7 NFT, ktoré sa predali za šialene vysoké sumy

ZDROJ | The Focal Project - NFT 2

Určite ste už o fenoméne NFT počuli. Pokiaľ nie, odporúčame náš článok, v ktorom sa tejto novej forme predaja digitálnych obrázkov venujeme detailne. Pripravili sme pre vás prehľad 7 NFT digitálnych objektov, ktoré sa predali za nemalé peniaze.

V stručnosti, NFT alebo non-fungible (nezameniteľný) token je jednotka dát, ktorá sa nachádza na digitálnej databáze blockchain. Každá jednotka NFT reprezentuje unikátnu digitálnu položku. Táto položka môže predstavovať digitálny zvuk, video či iný súbor. Keďže je NFT jednotka unikátna, vlastníci súboru môžu dokázať, že je skutočne ich. To však neznamená, že sa nemôže zdieľať či šíriť internetom ako tomu bolo doteraz.

S NFT sa začalo vo veľkom obchodovať, keďže umožňuje vlastniť originálnu kópiu digitálnych produktov. Príkladom môže byť digitálny obrázok, ale napríklad aj Tweet či príspevok na inej sociálnej sieti. Poďme sa pozrieť na 7 NFT, ktoré sa podarilo predať za šialené sumy.

ZDROJ | Travis Wolfe / Shutterstock.com

Pozrite siČo je to NFT a ako pomocou neho zarábajú milióny?

Beeple kolekcia digitálneho umenia – 69 miliónov dolárov

Absolútny rekord v rámci predaja NFT si zatiaľ drží umelec Mike Winkelmann – Beeple. Jeho digitálne umenie sa predalo za 69 000 000 dolárov, čo z neho robí jedného z najlepšie zarábajúcich žijúcich umelcov na svete. Umelecká digitálna koláž The First 5000 Days bola predaná v rámci oficiálnej aukcie.

ZDROJ | Tatler Hong Kong

CryptoPunk #7804 – 7,5 miliónov dolárov

CryptoPunks sú náhodne generované digitálne obrázky postáv, ktoré vznikli v hernom štúdiu Larva Labs. Niektoré sa rozdávali zadarmo ako digitálne obrázky a následne sa predávali za šialené sumy v rámci prvých NFT aukcií. Toto je aj prípad obrázku mimozemšťana – CryptoPunk #7804.

ZDROJ | Larva Labs

Zdrojový kód World Wide Webu – 5,4 miliónov dolárov

Zakladateľ internetového prehliadania aké ho poznáme, Tim Berners-Lee, predal NFT obrázok zdrojového kódu World Wide Web z roku 1989 za sumu 5,4 miliónov dolárov. Otec novodobého internetu plánuje túto sumu dať na charitu.

Tim Berners-Lee, CERN, 1989ZDROJ | CERN

Prvý Tweet – 3 milióny dolárov

Zakladateľ sociálnej siete Tweeter, Jack Dorsey, predal NFT svojho prvého Tweetu za slušnú sumu, 2 915 835 dolárov. Tweet „just setting up my twttr“ je z roku 2006.

Nyan Cat GIF – 697 000 dolárov

Nekonečnú mačku s dúhou Nyan Cat sa podarilo vydražiť za 697 000 dolárov. GIF obrázok, ktorý bol nahraný na internet v roku 2011, sa stal virálnym a dnes ho pozná celý svet.

ZDROJ | Foundation

Disaster Girl meme – 500 000 dolárov

V roku 2005 odfotil otec svoju dcéru Zoë Roth ako sa usmieva zatiaľ čo v jej pozadí je dom v plameňoch. Virálne meme dostalo pomenovanie Disaster Girl a ako NFT ho predala samotná Zoë Roth za 500 000 dolárov. Zoë plánuje financie použiť na splatenie študentského dlhu a časť chce venovať na charitu. Zaujímavosťou je, že súčasťou obchodu je právo na autorské práva obrázku, ktoré zabezpečia 10 % z podielu akéhokoľvek budúceho predaja tohto NFT obrázku.

ZDROJ | “Disaster Girl” by Dave Roth

Overly Attached Girlfriend meme – 411 000 dolárov

Okrem Disaster Girl, sa predalo za slušnú sumu ešte jedno meme dievčaťa, tentokrát ide o tzv. Overly Attached Girlfriend meme. Predala ho samotná autorka fotky, Laina Morris.

ZDROJ | Know Your Meme

ZdrojGizmodo,The Verge,Decrypt,Artnet

Komentáre k článku