10 inteligentných reproduktorov, ktoré obohatia vašu domácnosť

ZDROJ | Korie Cull

V rámci nášho predvianočného seriálu sa zvyčajne zameriavame na televízory, smartfóny, notebooky či herné konzoly. Horúcim trendom vo svete technológií sú však už aj v našich končinách smart, resp. inteligentné reproduktory, ktoré môžu obohatiť vašu inteligentnú domácnosť a zjednodušiť vám tak vašu každodennú rutinu.

Ďalšie rady a tipy na produkty aj z iných oblastí nájdete v našej vianočnej sekcii Čo pod stromček 2020.

ZDROJ | Ben Kolde

Všetky produkty, ktoré vám i dnes odporučíme nie sú dosadené od žiadneho výrobcu alebo distribútora. Všetky sú iba náš redakčný výber produktov, o ktorých si myslíme, že by vás mohli zaujať. Ani my ale nie sme dokonalí, takže sa môže stať, že odporučíme niečo, čo by sme v reálnom teste vôbec nepochválili.

Ak vás teda niektorý produkt, alebo služba u nás zaujme, nezabudnite si pozrieť aj ich recenzie ešte pred samotnou kúpou. A pred kúpou z prvého obchodu sa pozrite aj na Heureka.sk a Pricemania.sk, či ich náhodou niektorý e-shop nepredáva lacnejšie.

Pre pokoj v duši ale odporúčame aj článok – 14 tipov ako nakupovať on-line bezpečnejšie.

ZDROJ | Andres Urena

Na čo si dávať pozor a myslieť pred kúpou inteligentného reproduktora?

  • Bez angličtiny, nemčiny alebo iného svetového jazyka, ktorý vami vybraný reproduktor podporuje, to skrátka nepôjde. Slovenčine zatiaľ ani jeden smart reproduktor na trhu nerozumie.
  • Vopred si overte, s akými službami je reproduktor kompatibilný a teda do akého ekosystému služieb vlastne zapadá. Bude podporovať hudobnú streamovaciu službu, ktorú si predplácate? Bude si rozumieť s inteligentnými žiarovkami a ďalšími zariadeniami vo vašej domácnosti? Dodatočne sfunkčniť oficiálne nekompatibilné systémy je náročné, teda väčšinou priam nemožné.
  • Ak si kupujete inteligentný reproduktor kvôli prehrávaniu hudby, zistite si vopred v recenziách, či je kvalita jeho zvuku uspokojujúca. Ak nie, minimálne zabezpečte, aby ho bolo možné pripojiť k externým reproduktorom.
  • Môže to znieť banálne, no nezabudnite aj na dizajn. Textilný reproduktor sa vám možno nebude hodiť do kuchyne, kde sa môže ľahko zašpiniť. Biely plast sa vám zas nemusí hodiť do obývačky. Inteligentné reproduktory sú štýlové, pekné a zaujímavými spôsobmi vyšperkované. Nezabudnite, že musí do vašej domácnosti zapadnúť.
  • Ak plánujete do vašej domácnosti kupovať viacero inteligentných reproduktorov, do úvahy by ste možno mali brať aj to, či daný reproduktor podporuje tzv. multi-room systém, teda vzájomné prepojenie a prehrávanie rovnakého obsahu naprieč viacerými reproduktormi. Už aj dva rovnaké reproduktory môžete použiť v stereo zostave a zvýšiť tak zážitok z výsledného zvuku.
ZDROJ | Alex Ghizila

10 inteligentných reproduktorov pod stromček

V tomto zozname pre lepšiu prehľadnosť nemenujeme soundbary a prenosné reproduktory s podporou hlasových asistentov. Ich „inteligencia“ je v ich prípade skôr bonusom, než hlavným ťahákom. Ak však zvažujete kúpu takýchto reproduktorov a zároveň vás láka aj podpora hlasových asistentov, smelo do toho. Náš výber sa vďaka tomu zúžil na 10 modelov, ktoré sa špeciálne orientujú na inteligentné funkcie a zároveň disponujú aj pomerne kvalitným ozvučením.

Výrobcov, ktorí robia priamo inteligentné reproduktory zamerané na naplnenie funkcie centrálnej domácej jednotky, nie je veľa a už vôbec nie na slovenskom trhu. Pri výbere tak takmer platí, že zo značky budete vedieť presne vyčítať, akého inteligentného asistenta „vo vnútri“ nájdete. Apple má teda svoju Siri, Amazon má Alexu, kým Google má svojho Asistenta. Sú tu však aj výnimky.

Keďže žiaden z inteligentných asistentov zatiaľ nehovorí po slovensky, výrobcovia inteligentných reproduktorov ich na náš trh ani príliš netlačia. Pri väčšine z reproduktorov tak budete musieť počítať s tým, že nepôjde o oficiálnu európsku distribúciu, ale o tzv. šedý dovoz. Uistite sa teda, že v balení nájdete slovenský manuál a náš napájací adaptér. Záruka vám bude platiť štandardne.

Amazon Echo Dot (3. gen)

59,90 €

ZDROJ | Amazon

Prečo kúpiť?

Tento malý textilný puk toho dokáže prekvapivo veľa. Vďaka miniatúrnym rozmerom sa stratí v prakticky akomkoľvek prostredí, no ak by ste ho chceli využívať aj na počúvanie hudby, vďaka 3,5-mm jacku ho budete môcť pripojiť k prakticky akýmkoľvek reproduktorom. Samotná Amazon Alexa je zároveň všestranne šikovná a vďaka možnosti inštalácie tzv. Alexa Skills si rozumie prakticky s každou populárnou platformou či aplikáciou, na ktorú si spomeniete.

Prečo nekúpiť?

V prvom rade preto, že 3. generácia už má aj svojho nástupcu s úplne novým dizajnom, kvalitnejším zvukom, výkonnejším procesorom a zároveň prakticky rovnakou cenou. Na 4. generáciu si však budete musieť ešte počkať, v čase písania tohto článku nebola dostupná v žiadnom slovenskom e-shope a dokonca ani v nemeckej mutácii internetového obchodu Amazon, odkiaľ si môžete prípadne reproduktor priamo objednať.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Amazon Echo Studio

199,99 €

ZDROJ | Amazon

Prečo kúpiť?

Amazon Echo Studio ukrýva v pomerne unikátnom dizajne až päť reproduktorov s podporou priestorového ozvučenia Dolby Atmos. Rozumie si pritom nielen s hudobnou službou Amazon Music, ale aj so službami Apple Music, Spotify, Deezer a ďalšími, k čomu sa už pridáva celý čas aplikácií a služieb, ktoré budete môcť ovládať hlasom prostredníctvom hlasovej asistentky Amazon Alexa. Bonusom je okrem iného aj podpora smart platformy Zigbee.

Prečo nekúpiť?

Zohnať Amazon Echo Studio nie je na našom trhu jednoduché. Ak ho už budete zháňať zo zahraničia alebo neoficiálnej distribúcie, počítajte s tým, že jeho nižšia cena oproti porovnateľnej konkurencii odpovedá nie až tak vyladenej kvalite zvuku, k čomu sa údajne niekedy pridávajú aj problémy s priestorovým ozvučením.

Apple HomePod

329,00 €

ZDROJ | Apple

Prečo kúpiť?

Ak si budujete ekosystém zariadení od Apple, reproduktor Apple HomePod je pre vás jasnou voľbou. Jeho silnou stránkou je aj kvalita zvuku a schopnosť rozozvučiť celú miestnosť kvázi priestorovým zvukom, ktorý dosahuje tento inteligentný reproduktor za pomoci automatického zmapovania priestoru, v ktorom sa nachádza. Natívna podpora Apple Music a Apple Podcasts s možnosťou ovládania cez Siri, ktorá reaguje aj na hlasový povel „Hey, Siri“ je v tomto prípade samozrejmosťou. HomePod navyše môže slúžiť ako centrálna jednotka pre vašu inteligentnú domácnosť kompatibilnú s platformou Apple HomeKit.

Prečo nekúpiť?

Apple HomePod je zlatá klietka. Samotný reproduktor nepodporuje Bluetooth a hoci na ňom môžete cez AirPlay prehrávať aj hudbu a zvuk z iných aplikácií vrátane hudobných služieb Spotify, YouTube Music a ďalších, vaši priatelia a ostatní členovia rodiny používajúci zariadenia iných značiek, sa k reproduktoru skrátka nepripoja. Podobne je to aj s aplikáciami tretích strán, ktoré na rozdiel od konkurencie do tohto reproduktora skrátka nenainštalujete a tak Siri nenaučíte nové povely a triky. Mínusom je tiež cena, ktorá je na pomery schopností HomePodu nadštandardná.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Apple HomePod mini

99,00 €

ZDROJ | Apple

Prečo kúpiť?

Ak chcete ísť aj napriek obmedzeniam do inteligentných reproduktorov od Apple, no nechcete zaň minúť práve 329 eur, siahnuť môžete po úplne novom modeli HomePod mini. Za zlomok ceny dostanete prakticky rovnaké funkcie, aké ponúka veľký HomePod, vrátane priestorového ozvučenia, plnej asistencie Siri, integrácii v rámci platformy Apple HomeKit a ďalších. Pri cene 99 eur ide zároveň o jedno z cenovo najdostupnejších zariadení od Apple.

Prečo nekúpiť?

Rovnaké mínusy spomenuté pri väčšom súrodencovi platia aj pre tento model. HomePod mini navyše vzhľadom na svoje rozmery až tak neohúri kvalitou zvuku, ktorá síce nie je zlá, no v konkurenčnom boji už nepatrí medzi špičku na trhu.

Bose Home Speaker 300/500

249,90/364,90 €

ZDROJ | Bose

Prečo kúpiť?

Ak sa neviete rozhodnúť, či chcete vašu domácnosť ovládať cez službu Amazon Alexa alebo Google Assistant, Bose Home Speaker 300 alebo jeho väčší variant s LCD obrazovkou a podtitulom 500 vám ponúknu možnosť vybrať si aj „za pochodu“. Prioritou pre Bose je samozrejme kvalita hudby, ktorú prevádzajú tieto modely v 360-stupňovom pokrytí miestnosti aj s možnosťou pripojenia smartfónu cez Bluetooth alebo Apple AirPlay 2. Reproduktory však podporujú viaceré hudobné služby aj natívne, vrátane služieb Amazon Music, Apple Music, Spotify a Deezer.

Prečo nekúpiť?

Bose nie je práve technologickou spoločnosťou a tak jeho inteligentné reproduktory trochu zaostávajú práve v softvérovej rovine, konkrétne v nie až tak vydarenej mobilnej aplikácii, ktorá má svoje neduhy a muchy.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Google Nest Audio

98,90 €

ZDROJ | Google

Prečo kúpiť?

Google Nest Audio je zlatou strednou cestou medzi pomerne malým a cenovo dostupným, no zároveň po zvukovej stránke kvalitným inteligentným reproduktorom. Ak používate prevažne služby od Googlu, ich natívne ovládanie cez službu Google Assistent určite oceníte. Google Nest Audio navyše vyzerá dobre a vďaka možnosti ich vzájomného prepojenia si môžete kúpiť jeden do prakticky každej izby vo vašej domácnosti.

Prečo nekúpiť?

Ak vám ide primárne o kvalitu zvuku, sklamaní nebudete, no v tom prípade pre vás existujú aj lepšie voľby. Google Nest Audio podľa externých recenzií obmedzujú jeho vlastné rozmery, kvôli ktorým nedokáže tento reproduktor zvukom plne obsiahnuť miestnosť so zvukom, aký by ste od neho možno očakávali.

Google Nest mini

39,99 €

ZDROJ | Google

Prečo kúpiť?

Reproduktor Google Nest mini je natoľko lacný, že ho Google v niektorých krajinách sveta doslova rozdáva zadarmo ako darček ku svojim predplatným službám. Ak teda ešte presne neviete, čo od inteligentného reproduktora čakať, Google Nest mini môže byť zaujímavou vstupenkou do tohto sveta. Aj napriek jeho rozmerom je v ňom úplne rovnako inteligentný Google Assistant so všetkými funkciami, ako v prípade väčších a drahších inteligentných reproduktorov.

Prečo nekúpiť?

Pri týchto rozmeroch samozrejme nemožno čakať po stránke kvality zvuku nijaké zázraky, čo však v súvislosti tým zamrzí, je chýbajúci 3,5-mm jack pre pripojenie externých reproduktorov. Google Nest mini je tak vhodný pre tých, ktorým nezáleží na kvalite zvuku alebo pre tých, ktorí si chcú schopnosti takéhoto zariadenia najprv vyskúšať a tento kúsok prípadne neskôr nahradiť niečím väčším a kvalitnejším.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Marshall Uxbridge Voice

179,99 €

ZDROJ | Marshall

Prečo kúpiť?

Nenechajte sa oklamať, toto nie je gitarové kombo, ale poriadne štýlový reproduktor, ktorému inteligenciu prepožičiava Amazon Alexa. Aj napriek retro dizajnu disponuje Marshall Uxbridge Voice plnou podporou prenosu hudby cez Apple AirPlay 2, Bluetooth 4.2 či Spotify Connect, k čomu sa pridáva možnosť spárovania viacerých reproduktorov tejto značky do jednej repro-sústavy.

Prečo nekúpiť?

Marshall Uxbridge Voice klame telom aj pri mínusoch. Aj napriek retro dizajnu je tento reproduktor natoľko naklonený k moderným technológiám, že nepodporuje žiadne káblové pripojenie, teda nedisponuje ani 3,5-mm jackom. Jeho slabinou je prekvapivo aj horšia kvalita zvuku pri vyššej hlasitosti.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Sonos One

229,00 €

ZDROJ | Sonos

Prečo kúpiť?

Majster v tzv. multiroom systémoch (prehrávanie vo viacerých miestnostiach naraz) má vo svojom portfóliu aj elegantný model Sonos One, ktorý po stránke inteligencie disponuje hlasovou asistentkou Amazon Alexa, ale aj Google Assistant. Reproduktor dokáže natívne prehrávať hudbu zo služieb Amazon Music, Apple Music, Spotify či Pandora, alebo aj akýkoľvek iný zvuk prenášaný cez Apple AirPlay 2.

https://youtu.be/_YnPnv4XNw4

Prečo nekúpiť?

Sonos One je otvorený rôznym platformám a službám pre rôzne spôsoby hlasového ovládania a počúvania hudby, o to prekvapivejšia je pri ňom absencia bezdrôtovej technológie Bluetooth, ktorú si žiaľ nevynahradíte ani fyzickým pripojením zariadení cez chýbajúci 3,5-mm jack.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Xiaomi Mi AI Speaker

49,00 €

ZDROJ | Xiaomi

Prečo kúpiť?

Elegantný inteligentný reproduktor má v ponuke aj obľúbené Xiaomi, ktoré si v tomto prípade drží svoju povesť výrobcu ponúkajúceho dobrý pomer medzi výkonom, resp. výbavou a cenou. Mi AI Speaker je vybavený hlasovým asistentom Google, ale aj protokolom Chromecast a podporou pre hudobné služby Spotify, YouTube Music, Pandora a Deezer, ktoré si budete môcť v tomto prípade užívať pod krídlami zvukového formátu DTS aj s možnosťou spojenia dvoch alebo viacerých reproduktorov do jednej zostavy.

Prečo nekúpiť?

Vo výbave tohto modelu žiaľ chýba 3,5-mm jack. Samotný reproduktor síce podľa prvých ohlasov údajne vzhľadom na svoju cenu neznie vôbec zle, no ak by ste ho prípadne chceli pripojiť k vlastnej Hi-Fi zostave, v tomto prípade budete mať k dispozícii iba stratový Bluetooth 4.2.

Vynechali sme podľa vás nejaký zaujímavý produkt, prípadne vám k niektorému z našich tipov napadá niečo, čo sme pri jeho plusoch či mínusoch nespomenuli? Podeľte sa s nami a ostatnými čitateľmi o ďalšie tipy a podnetné poznámky v diskusii nižšie.

Komentáre k článku