Ako si rozšíriť úložisko v službe Google Disk?

ZDROJ | Google

Google síce svojim používateľom ponúka zadarmo väčšie úložisko, ako Apple v službe iCloud, no ani tých 15 GB sa nedá nafukovať donekonečna. Ako si teda môžete priestor v službe Google Disk rozšíriť? Čiastočne sa to dá aj bez platenia.

Každý Google účet má k dispozícii bezplatné cloudové úložisko s kapacitou 15 GB. Táto kapacita sa delí medzi služby, ktoré využívate. Vo väčšine prípadov je to samotný Google Disk, ale aj Gmail, či služba Fotky Google. Čoraz viac dát máme v cloude a tak sa táto bezplatná kapacita môže minúť pomerne rýchlo.

Pozrite siAko si rozšíriť úložisko v cloudovej službe Dropbox? Ide to aj bezplatne

Priamočiarym spôsobom, ako v službe Google Disk môžete získať viac miesta, je prechod na tzv. Google One. Ide o predplatné ponúkajúce cloudové úložisko s kapacitou 100 GB od 1,99 € mesačne, až po extrémne rodinné predplatné s kapacitou 30 TB za mesačný poplatok vo výške 299,99 €.

Prechod na rozšírené úložisko Google One je veľmi jednoduchý, stačí navštíviť webovú stránku one.google.com, kde si vyberiete jeden z ponúkaných plánov. Každý z nich si môžete predplatiť až na rok dopredu a každý môžete zdieľať s vašou rodinou, čo vám umožní rozpočítať si náklady na viacero osôb.

Ak kapacitu úložiska Google Disk využívate primárne na fotografie a videá uložené v službe Fotky Google, nemusíte si doplácať. Táto služba vám ponúkne neobmedzený ukladací priestor aj zadarmo, ak vám teda neprekáža, že vaše fotografie a videá nebudete mať v cloude uložené v originálnom rozlíšení.

ZDROJ | Google

Fotografie väčšie ako 16 MP služba zmenšuje na rozlíšenie 16 MP a videá s rozlíšením vyšším ako Full HD služba zmenšuje na rozlíšenie Full HD. Čo ak však nechcete vaše médiá zmenšovať a v cloude ich chcete mať v plnom rozlíšení aj bez mesačných nákladov? Riešením môže byť kúpa smartfónu s čistým operačným systémom Android One.

Pozrite siČo je to služba Fotky Google, na čo slúži a je skutočne bezplatná?

Jedným z benefitov týchto smartfónov je práve neobmedzené úložisko v službe Fotky Google na médiá v ich plnom rozlíšení. Zoznam smartfónov s Android One nie je dlhý, no každý rok doň pribudne aspoň pár modelov, z ktorých si vyberie každý. Aktuálny zoznam nájdete priamo na oficiálnych stránkach operačného systému Android.

V tomto prípade nehovoríme priamo o rozšírení, no za pokus stojí aj kontrola, či v úložisku náhodou nemáte nejaký zabudnutý veľký súbor. Zoznam všetkých vašich súborov zoradených podľa veľkosti nájdete na tomto odkaze. Rovnako si môžete upratať aj v schránke služby Gmail, kde stačí do vyhľadávania zadať frázu „has:attachment larger:10M“, čím dostanete zoznam mailov s prílohami väčšími, ako 10 MB. Číslo na konci tohto príkazu môžete samozrejme ľubovoľne meniť.

Za zmienku stojí aj fakt, že Google príležitostne ponúka bezplatné rozšírenie úložiska po splnení istých úloh. V minulosti tak napríklad odmeňoval 1 TB úložiska používateľov, ktorí pravidelne prispievali obsahom do služby Mapy Google. Keďže Google pravidelne niekoľkokrát ročne rozbieha nové projekty, je tu celkom dobrá šanca, že ak budete sledovať dianie okolo Google, podobnú akciu sa vám ešte v budúcnosti podarí zachytiť.

Komentáre k článku