Našli sme aktuálne najlepšie zrkadlovky do 1 500 €

ZDROJ | Canon

Vianoce neklopú na dvere, aspoň zatiaľ nie, no ani sa nenazdáme, a budú tu. Práve preto už pár týždňov tvoríme obrovský seriál o tipoch na darčeky vrátane informácií, ktoré by ste mali pred kúpou konkrétnych produktov vedieť. Dnes sa pozrieme na najlepšie zrkadlovky na našom trhu s cenou do 1 500 €.

Ak zrkadlovka nie je váš najvhodnejší tech darček, pozrite do sekcie VIANOCE, kde nájdete množstvo ďalších tipov až do Vianoc.

Nemajte však obavu, keďže výrobcov zrkadloviek je ako šafranu (navyše s nimi končí už aj Sony), vybrali sme od každého výrobcu dva modely. Jeden je absolútny top s cenou na hranici 1 500 €, druhý je výrazne lacnejší, ale omnoho vhodnejší pre začínajúceho fotografa, ktorému chcete (alebo ktorý si chce) spraviť radosť unikátnym darčekom pod stromček.

ZDROJ | Canon

Na čo treba dbať pri kúpe?

Ak zrkadlovky poznáte a viete, čo od nich čakať, túto sekciu pokojne preskočte a pozrite si výber toho najlepšieho, čo ponúka súčasný trh. Ak však so zrkadlovkami nemáte veľké skúsenosti, odporúčame si nasledujúce riadky pozorne prečítať a plus/mínus sa nimi aj riadiť.

V prípade, že nie ste profesionál, ktorý presne vie čo chce a potrebuje, najskôr by ste mali vedieť, že tak ako kompakty, ultrazoomy či CSC fotoaparáty, aj zrkadlovky majú svoje delenie. Samotné zrkadlovky sa delia na tie najjednoduchšie s minimom funkcií, ktoré výrobcovia vytvorili hlavne pre tých, ktorí rozmýšľajú nad prechodom z kompaktu do triedy zrkadloviek.

Potom je tu stredná trieda, ktorá je už omnoho zaujímavejšia. Aj tá sa však ešte delí na nižšiu a vyššiu strednú triedu. Na najvyššom stupni stoja zrkadlovky pre profesionálov takmer výlučne s veľkým full-frame snímačom.

ZDROJ | Pentax

O tých sa však baviť nebudeme, sú úplne mimo nášho cenového stropu, hoci v súčasnosti je už možné kúpiť niekoľkoročnú full-frame zrkadlovku (telo) s cenou pod 1 500 €. Info o nej nájdete nižšie.

Tak, ako pri kompaktoch, tak aj pri zrkadlovkách sa výrobcovia snažia ohúriť menej znalých zákazníkov aj s čo najvyššou hodnotou megapixlov (Mpx). Našťastie, v prípade zrkadloviek je marketingové ohurovanie o čosi menšie, čipy výrazne väčšie a prevažujú rôzne iné funkcie, ktorými sa chcú výrobcovia odlíšiť od konkurencie.

Vľavo je full-frame snímač, úplne vpravo je snímač z kompaktov, resp. najnovšie aj smartfónov.

Ide napríklad aj o citlivosť snímača označovanú ako ISO. V praxi a po lopate, čím vyššie číslo za ISO, tým lepšie, pretože v praxi môžete používať vyššiu citlivosť v horších svetelných podmienkach bez toho, aby ste na výslednej fotografii alebo videu mali výraznejšie zrno.

Každý výrobca sa ale s vysokými číslami ISO vysporadúva po svojom. Niektoré modely „šumia“ viac, iné menej aj pri rovnakej hodnote ISO. Záleží od konkrétneho výrobcu a snímača.

Rovnako je lepšie, čím má fotoaparát vyššie číslo fps pri kontinuálnom snímaní. 4-8 fps býva pri dostupnejších zrkadlovkách bežné, no už máloktorý výrobca výraznejšie informuje o maximálnom počte záberov v rade. Dôvodom je menšia vyrovnávacia pamäť (buffer) a tým aj menší počet fotografií, ktoré je schopná poňať. Výsledkom je tak to, že síce fotoaparát má 8 fps, ale jednej sérii dokáže odfotiť iba 15 fotografií, viac mu buffer nedovolí a vy môžete fotiť plnou rýchlosťou maximálne 2 sekundy. Divé zvieratá, akčné športy apod. ale nečakajú, kým sa vám fotografie z buffera načítajú na pamäťovú kartu.

Veľkým problémom u zrkadloviek bolo donedávna ostrenie. Nie že by bolo zlé, detekcia fázového posunu je špička, ale len pre statické zábery. Akonáhle chcel majiteľ natáčať videá, fotoaparát bol hotový. V najnovších zrkadlovkách je ale tento problém vyriešený – výrobcovia využívajú hybridný autofókus, ktorý kombinuje detekciu kontrastu a fázovú detekciu.

ZDROJ | Pentax

Hlavným rozdielom zrkadloviek oproti kompaktom je už na prvý pohľad to, že zrkadlovky majú výmenné objektívy a mohutné telo. Tu sa už výrobcovia nepredbiehajú s tým, aby na tele svietil nápis „60x zoom“ alebo čosi podobné.

Objektívy sú síce zväčša pribalené rovno v tzv. kite, no fotoaparát si môžete kúpiť aj samostatne a k nemu si vybrať objektív, aký sa vám hodí najviac. Väčšina začínajúcich fotografov pritom preferuje univerzálnejšie objektívy s väčším rozsahom (zoomom).

Samozrejme, kitové objektívy nedosahujú kvalitu niekoľkonásobne drahších objektívov, no na bežné fotenie úplne postačia. Taktiež v nich nehľadajte úžasné hodnoty optického priblíženia. V základe to býva väčšinou len okolo 3x zoom (18-55 mm objektív).

Stabilizácia je väčšinou riešená priamo v objektíve, pozor však na staršie kúsky bez stabilizácie. Hoci vás možno v bazári ohúri cena, výsledok nemusí byť podľa vašich predstáv najmä za slabých svetelných podmienok, kedy potrebujete výšiť čas uzávierky.

Mechanizmus sklápania zrkadla vo vnútri aparátu má svoje limity a to nielen fyzikálne. Dostupnejšie zrkadlovky majú často slabšie komponenty, ktoré vydržia kratšie. Po cca 150 000 záberoch nie je nič nezvyčajné, že sa pokazia. Bazárové modely sú preto často risk. Počet sklopení sa dá ale overiť cez skryté menu aparátu (treba pogooglit ako sa k nemu dostať pre konkrétnu značku/model).

S displejmi je to prakticky rovnako, ako v prípade kompaktov či CSC. Ani v tomto roku sa displeje výrazne nezlepšili, hoci opäť istý pokrok tu nastal. Stálym problémom nie je len rozlíšenie, ale hlavne výrobná technológia. Neustále sa ešte stretávame s TFT displejmi, ktoré už dávno predbehli OLED (AMOLED) displeje.

Prečo renomovaní výrobcovia stále lipnú na TFT displejoch a neponúknu zákazníkom niečo lepšie je záhadou. Rovnako problémom je aj rozlíšenie. Tak, ako pri čipoch a zoome, tak aj tu volia výrobcovia zvláštnu techniku. Namiesto rozlíšenia, ako ho poznáme z TV, monitorov alebo mobilov, všetci nám servírujú extrémne vysoké čísla.

Napr. rozlíšenie 230 tisíc bodov je vlastne v praxi rozlíšenie iba 320 x 240 pixlov (320×240=76 800 x 3 = 230 400). Každý pixel sa totiž skladá z troch bodov. Top modely však ponúkajú pomerne jemné VGA rozlíšenie (640 x 480 px) – 921 tisíc bodov a viac, čo je na zväčša 3-palcový displej postačujúca hodnota.

Niektoré modely majú i dotykový displej, ktorý vie poslúžiť na rýchlejšie ovládanie a prepínanie funkcií. Veľmi praktický je výklopný displej, ktorý sa začína udomácňovať aj v zrkadlovkách. Ideálny je plne výklopný a otočný displej, horizontálne výklopný displej však tiež nie je na zahodenie, no „selfie“ či vlog si s ním nespravíte.

Zrkadlovka je však aj o hľadáčiku, ktorým sledujete scénu. Hoci sa za nimi ukrývajú rôzne riešenia, delia sa v základe na optické a elektronické (EVF – electronic viewfinder). Cez optický hľadáčik uvidíte snímanú scénu okamžite a aj vo vypnutom stave, jedine pri sklopení zrkadla (počas fotenia) scénu nevidíte na časť sekundy.

Elektronický hľadáčik je však iný. Je to vlastne miniatúrny displej s jemným rozlíšením (800 x 600 px a viac), do ktorého putuje obraz priamo zo snímača. Výhodou je nepotrebnosť optického systému a možnosť zobrazenia viacerých informácií priamo na displeji. Problémom je, že displej má určitú obnovovaciu frekvenciu a človeku to môže prekážať. Taktiež pri fotení nie je vidieť, čo fotíte.

ZDROJ | Sony

Najlepšie EVF súčasnosti sú ale tak jemné a rýchle, že dokážu plnohodnotne nahradiť optický hľadáčik. Elektronický hľadáčik má však nevýhodu v tom, že pre jeho fungovanie je potrebná energia, ktorej samozrejme nikdy nie je dostatok.

Donedávna by ste v zrkadlovkách zbytočne hľadali softvérové vychytávky známe z kompaktov či ultrazoomov. Konkurujúca kategória CSC však výrobcov veľkých tiel prinútila obohatiť svoje modely o nové funkcie, ktoré prilákajú nových zákazníkov.

Samozrejmosťou sú polo a plne manuálne režimy PASM, v tejto triede aj plná automatika, no už prakticky vo všetkých modelov nájdete aj efektové režimy na okamžité snímanie napr. v kontrastnej čierno-bielej či s efektom miniatúry.

Aj v tomto segmente pomaly ustupuje minuloročný hit – zabudovaný GPS modul pre geotaggovanie („značkovanie“) fotografií podľa miesta, kde boli zhotovené. Nahrádza ho pripojený smartfón cez Wi-Fi, ktorý GPS čip už má v sebe.

ZDROJ | Sony

Vo väčšine modelov už nájdete i spomínaný Wi-Fi modul pre bezdrôtové pripojenie k WLAN sieti alebo smartfónu, ktoré rovno poslúži aj na ovládanie foťáku pomocou smartfónu. Čerešničkou na torte funkcií je NFC čip pre rýchle párovanie s kompatibilným zariadením, niektoré modely majú aj Bluetooth LE pre neustále pripojenie k smartfónu. Toto riešenie však pri častom fotení výrazne skracuje výdrž batérie nielen foťáku, ale aj smartfónu.

Samozrejmosťou súčasných modelov je i možnosť natáčania Full HD (1 920 x 1 080 px) videí v progresívnom režime. HD video (720p) je už automatika. Ultra HD videá (3 840 x 2 160 px) v súčasnosti neponúka ešte žiadna zrkadlovka. Je to škoda, pretože výkon procesorov je dostatočný.

Na objemné videá a fotky je však potrebná i poriadna pamäť. Zabudnite preto na lacné SD karty za pár eur a radšej investujte o pár eur naviac do karty od renomovaného výrobcu s označením minimálne Class10, príp. 100x a viac. 16 GB objem je taký základ.

Prečo? Hlavne kvôli rýchlosti a kvalite, aby ste sa nevrátili z výletu či dovolenky bez jedinej fotografie práve kvôli pokazenej pamäťovke.

Pozrite siČo je to SD karta a ako presne funguje?

Medzi silné devízy zrkadloviek patrí výdrž. Vďaka veľkým telám môžu výrobcovia používať objemnejšie batérie (1 000 mAh a viac), ktoré vydržia aj niekoľko dní fotenia. Pri natáčaní videí je to ale horšie. Batéria zvládne zhruba hodinu-dve natáčania.

Pri zrkadlovkách s EVF, GPS a Wi-Fi, kde energiu potrebuje takmer každá súčiastka je to už horšie a je lepšie sa pre istotu dovybaviť náhradnou batériou. Nová batéria nie je lacná, ale oplatí sa ju mať, človek nikdy nevie, kedy bude potrebovať energiu najviac.

Nabíjanie batérií výrobcovia stále riešia cez externé nabíjačky. USB porty vo fotoaparátoch slúžia len na prenos dát medzi zariadeniami. To sa hodí, hlavne ak váš počítač nemá čítačku pamäťových kariet. Zbytočne by ste na telách hľadali microUSB či nebodaj USB-C porty, takže originálny kábel na prenos dát bude musieť byť vašim cestovateľským spoločníkom.

Zhrnutie

  • Megapixle nie sú všetko, aj na veľkom snímači stačí 15-20 Mpx
  • Čím vyššie číslo ISO, tým lepšie
  • Vysoké fps je super, ale treba sledovať aj buffer
  • K zrkadlovke často stačí jeden objektív, no využívať ich viac má svoje opodstatnenie
  • Výklopný displej sa hodí v nezvyčajných situáciách a pri natáčaní videa
  • Dobíjanie cez USB port v aparáte je výhodou, v zrkadlovkách ho nájdete ale len sporadicky
  • Wi-Fi má už takmer každý model, GPS vymizlo
  • Batérie vydržia aj tisíc a viac fotiek, pri videu je to len hodinu-dve
  • Pre dosiahnutie rýchleho kontinuálneho snímania je potrebná kvalitná pamäťová karta
  • Ultra HD video stále chýba, Full HD ale postačuje väčšine používateľov
ZDROJ | Canon

8 najlepších modelov na našom trhu

Ako sme už v úvode spomínali, výrobcov zrkadloviek je ako šafranu. Kým pred zhruba 10 rokmi ste našli na trhu pokojne aj 7-8 výrobcov, dnes sú ledva štyria. Dôvodom je prechod na CSC fotoaparáty, kde sa veľmi dobre darí napríklad Olympusu, Fujifilmu, Panasonicu, či Sony, ktoré akosi končí s výrobou zrkadloviek. Za posledné dva roky sme totiž od tejto japonskej spoločnosti videli len profi model A99, inak nič.

Pozrime sa však na to najlepšie, čo súčasný trh ponúka. Upozorňujeme, že ceny sú uvádzané tie, ktoré odporúča výrobca. V slovenských či zahraničných e-shopoch tieto modely nájdete určite aj lacnejšie. Myslite však na to, že aj fotoaparát sa môže pokaziť a bude ho potrebné reklamovať.

Pokiaľ nebudete mať priamo uvedené, že ho je možné reklamovať aj v autorizovanom servise výrobcu, budete sa musieť spoliehať na e-shop, v ktorom ste ho kúpili.  A tu môže vzniknúť problém, keďže množstvo e-shopov má zahraničné centrály, na ktoré je nutné produkt doručiť. Na vlastné náklady.

Canon EOS 7D Mark II

1 479,00 € (telo)

ZDROJ | Canon

Prečo kúpiť?

Hoci ide o starší model japonského výrobcu, ide o špičku medzi APS-C modelmi. Má 20,2 Mpx snímač, dva procesory DIGIC 6, 65-bodový autofókus, kontinuálne snímanie do 10 fps (do 31 RAW záberov) a PASM + tri C režimy. Citlivosť snímač je do ISO 16 000, resp. ISO 51 200.

Nechýba ani Full HD video pri 50 fps, ale ani GPS modul, elektronický kompas, ale aj výškomer či microUSB 3.0 konektor. Okrem slotu na SD kartu je možné použiť aj CF kartu. Displej má slušné VGA rozlíšenie. Batéria má kapacitu až 1 865 mAh.

https://www.youtube.com/watch?v=XMCsqhBYmzs

Prečo nekúpiť?

Ide o model z roku 2014, ktorý by sa mohol budúci rok dočkať nástupcu s ešte lepšou výbavou a podobnou cenou. Chýba mu bezdrôtové pripojenie. Autofókus nefunguje pri videu. Displej nie je výklopný a ani dotykový.

MicroUSB port nenabíja batériu. Predáva sa bez objektívu a je tak skôr pre skúsenejších fotografov, ktorí už majú nejaké objektívy kúpené. Ak hľadáte ale niečo novšie a z nižšej cenovej kategórie, odporúčame si lepšie pozrieť aj Canon EOS 77D s výbornou výbavou a slušnou cenou.

Canon EOS 200D

649,00 (telo + 18-55mm DC III)

ZDROJ | Canon

Prečo kúpiť?

Hoci je novinka o čosi slabšia, ako tohtoročný model 800D, má s ním 90% funkcií totožných. Má rovnaký 24,2 Mpx CMOS snímač s technológiou Dual Pixel AF. 9-bodový autofókus funguje aj pri videu. To je maximálne vo Full HD rozlíšení (do 60 fps). Displej má WVGA rozlíšenie a je plne výklopný, navyše je aj dotykový. Poteší aj vstup na mikrofón.

Citlivosť snímača je od ISO 100 do ISO 25 600, resp. ISO 51 200. O chod sa stará procesor DIGIC 7. Maximom pri fotení je 5 fps. Smartfón pripojíte cez Wi-Fi alebo Bluetooth LE moduly, ktorým pre rýchle párovanie pomáha aj NFC čip. Má veľmi malé rozmery – 122,4 x 92,6 x 69,8 mm. Predáva sa aj v iných farbách, nie len klasickej čiernej.

https://www.youtube.com/watch?v=SO8r38FlmRE

Prečo nekúpiť?

Autofókus má iba 9 bodov. Setový objektív nepatrí medzi najlepšie, no na začiatok úplne stačí. Má pomalšiu uzávierku (od 1/4 000 s.). Výrobca neuvádza veľkosť vyrovnávacej pamäte, nie je tak známe koľko fotiek je 200D schopná odfotiť v jednej sérii.

Batéria má kapacitu len 1 040 mAh. Malé rozmery nemusia sadnúť každému. Optický hľadáčik je pomerne malý. USB port nenabíja batériu = na cestách nepomôže záložný zdroj, iba nová nabitá batéria.

Nikon D7500

1 399,00 (telo)

ZDROJ | Nikon

Prečo kúpiť?

Tohtoročná novinka, nástupca obľúbeného modelu D7200. Má 20,9 Mpx CMOS snímač s citlivosťou od ISO 100 do ISO 51 200, resp. až ISO 1 640 000! Procesor EXPEED 5 sa stará o vysokorýchlostné snímanie do 8 fps (do 50 RAW záberov). Mnohých určite poteší aj Ultra HD video pri 30 fps.

51-bodový autofókus má všetky body krížového typu. Poteší aspoň horizontálne výklopný displej s uhlopriečkou 3,2″ a VGA rozlíšením. Displej je navyše dotykový.  Nechýba ani Wi-Fi modul či Bluetooth LE pre pripojenie so smartfónom. Batéria má kapacitu slušných 1 400 mAh.

https://www.youtube.com/watch?v=y4-APL3oZ3E

Prečo nekúpiť?

Do 1 500 € je možné kúpiť len telo. Vyšší model má stále slot len pre jednu SD kartu. Displej nie je plne výklopný. MicroUSB port nenabíja batériu. Chýba NFC pre rýchlejšie párovanie.

Do ceny 1 500 € kúpite však aj najdostupnejšiu full-frame zrkadlovku na našom trhu, Nikon D610, hoci je ešte z roku 2013. APS-C model sme vybrali ale pre dostupnejšie ceny objektívov.

Nikon D3400

499,00 € (telo + 18-55 VR)

ZDROJ | Nikon

Prečo kúpiť?

Minuloročný model tento rok nedostal nástupcu. Ani ho nepotrebuje. Má malé rozmery (124 x 98 x 76 mm), 24,2 Mpx snímač s citlivosťou od ISO 100 do ISO 25 600, sekunduje mu procesor EXPEED 4. 

Využíva 11 ostriacich bodov v hybridnom autofókuse. Displej má 3 palce a VGA rozlíšenie. Video je možné natáčať s Full HD rozlíšením pri 60 fps. Pre začínajúcich má D3400-ka špeciálny Režim sprievodca. Nechýba ani bezdrôtové Bluetooth LE. Predáva sa aj v žiarivej tmavočervenej farbe.

https://www.youtube.com/watch?v=Z16FkYJY7y8

Prečo nekúpiť?

Minuloročný model čaká budúci rok nástupca. Má iba 11-bodový autofókus. Displej nie je výklopný ani dotykový. Na bezdrôtové pripojenie využíva pomalšie Bluetooth, Wi-Fi aj NFC ale chýba.

Veľmi malé rozmery nemusia vyhovovať každému. Video je maximálne vo Full HD. Výrobca neuvádza veľkosť vyrovnávacej pamäte pre 5 fps kontinuálne snímanie.

Pentax KP

1 199,00 € (telo)

ZDROJ | Pentax

Prečo kúpiť?

Novinka z úvodu tohto roka prekvapila nejedného fotonadšenca. Má 24,32 Mpx snímač bez AA filtra s citlivosťou ISO 100 – ISO 51 200, resp. ISO 819 200. Snímač je zavesený na novej 5-osovej stabilizácii. Vďaka nej dokáže snímať ostrejšie fotky cez funkciu Pixel Shifht Resolution.

Chod aparátu má na starosti procesor PRIME IV. 27-bodový autofókus má 25 bodov krížených. Elektronická uzávierka vie snímať od 1/24 000 sekundy. Po zapojení GPS modulu O-GPS1 dokáže presne určovať polohu súhvezdí a fotiť ich s dlhou uzávierkou bez ich pohybu, pohybuje sa len stabilizácia vo vnútri.

https://www.youtube.com/watch?v=uCSydflx2d0

Full HD pri 60 fps dopĺňa Ultra HD časozberné snímanie. Maximálna rýchlosť snímania je do 7 fps (do 8 RAW). 3-palcový VGA displej je horizontálne výklopný. Nechýba ani Wi-Fi pre spojenie so smartfónom. Okrem klasickej čiernej bude v predaji aj strieborná verzia s retro vzhľadom. Telo je navyše utesnené voči poveternostným vplyvom a mrazu do -10°C. Predné gripy je možné meniť.

Prečo nekúpiť?

Málo dostupná značka a teda aj príslušenstvo. Ultra HD video iba v časozbere. Do 1 500 € je možné kúpiť iba telo. USB port nenabíja batériu. Malý buffer (len 8 RAW záberov). Chýba NFC pre rýchlejšie párovanie. Iba jeden slot na SD kartu. Displej je iba horizontálne výklopný.

Pentax K-S2

709,00 € (telo + 18-55mm WR)

ZDROJ | Pentax

Prečo kúpiť?

Hoci ide o model z roku 2015, K-S2 patrí stále k výborne vybaveným modelom. Telo je utesnené voči vode, na výber je niekoľko farebných kombinácií. Vo vnútri je 20,1 Mpx snímač bez low-pass filtra (AA), ktorý je navyše stabilizovaný. Používa 11-bodový autofókus s 9 kríženými bodmi. Citlivosť výrobca udáva na ISO 100 – ISO 51 200.

Procesor je PRIME M a K-S2 s ním dokáže snímať rýchlosťou 5,4 fps. 3-palcový displej je plne výklopný a má VGA rozlíšenie. Video je možné natáčať vo Full HD rozlíšení pri 24, 25, 30 fps. Wi-Fi modul má k dispozícii aj NFC čip. Batéria má kapacitu 1 150 mAh.

https://www.youtube.com/watch?v=gOAeozE5MHQ

Prečo nekúpiť?

Model z roku 2015 by mal budúci rok dostať nástupcu. Displej nie je dotykový. Buffer dokáže poňať len 5 RAW alebo 20 JPEG záberov. USB rozhranie nenabíja batériu. Iba 11 bodov autofókusu. Chýba hybridný autofókus pre videá.

Sony A77 II

1 299,00 € (telo)

ZDROJ | Sony

Prečo kúpiť?

Starší model patrí stále k špičke medzi Sony zrkadlovkami, Teda skoro zrkadlovkami, keďže Sony používa semitransparetné zrkadlo a elektronický hľadáčik. Snímač má 24,3 Mpx, citlivosť ISO 100 – ISO 25 600, resp. ISO 51 200. Poteší aj 79-bodový autofókus. 12 fps je jednoznačne najviac spomedzi všetkých konkurentov (do 28 RAW záberov).

Full HD video je možné natáčať so 60 fps. 3-palcový VGA displej je kompletne výklopný. OLED hľadáčik má rozlíšenie 1 024 x 800 px. Nechýba ani Wi-Fi modul s NFC. Telo je utesnené voči poveternostným vplyvom. Batéria má kapacitu 1 650 mAh.

https://www.youtube.com/watch?v=-PPSKMzqJ8I

Prečo nekúpiť?

Sony A77 II je ešte z roku 2014. Nástupcu sa už asi nedočká. Sony ide výrazne do CSC modelov. Má starší systém ostrenia s fázovou detekciou. Chýba Ultra HD video. Do 1 500 € je možné kúpiť iba telo. Displej nie je dotykový.

USB port nenabíja batériu. Má iba jeden slot na SD kartu. Elektronický hľadáčik má pomerne nízke rozlíšenie.

Lacnejší model od Sony sme sa rozhodli ani neodporúčať. Oproti ostatným dostupným modelom má mnoho mínusov aj kvôli tomu, že posledný model bol predstavený ešte v roku 2015.

Veríme, že ste sa dočítali až sem a pomohli sme vám v zorientovaní sa v problematike zrkadloviek aspoň čiastočne. Ak ste o nich vedeli tieto informácie už predtým, tak aspoň prehľad aktuálnych modelov na našom trhu vám pomôže pri rozhodovaní.

ZDROJ | Canon

 

Komentáre k článku