Reklama

Čo je to NFT a ako pomocou neho zarábajú milióny?

Zdroj | Independent
Michal Spiegel
Zdroj | Independent
Zdroj | Independent

S kryptomenami a technológiou blockchain prišiel do sveta technológii aj pojem NFT, ktorý dokáže vyriešiť problém s vlastníctvom súborov a má bohaté využitie vo všetkých sférach.

NFT alebo non-fungible (nezameniteľný) token je jednotka dát, ktorá sa nachádza na digitálnej databáze blockchain. Každá jednotka NFT reprezentuje unikátnu digitálnu položku. Táto položka môže predstavovať digitálny zvuk, video či iný súbor. Keďže je NFT jednotka unikátna, vlastníci súboru môžu dokázať, že je skutočne ich.

Blockchain je technológia, ktorá funguje ako decentralizovaná databáza, ktorá dokáže uchrániť neustále rozširujúci sa počet záznamov. Tie sú chránené práve vďaka decentralizácii a tiež vďaka vzájomnej kontrole pomocou výpočtovej techniky pripojených počítačov.

Zdroj | Magazine – Seats2meet

NFT sa v rámci tejto siete dá využiť na zabezpečenie digitálnej tvorby. Znamená to, že keď napríklad máte vo vlastníctve nejaké originálne dielo, môžete ho zabezpečiť práve pomocou NFT. Keďže každé dielo je unikátne, nemôžete ho zameniť za iné dielo. V tomto je hlavný rozdiel medzi NFT a kryptomenami.

Kým 1 Bitcoin môžete vymeniť za iný Bitcoin, NFT je unikátne. Táto technológia prišla spolu s kryptomenou Ethereum, ktorá je po Bitcoine druhou najznámejšou kryptomenou. Podobne ako s kryptomenami, aj s NFT dátami sa začalo obchodovať a to dokonca na rôznych aukciách. Môžete na nich napríklad kúpiť digitálny gif Gucci Duch za viac ako 16 000 dolárov. Známé GIF mačky Nyan Cat sa momentálne predáva za viac ako 500 000 dolárov.

Zdroj | Foundation
Pozrite si

Čo je to Blockchain, technológia, ktorej nikto nerozumie?

Budúcnosť NFT je napríklad v zbieraní digitálneho umenia, ktoré by bolo takýmto spôsobom opatrené unikátnou značkou a zabránilo by sa tak podvodom. Zakladateľ Twitteru napríklad nedávno predal svoj prvý Tweet opatrený NFT za 3 milióny dolárov. Samozrejme, každý si môže obrázky, videá či hudbu sťahovať, ale vlastniť ich môže iba jeden. Rovnako ako pri obrazoch môžete vlastniť rôzne kópie, no originál obrazu má iba zberateľ. Na rovnakom princípe funguje NFT.

Využitie NFT je aj v móde, kde môžu tokeny slúžiť na overenie originality produktu. Ako v každom technologickom trende, aj tu platí, že sa nájde mnoho špekulantov, ktorí sa snažia na NFT zarobiť. Napríklad celebrity, ktoré predávajú svoje videá či fotky opatrené NFT ľuďom, ktorí sú za ne ochotní zaplatiť tisícky dolárov. Momentálne existuje viacero online trhov, kde sa s NFT obchoduje.

Príkladom využitia NFT je tiež zberateľská blockchain hra CryptoKitties, kde zbierate, chováte a následne vymieňate virtuálne mačky. Niektoré sa napríklad predali za viac ako 100 000 dolárov. NFT sa dá využiť aj v bežných hrách, kde si môžete kúpiť unikátne zberateľské predmety.

Zdroj | CryptoKitties

Negatívnym aspektom tejto technológie je jej naviazanie na blockchain, ktorý spotrebováva veľké množstvo energie a preto sa ozývajú kritici, ktorí tvrdia, že obchodovanie s NFT prispieva ku klimatickej kríze.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.