Reklama

Telekom púšťa cez LTE rýchlosti do až 500 Mbit/s!

Zdroj | HTC
Števo Porubský
Zdroj | HTC
Zdroj | HTC

Telekom po nasadení modulácie 64-QAM pre uplink dnes oznámil, že v sieti LTE spúšťa ďalšiu moduláciu 256-QAM pre downlink. Tá dovolila operátorovi sprístupniť prenosové rýchlosti až do 500 Mbit/s pre všetkých používateľov s dostatočným hardvérom a v dostatočnom pokrytí.

Zdroj | Samsung
Pozrite si

Telekom zrýchlil odosielanie dát v LTE sieti na 75 Mbit/s

Koncom marca Telekom oznámil, že vo svojej LTE sieti nasadil moduláciu 64-QAM pre odosielanie dát. Mobilní používatelia s dostatočným hardvérom a v dostatočnom pokrytí LTE sieťou tak môžu posielať dáta do rýchlosti 75 Mbit/s. Teraz Telekom pridáva ďalšiu novinku.

Operátor totiž nasadil do svojej LTE siete tzv. 256-QAM moduláciu pre prijímanie dát (downlink). Vďaka nej môžu všetci zákazníci sťahovať dáta rýchlejšie o cca 33%, čo v praxi znamená do 500 Mbit/s.

Zdroj | Nokia

Súčasne má nová modulácia aj inú výhodu. Zvyšuje totiž kapacitu siete, čo v praxi znamená, že viacerí zákazníci pripojený na jednu BTS už nebudú tak výrazne obmedzovaní agregáciou. Nové prenosové maximá pre sťahovania (z pôvodnej rýchlosti na novú rýchlosť):

– zo 75 na 100 Mbit/s

– zo 150 na 200 Mbit/s

– z 225 na 300 Mbit/s

– z 300 na 400 Mbit/s

– z 375 na 500 Mbit/s

Nová modulácia je nasadená zatiaľ v 67% LTE siete v najvyťaženejších okresoch na Slovensku, ako Banská Bystrica, Bratislava, Brezno, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Ilava, Komárno, Košice, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Michalovce, Myjava, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Pezinok, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Senec, Trenčín, Trnava, Zvolen a Žilina.

Zdroj | Telekom
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.