Reklama

Telekom prepája mobilnú sieť so satelitnou, odolá tak aj prírodným katastrofám

Stanislav Vinc

Výstava Mobile World Congress nie je iba o spotrebnej elektronike, ale aj telekomunikačných technológiách. Na výstavisku ani tento rok nechýbal operátor Telekom, ktorý nám predstavil svoje inovácie a novinky na blízku budúcnosť.

Bok po boku výrobcov smartfónov sa už aj samotní operátori naplno púšťajú do využívania satelitnej infraštruktúry na komunikáciu prostredníctvom najnovších smartfónov. Telekom v tejto technológii nielen vidí budúcnosť, ale ju už aj aktívne testuje v spojení s 5G.

Jedným z hlavných pilierov tohtoročnej tlačovej konferencie operátora Telekom na MWC boli tzv. odolné siete. Ako uvádza Telekom, operátori musia mať v prípade prírodných katastrôf plán B a Deutsche Telekom vie, ako na to – prepojením pozemných sietí so satelitmi.

Obsah pokračuje pod reklamou

O prenos signálu medzi satelitmi a mobilnými zariadeniami sa postarajú lietajúce antény, ktoré v prípade výpadku, destabilizácie či slabého pokrytia nahradia antény na zemi. Operátor si už toto fungovanie aj za využitia 5G sietí vyskúšal v spolupráci s partnermi a verí, že takáto konštelácia bude mať veľký dopad aj na fungovanie zariadení internetu vecí (IoT).

Aby firmy dokázali pripojiť svoje drobné senzory, mikropočítače a ďalšie IoT zariadenia k internetu kdekoľvek na svete, spolupracuje Deutsche Telekom aktuálne s viac ako 600 roamingovými partnermi a dvomi poskytovateľmi satelitnej komunikácie. Takéto zariadenia tak budú môcť byť online nielen pri výpadku pozemných sietí, ale napr. aj na púšti či mori, kde sa ani pozemné vysielače nenachádzajú.

Operátor na výstave MWC 2023 taktiež oznámil prvé komerčné nasadenie Open RAN technológií do praxe v spolupráci s niekoľkými partnermi. Pojem Open RAN označuje otvorenú rádiovú prístupovú sieť, v ktorej je architektúra mobilných sietí zložená z neproprietárnych komponentov od rôznych výrobcov.

Open RAN nasadí Telekom do praxe už v priebehu tohto roka, v Nemecku v spolupráci so spoločnosťami Nokia a Fujitsu, zatiaľ čo vo zvyšku Európy sa o to postará Mavenir. Tento krok má podľa operátora podporiť diverzitu poskytovateľov sieťových komponentov a v konečnom dôsledku urýchliť inovácie v tomto odvetví.

Pozrite si

Ktoré zariadenia sa oplatí kúpiť s 350 € poukazom?

Deutsche Telekom popri tom potvril aj svoj plán stať sa do roku 2025 uhlíkovo neutrálnou spoločnosťou a tento cieľ v rámci skupiny a celého hodnotového reťazca dosiahnuť najneskôr do roku 2040. Podpísať sa pod to majú aj menšie balenia zariadení či využívanie plne recyklovateľných materiálov. Antény a routre Telekom balí do recyklovateľných a biodegradovateľných balení už od polovice minulého roka.

Dôležitou správou pre zákazníkov je aj spolupráca spoločností Google, Deutsche Telekom a GSMA, ktoré si dali za cieľ zjednodušiť prenos eSIM kariet medzi zariadeniami. Ako prví novú funkciu jednoduchého prenosu eSIM budú môcť využiť v sieti DT majitelia smartfónov Google Pixel 7. Celý prenos má byť jednoduchý a rýchly, pričom k nemu nie je potrebná aplikácia, ani kontaktovanie zákazníckej podpory.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.