Reklama

Telekom má dáta v roamingu lacnejšie ako Slovákmi obľúbená globálna služba!

Zdroj | Atikh Bana/Unsplash
Števo Porubský
Zdroj | Atikh Bana/Unsplash
Zdroj | Atikh Bana/Unsplash

Telekom koncom júna predstavil celkom novú ponuku pre dátový roaming mimo krajín EÚ (kde ho máme aj tak zastropovaný). Milím prekvapením boli hlavne veľmi prijateľné ceny.

Povedali by ste ale, že náš lokálny operátor ponúkne nižšie ceny za dáta ako globálna platforma Airalo, ktorú vo veľkom využívajú aj Slováci?

Pri písaní tipov na šetrenie počas roamingu som sa náhodou ocitol aj v cenníku globálnej služby Airalo, ktorú v mojom okolí využívajú mnohí cestovatelia. Ide o eSIM službu, ktorá za pár eur ponúka celkom slušné objemy dát v krajinách, kde by ste sa s niektorými slovenskými operátormi nedoplatili.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Dmitrii Vaccinium/Unsplash

Teda až do konca júna, od kedy Telekom spustil nový jednotný roaming pre až 115 krajín sveta s cenami za 1 GB od 3 € (po prepočte z balíka 5 GB do sveta). Nové roamingové dátové balíčky sa týkajú krajín ako: Afganistan, Albánsko, Aljaška, Alžírsko, Americké Panenské ostrovy, Anguilla, Antigua a Barbuda, Argentína, Arménsko, Aruba, Austrália, Azerbajdžan, Bahamy, Bahrajn, Barbados, Benin, Bermudy, Bielorusko, Bonaire, Bosna a Hercegovina, Brazília, Britské Panenské ostrovy, Brunej, Curacao, Čad, Čierna Hora, Čile, Čína, Dominika, Dominikánska republika, Egypt, Ekvádor, Faerské ostrovy, Fidži, Filipíny, Gabon, Galapágy, Ghana, Grenada, Grónsko, Gruzínsko, Guatemala, Guernsey, Guyana, Haiti, Havajské ostrovy, Honduras, Hongkong, India, Indonézia, Irak, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jersey, Jordánsko, Juhoafrická republika, Kambodža, Kanada, Kapverdy, Kórejská republika, Kajmanie ostrovy, Katar, Kazachstan, Keňa, Kirgizská republika, Kolumbia, Kosovo, Kostarika, Kuvajt, Macao, Madagaskar, Malajzia, Malawi, Mali, Maroko, Maurícius, Mauritánia, Mexiko, Mjanmarsko, Moldavsko, Mongolsko, Montserrat, Namíbia, Nigéria, Nikaragua, Nový Zéland, Omán, Ostrov Man, Pakistan, Palestína, Panama, Paraguaj, Peru, Portoriko, Rusko, Saba, Salvádor, Saudská Arábia, Severné Macedónsko, Severný Cyprus, Seychely, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srbsko, Srí Lanka, Sudán, Svätý Eustach, Svätý Krištof a Nevis, Sv. Lucia, Svätý Martin, Svätý Vincent a Grenadíny, Švajčiarsko, Tanzánia, Tibet, Taiwan, Thajsko, Tunisko, Turecko, Turks a Caicos, Ukrajina, Uruguaj, USA, Uzbekistan, Veľkonočný ostrov a Vietnam.

Telekom alebo Airalo?

Poďme teda od začiatku a vyberme taký Afganistan. Nie je to ani náhodou dovolenková destinácia, no na porovnanie cien môže byť zaujímavá. Telekom v ňom vie ponúknuť na 7 dní 1 GB za 5 €. Rovnaký objem má v ponuke aj Airalo, ale s cenou 6,50 USD, čo je zhruba 6 €. Za 3 GB dát v Telekome na 30 dní zaplatíte 10 €, v Airalo až 17 USD, čo je 15,8 €. Obe spoločnosti majú rovnaké aj najvyššie balíky, no kým v Telekome za 5 GB na 30 dní zaplatíte 15 €, cez Airalo vás to vyjde na 25,50 USD, čo je až 23,7 €.

Aby to ale nebolo iba o šialenej exotike akou je Afganistan, skúsme takú Čiernu Horu, v ktorej síce platí Euro, ale stále nie je v EÚ. Tu sú už ceny veľmi blízke. V Telekome platí rovnaký cenník ako v Afganistane, no cez Airalo máte 1 GB na 7 dní za 4,2 €, 3 GB na 30 dní za 9,8 € a 5 GB na 30 dní za cca 14 €. V tomto prípade sa oplatí Airalo, no iba o pár percent. Prekvapením je, že aj na takom Novom Zélande zaplatíte za dáta cez Airalo takmer rovnako, ako v Čiernej Hore. Takýchto krajín je pritom viac.

Zdroj | Nokia

Krajiny ako Saudská Arábia či ďalšie krajiny Blízkeho východu sú na tom s cenami cez Airalo zhruba rovnako ako dátové balíky v Telekome. No je zároveň množstvo krajín, kde Airalo výrazne prehráva. Na takých Kapverských ostrovoch ponúka Airalo iba 1 GB balík za 8,8 €. V Dominikánskej Republike si Airalo aktuálne ani nekúpite. Skúsil som aj také Maroko. Za 1 GB na 7 dní zaplatíte 7,44 €, 3 GB na 30 dní vás cez Airalo vyjdu na 19 € a 5 GB na 30 dní stojí okolo 29 €. To je takmer dvojnásobok oproti ponuke Telekomu.

Sú však krajiny, kde je Airalo bezkonkurenčným kráľom. Napríklad v takom Thajsku za 50 GB dát a 100 minút hovorov zaplatíte len 9,2 €! Za flat paušál (neobmedzené volania a dáta) cez Airalo zaplatíte len 18,55 €.

Ak teda cestujete mimo EÚ, odporúčame si najskôr pozrieť cenníky vašich operátorov a ich dátové balíky pre krajiny kam sa chystáte. Ak sa vám zdajú privysoké, vyskúšajte služby ako Airalo a porovnajte si ceny. Ušetriť môžete desiatky, stovky ba až tisícky eur oproti základným roamingovým poplatkom vo vašom programe.

Nemajte ale obavu, operátori na Slovensku sú viazaní k tomu, aby vás pri dosiahnutí 50 € a 60 € prečerpania upozornili na prekračovanie tejto sumy.

Zdroj | unsplash/Toa Heftiba
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.