Chcete dať pod stromček fotoknihu? Máme jednoduchý návod ako na to

Ak aj vy patríte k tým, ktorí pod stromček radi svojim blízkym čosi vyrábajú a vytvárajú, určite ste narazili na pojem fotokniha. Je to vlastne kniha v mäkkom či tvrdom obale, v ktorej vy ako tvorca vytvárate jednotlivé strany. Je to teda obdoba toho, že si necháte vytlačiť fotky a potom ich vkladáte do albumu. Fotokniha je však podstatne krajšia a efektnejšia. Ak ju tento rok chcete stihnúť, mali by ste si pohnúť, času už nemáte veľa. Objednávky pribúdajú a stroje sa rozmnožiť nevedia.

ZDROJ | CEWE

Fotokníh je na trhu množstvo, no nám sa osvedčila ako najlepšia (čo potvrdil aj súboj spred pár rokov) CEWE FOTOKNIHA. Nemecká spoločnosť k nej má on-line alebo off-line aplikáciu, cez ktorú viete vytvoriť jedinečné knihy presne podľa svojich predstáv.

Ak náhodou nemáte čas na tvorbu každučkej strany zvlášť, využiť môžete aj automatické triedenie fotiek do knihy či stovky už vytvorených pozadí a uložení fotiek. Potom stačí fotky do knihy už len vkladať. Samozrejme, funguje drag&drop systém, takže fotky viete vkladať priamo z pripravenej zložky.

CEWE FOTOKNIHU môžete vytvoriť v mnohých verziách. Môže byť veľká ako A4, môže byť aj úplne malá s rozmermi 14×13 cm. Ak ale chcete ohromiť, staviť môžete pokojne aj na obrov – XXL a XXL Panoráma s rozmermi 28 x 36 cm, resp. 38 x 29 cm. Knihám je možné tvoriť, samozrejme, aj titulné strany. Tie je možné mať aj s leskými názvami, ale dokonca môže byť titulka aj v koži! V CEWE si vyberie jednoznačne každý, nenáročný, náročný, ale aj najnáročnejší z vás.

ZDROJ | CEWE

Kvalita práce je pritom vždy identická, nech je to produkt za pár eur, ale aj produkt za stovky eur. Ak by aj niečo nesedelo, CEWE vie okamžite vyreklamovať produkt a vytlačí vám bezplatne nový. Ani stroje totiž nie sú neomylné a stať sa môže čokoľvek.

Zamrzí, ak sa to stane tesne pred Vianocami a nová kniha už nestihne doraziť, no stále môžete darovať tú mierne poškodenú a po sviatkoch odovzdáte tú dobrú, opravenú. Na všetky CEWE fotoprodukty platí 100% garancia spokojnosti. V prípade nespokojnosti CEWE zabezpečí opätovné vyhotovenie objednávky, alebo vám vráti kúpnu cenu.

Pred samotnou tvorbou fotoknihy si vyberte do samostatnej zložky fotky, ktoré chcete použiť. Urýchlite a zjednodušíte si tým prácu na knihe.

Kým vyberáte fotky do novej fotoknihy, nezabudnite si do počítača či tabletu stiahnuť aplikáciu Moj CEWE Fotosvet. V aplikácii je tvorba knihy podstatne jednoduchšia a rýchlejšia. K softvéru sa však ešte dostaneme.

Späť k fotkám. Ak máte vybraných napríklad 100-150 záberov, ktoré by ste chceli použiť, skontrolujte si ich veľkosť a kvalitu. Hlavne ak ste fotili smartfónom, mohlo sa stať, že do Google Fotiek sa vám neuložili originály, ale iba zmenšeniny.

Podľa veľkosti fotoknihy si prípadne ešte vyselektujte iba tie najlepšie zábery. Verte mi, podstatne krajšia je fotokniha s veľkými fotkami ako s desiatkami malých záberov na dvoch stranách. Radšej si vyberte iba tie najlepšie a najzaujímavejšie zábery, ktoré na kvalitnom papieri s kvalitnou tlačou budú ešte krajšie ako na displeji.

Keď už máte fotky finálne vybrané, zvoľte si niektorú z ponúkaných fotokníh. Najobľúbenejšie sú klasické formáty ako A4 na výšku alebo na šírku či netradičné štvorcové formáty. Odporúčam zvoliť pevnú väzbu a tzv. lay-flat väzbu, hlavne pri väčších knihách (A4+).

Je praktickejšia na listovanie a aj fotky na nej vyznejú lepšie. Osobne používam matný papier, nemám rád odtlačky prstov na fotkách. Uznávam ale, že lesklý pôsobí luxusnejšie a možno efektnejšie. Listovať však takouto knihou pri umelom svetle (lampa) nie je žiadna sranda.

Po výbere to už ide rýchlo… Aplikácia CEWE fotosvet má pre začiatočníkov ale množstvo výhod, ktoré môžu využiť ale aj pokročilí. Napríklad ide už o vytvorené dizajny kníh najrôznejších príležitostí. Robíte knihu o bábätku, zo svadby, oslavy či cesty? Všetky kategórie sú v aplikácii. Ak nestačia, využiť môžete aj stiahnutie ďalších návrhov (odporúčam pozrieť, časom pribúdajú nové a nové).

Ak sa chcete vyhnúť nutnosti ukladať každú fotku do knihy manuálne, môžete zvoliť aj automat. Žiaľ (alebo našťastie?) ukladá fotky podľa času a názvu, takže ak máte v zložke rôzne fotografie nebodaj z testovacieho fotoaparátu, na ktorom ste nemali správne nastavený čas (true story), tak automat je nepoužiteľný.

Už nejaký ten rok je v CEWE fotosvete možné si vybrať aj veľmi efektný lakovaný nápis na titulke za príplatok 3,99 €. Škoda, že podobný nie je možné zvoliť aj vo vnútri a na rube knihy, hlavne pri svadobných knihách by to bola čerešnička na torte.

Text je po vytlačení s reliéfnym efektom, mierne vystupuje nad povrch. Je to veľmi efektné a vkusné. S efektom ale nemusí byť len názov knihy, ale čokoľvek ďalšie čo si na titulku vyberiete ako podnadpis či klipart.

Hoci v aplikácii CEWE fotosvet vidíte, ktoré fotky už boli použité, osobne si zvyknem v originálnej zložke vytvoriť ešte jednu prázdnu, do ktorej ukladám už použité fotky priamo v zložke, nie v aplikácii od CEWE.

Fotky pritom do knihy nevkladám z náhľadu v appke, ale zo súboru jednoducho, systémom drag&drop. Aplikácia si už použité fotky aj tak ukladá do svojej pamäte, takže je jedno, kam už použitú fotku preložíte a zároveň sa jednoduchšie a rýchlejšie vyberá z čoraz viac sa zmenšujúceho počtu fotografií. Používam to pri akýchkoľvek knihách, či už 30, alebo 90-stranových.

Fotoknihám je možné vdýchnuť aj príbeh, stačí fotky v knihe usporiadať tak, aby na seba nadväzovali.

V aplikácii je možné fotky aj upravovať, no Photoshop tu nečakajte. Rýchla premena do čierno-bielej či sépie sa ale niekedy hodí, rovnako môže prísť vhod aj úprava svetiel, gamy či pridanie efektu. To ale zďaleka nie je všetko čo je možné s appkkou od CEWE robiť. K dispozícii je napríklad aj tvorba mapy (príplatok 0,99 €), obrovské množstvo fontov pre vaše texty, nekonečne veľa pozadí, a to nie len jednofarebných, ale už vytvorených pre priame použitie podľa zamerania knihy. V appke je dokonca možné vyberať usporiadania a pozadia práve podľa zvoleného štýlu (môžete, nemusíte), vďaka čomu je podstatne jednoduchšie dodržiavať jednotný štýl výslednej knihy.

Jedno sa ale ani tento rok nemení, a to je cena. CEWE patrí medzi najdrahšie značky, čakať nemôžete ani zľavy, hoci spoločnosť pravidelne zákazníkom posiela rôzne kupóny, takže cena nemusí byť vždy v plnej výške. Napríklad pri knihe nad 100 € viem ušetriť 20 €, čo určite poteší.

Žiaľ, aj doručenie do FOTOLABu, resp. predajne CEWE je stále spoplatnené (1,99 €), doručenie kuriérom domov (4,99 €) je ešte drahšie. A to platí pre každý produkt z CEWE fotosveta samostatne. Napriek tomu CEWE FOTOKNIHA je pre mňa a vidieť, že i tisícky z vás, stále najlepšou fotoknihou na trhu.

Za CEWE FOTOKNIHU hovorí jasne kvalita tlače i papiera, ale aj fakt, že papier je s certifikátom FSC. Zároveň Môj CEWE Fotosvet je aplikácia stvorená pre tvorbu fotokníh. Ani raz za jej existenciu sa mi nestalo, že by zamrzla alebo zničila moju niekoľkohodinovú prácu. Čerešničkou sú drobnosti, ktoré takmer každý rok pribúdajú, naposledy lesklé nápisy a prvky na titulkách. Proti je len cena, ktorú je ale možné vďaka kupónom vždy o čosi znížiť.