Devialet – francúzski osvietenci nerešpektujúci dogmy

ZDROJ | Devialet

Máloktorá značka dokázala zažiariť v oblasti high-endu tak jasne, ako francúzsky Devialet. Pritom nejde o ojedinelý záblesk, ale o lavínu, ktorá búra a doslova prevracia zaužívané hodnoty.

recenziaDevialet Gold Phantom – 4 500 W v mini luxusnom balení

Počas menej ako desaťročnej histórie sa francúzska firma Devialet prepracovala na samotný vrchol medzi výrobcami integrovaných high-end zosilňovačov, ba viac než to. Devialet sa stal trhovým lídrom a dnes určuje trendy.

Inžinieri – osvietenci

Pri zrode francúzskej legendy stála v roku 2007 trojica zakladateľov – Pierre-Emmanuel Calmel, súčasný šéf Quentin Sannié a konštruktér Emmanuel Nardin.

recenziaDevialet PHANTOM: futuristický Francúz s veľkým zvukom

Treba povedať, že ten náznak génia v slogane značky „Ingénierie Acoustique de France“ je opodstatnený. Dokazuje to rad produktov s výnimočnými vlastnosťami z hľadiska elektroakustiky aj dizajnu.

Zakladatelia Devialetu so svojím „dieťaťom“ Silver Phantom. Zľava: Pierre-Emmanuel Calmel, CEO Quentin Sannié a Emmanuel Nardin.
Zakladatelia Devialetu so svojím „dieťaťom“ Silver Phantom. Zľava: Pierre-Emmanuel Calmel, CEO Quentin Sannié a Emmanuel Nardin.ZDROJ | Audio & Vision Online

Aj pomenovanie firmy skrýva odkaz na francúzskych osvietencov. Je inšpirované Sieurom de Vialet, inžinierom a spoločníkom Diderota, ktorý bol spoluautorom Encyclopédie Française. A osvietené, prevratné a revolučné sú aj technológie, ktoré Devialet vyvíja pre svoje produkty.

Hneď pri svojom vzniku firma zasiahla základy nepísaných audiofilských pravidiel, keď negovala predstavu, že špičkový zosilňovač nemôže byť digitálny (triedy D), ale len analógový (triedy A).

Zmenil to ich prvý multifunkčný zosilňovač a audio-hub D-Premier, ktorý využíva, okrem iných, aj jednu z prvých patentovaných technológií Devialetu, ADH inteligenciu. Tá spojila analógové a digitálne zosilňovače do jedného systému s neuveriteľným výsledným zvukom.

Dnes je Devialet nositeľom 50 prestížnych ocenení a držiteľom 88 patentov. Nie je to firma, ktorá sa inšpiruje stálicami Hi-Fi, Devialet je sám zdrojom inšpirácie pre zavedené značky. Nie náhodou si vyslúžil označenie „Tesla Motors audiotechniky“.

Audio aristokracia: D-Premier a Expert

Už od svojho vzniku sa Devialet preslávil integrovanými zosilňovačmi. Spočiatku to bolo niekoľko výkonových variácií modelu D-Premier, ktorý sa predával za závratné sumy charakteristické pre high-end (väčšina verzií stála nad 10 000 EUR), ale ich parametre sú adekvátne cene.

Asociácia EISA udelila integrovanému zosilňovaču D-Premier cenu „Európske high-endové zariadenie 2010-2011“ a nasledovalo mnoho ďalších prestížnych ocenení. Superštíhly dizajn krytu zosilňovačov Devialet z ušľachtilého kovu skrýva technologický „šamanizmus“ 21. storočia.

Šasi aj kryt sú vyfrézované priamo z hliníkového odliatku a upravené na vysoký lesk, pričom slúžia zároveň aj ako chladič. Vstupy a výstupy sú ukryté na zadnej strane.

Devialet Expert Le 400
Devialet Expert Le 400ZDROJ | Devialet

Tento dizajn zostal pre zosilňovače Devialet charakteristický a zdedila ho aj nová séria Expert. Rad exkluzívnych zosilňovačov Expert zahŕňa stereo zosilňovače Le 120 a Le 200 a tandemy dual mono – Le 400 a Le 800. Tie sú takisto spriahnuté do stereo systému.

Číslo v názve zosilňovača zodpovedá jeho výkonu (W/ kanál). Každý Expert integruje predzosilňovač, výkonový zosilňovač, streamer, gramofónový predzosilňovač a D/A prevodník.

Spolu tvoria dokonalý, na všetko pripravený systém schopný prispôsobiť charakteristiky konkrétnemu typu reproduktorov. Jednoducho iný level, než na aký sme zvyknutí.

PHANTOM v opere? Áno, aj tam!

S rozširovaním prenosných prehrávačov a bezdrôtového streamovania expandoval Devialet aj do tohto segmentu a opäť so šokujúcimi výsledkami. Streamovacie služby poskytujúce hudbu v CD, či dokonca v HD audio kvalite, zbúrali predsudky voči takémuto zvukovému médiu.

Už to nie je (len) o prehrávaní MP3 súborov. Devialet však svojím streamovacím reprosystémom PHANTOM zatriasol aj konvenciami v oblasti hardvéru.

Devialet PHANTOM silver
Devialet PHANTOM silverZDROJ | Devialet

Aby reproduktor v podobe vajca s hmotnosťou 11 kg dokázal hrať s výkonom 750 W, alebo dokonca 3000 W (PHANTOM Silver), a to s nulovým skreslením a neuveriteľnou frekvenčnou charakteristikou (16 Hz – 25 kHz), musela sa stať jedna z dvoch vecí.

Buď sa jeho tvorcovia dostali k mimozemským technológiám, alebo sú skutočne geniálni. Devialet PHANTOM sme testovali priamo u nás v redakcii, preto viem, že jeho schopnosti sú naozaj iracionálne. Mozog odmieta uveriť, ale sluch nepustí.

Šesťlitrový PHANTOM hrá ako ekvivalent 120-litrovej trojpásmovej reprosústavy. PHANTOM sa kompletne ovláda zo smartfónu cez Wi-Fi, ale zdroj signálu je možné pripojiť aj optikou, gigabitovým Ethernetom a PLC HomePlugAV s rýchlosťou 500 Mbit/s.

Devialet PHANTOM, pohľad do vnútra na obvody
Devialet PHANTOM, pohľad do vnútra na obvodyZDROJ | AudioDynamics Info

Hudbu dokáže streamovať aj cez Bluetooth s profilom A2DP a AVRCP. Pomocou prídavného hubu je možné prepojiť dva reproduktory pre rozšírené stereo, alebo zosieťovať viacero PHANTOM-ov do multiroom systému.

Kto nepočul PHANTOM hrať, neuverí, že je také čosi možné. Tak ako zosilňovače Devialet, aj multiroomové streamovacie reproduktory PHANTOM sú audiofilským unikátom.

Inžinieri z tejto spoločnosti sú ako alchymisti, ktorí objavili kameň mudrcov a menia ním na zlato elektronické obvody a teraz aj elektroakustické meniče tvoriac základy Hi-Fi techniky budúcej generácie.

partner serialu_bisaudio

ZdrojČasopis TECHBOX 5/2016

Komentáre k článku