Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo je to Blockchain, technológia, ktorej nikto nerozumie?

Čo je to Blockchain, technológia, ktorej nikto nerozumie?
Zdroj | Magazine – Seats2meet
Michal Biznár
Čo je to Blockchain, technológia, ktorej nikto nerozumie?
Zdroj | Magazine – Seats2meet
Zdroj | Magazine – Seats2meet

Bitcoin, Blockchain či ťaženie kryptomien. Termíny, ktorým pred pár rokmi nikto nerozumel sa dnes používajú čoraz častejšie. V našom najnovšom článku si povieme, čo je to ten slávny Blockchain.

Jeden kolega z novinárskej brandže sa o Blockchaine vyjadril nasledovne: Všetci o tom hovoria ale nikto nevie vysvetliť, čo to je.

V skratke…

Blockchain je technológia, ktorá funguje ako decentralizovaná databáza, ktorá dokáže uchrániť neustále rozširujúci sa počet záznamov. Tie sú chránené práve vďaka decentralizácii a tiež vďaka vzájomnej kontrole pomocou výpočtovej techniky pripojených počítačov.

Výhodou takejto databázy je, že nie je nikým vlastnená, kontrolovaná a ani sa nenachádza v jednom fyzickom dátovom centre. Databáza je distribuovaná v sieti na všetkých počítačoch, ktoré sú do nej zapojené.

Zdroj | Bitcoin Online
Pozrite si

Unchained Conference – ako sme sa v Hong Kongu stretli s blockchain elitou

Blockchain si môžeme predstaviť ako zápisnicu, kde je každý zápis uložený u každého používateľa. Nemôže sa tak stať, že by chcel niekto časť zápisu zmeniť bez toho, aby o tom ostatní nevedeli. Miesto používateľov si predstavte počítače. Práve spomínané ťaženie funguje na využívaní výpočtovej energie grafických kariet počítaču na získavanie kryptomien, ktoré slúžia ako akási odmena za riešenie zložitých algoritmov Blockchainu.

Názov Blockchain je spojením slov block (blok) a chain (reťaz). Práve bloky vytvárajú ťažiari pomocou špeciálnych softvérov. Jednotlivé bloky sú prepojené a prebiehajú medzi nimi transakcie, o ktoré sa starajú práve používatelia. V prípade kryptomien to môžu byť investori.

Každá platba, platnosť a verifikácia autora je tak overovaná  tisíckami počítačov po celom svete, takže sa nemôže stať, že dôjde k podvodu. Výhodou je transparentnosť a vysoká miera zabezpečenia.

Pozrite si

Čo je to Bitcoin, najpopulárnejšia kryptomena?

Technológia Blockchain je vyzdvihovaná najmä technologickými vizionármi, ktorí ju považujú za najbezpečnejší systém, aký bol doteraz vymyslený. Niektorí kryptomenoví nadšenci dokonca Blockchain prirovnávajú k podobnému objavu, akým bol svojho času internet. Tomu na začiatku tiež niekto z bežných smrteľníkov nerozumel a nikto nevedel povedať, do akej miery zmení naše životy.

To, či technológia skutočne ovplyvní náš každodenný život je zatiaľ hudbou budúcnosti. Treba však pripomenúť, že Blockchain by nemal byť spájaný iba s kryptomenami. Niektoré firmy využívajú technológiu na decentralizáciu štátnej sféry, prípadne na projekty distribúcie médií či informácií.