GPS1 jednotkou dokáže presne určovať polohu súhvezdí a fotiť ich s dlhou uzávierkou bez ich pohybu, pohybuje sa len SR II vo vnútri.

Pozrite siPentax K-1 – prvý full-frame v portfóliu s unikátnym displejom

https://www.youtube.com/watch?v=JTPAEXWmfuU

Okrem Full HD videa pri 30 fps je možné zvoliť aj časozberné video s Ultra HD rozlíšením, dokonca aj pre snímanie hviezd. Kontinuálne snímanie je možné zvoliť do rýchlosti 7 fps v plnom rozlíšení.

Funkcií v novom Pentaxe KP je ale omnoho viac. Veríme, že sa nám novinka dostane do redakcie na test, pretože to vyzerá na veľmi vydarený fotoaparát so slušnou cenou. Tá by mala začínať na zhruba 1 000 eurách za telo.

Pentax KP 19
ZDROJ | Pentax

Na zadnej strane je žiaľ len horizontálne výklopný 3″ LCD displej s VGA rozlíšením a novinkou v podobe funkcie Night Vision, kedy sa info displej zmení do kontrastnej červenej. Počas Live view fotenia vie displej zobrazovať zvýraznenia pre autofókus – Highlight Edge a Extract Edge.

Pentax KP
ZDROJ | Pentax

Pozrite siPentax K-3 II – Žeby najlepšia zrkadlovka pre astrofotografov?

Vo výbave nechýba ani Wi-Fi modul pre spojenie so smartfónom či tabletom. Rozmery novinky sú 131,5 x 101 x 76 mm, hmotnosť tela dosahuje 703 gramov. Na trhu by sa mal objaviť v priebehu budúceho mesiaca.

Pentax KP 31
ZDROJ | Pentax
Pentax KP 28
ZDROJ | Pentax
Pentax KP 24
ZDROJ | Pentax
Pentax KP 23
ZDROJ | Pentax
Pentax KP 17
ZDROJ | Pentax
Pentax KP 21
ZDROJ | Pentax
Pentax KP 14
ZDROJ | Pentax
Pentax KP 12
ZDROJ | Pentax

ZdrojPentax

Komentáre k článku