Reklama

Telekom zrýchlil odosielanie dát v LTE sieti na 75 Mbit/s

Zdroj | Nokia
Števo Porubský
Zdroj | Nokia
Zdroj | Nokia

Slovak Telekom pokračuje v budovaní rýchlejšej LTE siete. Po spustení 225 Mbit/s, či 375 Mbit/s pre prijímanie dát, operátor spúšťa aj 75 Mbit/s pre odosielanie dát v LTE sieti. Vďačí za to modulácii 64QAM, ktorú nasadil do LTE siete.

Zdroj | Nokia

Modulácia 64QAM (Quadrature Amplitude Modulation) slúži na odosielanie dát v sieti LTE. Oproti 16QAM je o 50% rýchlejšia, čo v praxi znamená, že dosiahne teoretické maximá na úrovni 75 Mbit/s s rovnakými parametrami siete. Pri ich zdvojnásobení je možné dokonca z 64QAM získať rýchlosť 150 Mbit/s, no na tú si budeme musieť ešte počkať.

 „Uvedenie 64QAM modulácie je ďalší dôležitý krok pre zákazníkov v 4G sieti Telekomu. Po úspešnom nasadení viacerých pásiem i dosiahnutí maximálnych rýchlostí do 375 Mbps prinášame novinku aj pre tých, čo chcú vyťažiť zo siete najviac pri odosielaní dát,“ uviedol Branimir Marič, výkonný riaditeľ pre technológie a IT spoločnosti Slovak Telekom a T-Mobile Czech Republic.

Zdroj | Nokia

Telekom nasadil 64QAM do celej 4G (LTE) siete na Slovensku (93% pokrytie populácie). Vo vybraných lokalitách je tak možné dosahovať rýchlosti až 375 Mbit/s pre prijímanie (downlink) a 75 Mbit/s pre odosielanie (uplink) dát.

Rovnako sa ale 75 Mbit/s odosielanie prejaví aj v ostatných sieťach LTE od Telekomu. Nové maximá sú:

 

75 / 37,5 Mbit/s

150 / 75 Mbit/s

225 / 75 Mbit/s

300 / 75 Mbit/s

375 / 75 Mbit/s

Zákazníci môžu s podporovanými zariadeniami získať vyššie rýchlosti až do 75 Mbps. Tento rok bude dôležitý práve z pohľadu rýchlostí, kapacity a vyššej kvality našej 4G siete – toto je prvý krok v tejto oblasti a jeho výhodou je plošné nasadenie novinky v rovnakom čase,“ doplnil Branimir Marič.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.