Reklama

3 tipy na roaming, ktoré vám uľahčia dovolenku

Zdroj | unsplash/Krys Amon
Števo Porubský
Zdroj | unsplash/Krys Amon
Zdroj | unsplash/Krys Amon

Chystáte sa už na dovolenku? Máme pre vás tri tipy na roaming, ktoré vám pomôžu ušetriť nielen desiatky, stovky či nebodaj tisícky eur, ale aj množstvo šedín a vrások.

Dnes sme totiž naučení, že v EÚ za roaming nič nepriplácame, no stačí sa dostať za hranice Únie a ceny sú už celkom iné, v mnohých prípadoch až šialene vysoké. A to vám stačí prejsť hranice s našim východným susedom a 1 MB (!) dát vás môže vyjsť na takmer 10 €!

Obsah pokračuje pod reklamou

Samozrejme, Ukrajina v súčasnosti nebude vysnená dovolenková destinácia, no rovnaké ceny platia napríklad v Bosne a Hercegovine, Srbsku, Severnom Macedónsku, Albánsku, ale dokonca aj Monaku (!) a ďalších ešte stále európskych krajinách.

Na roaming mimo EÚ si teda dajte naozaj pozor, nech sa vám dovolenka či iba obyčajný výlet (napríklad na sever Cypru) nepredraží o stovky eur.

Pozrite si

Cestujete? Roaming stále existuje, a to nie len v Európskej únii

eSIM Airalo

Ak má váš smartfón možnosť eSIM karty, teda elektronickej SIM karty a chystáte sa mimo EÚ, niet lepšej služby ako Airalo. Ako príklad si zoberme taký Egypt, kde by vás u vášho operátora 1 GB vyšiel poriadne draho (pokiaľ nemáte Telekom, ktorý nedávno zjednotil ceny a tak 1 GB stojí len 5 €).

V Egypte vás s Airalo vyjde 1 GB 7 dolárov, 10 GB napríklad 44 dolárov. Trošku vyššie ceny zaplatíte, ak sa chystáte do Kanady, naopak, mierne nižšie ak idete do USA. Ak sa chystáte do UAE a konkrétne Dubaja, namiesto desiatok eur u vášho operátora vás 1 GB môže stáť len 4,50 USD. Všetky ceny však nájdete na webe Airalo, odkiaľ si rovno svoju eSIM môžete aj kúpiť a aktivovať.

Ak váš smartfón nepodporuje eSIM, odporúčame si pozrieť náš starší článok s tromi ďalšími globálnymi poskytovateľmi roamingu.

Pozrite si

Ako nezaplatiť na dovolenke za 1 GB dát 10 000 €?

Idete mimo EÚ? Venujte svojmu smartfónu viac pozornosti!

Ak sa chystáte mimo EÚ a neplánujete využívať mobilné dáta, nezabudnite si vypnúť na smartfóne automatické sťahovanie aktualizácií a automatické zálohovanie fotografií a videí cez sieť operátora. V každom operačnom systéme či appke je možné zvoliť tieto funkcie iba pri pripojení cez Wi-Fi.

Druhou možnosťou je kompletné vypnutie tzv. mobilných dát. Túto funkciu taktiež nájdete v nastaveniach siete, alebo v skratkách v rýchlom menu smartfónu. Vďaka tomuto riešeniu budete mať 100-percentnú istotu, že váš operátor vám nenaúčtuje žiadne dátové roamingové pripojenie.

Zdroj | Getty Images/Unsplash

Ide to aj zadarmo

Samozrejme, aj na dovolenke je možné komunikovať zadarmo, bez eSIM či inej globálnej SIM karty, ba dokonca aj bez vlastného operátora. Stačí nájsť miesto s takýmto logom, alebo sa jednoducho v ubytovaní opýtať, či majú Wi-Fi. Potom vám stačí už len smartfón, tablet alebo notebook a môžete volať, posielať správy, fotky či videá vašim blízkym či známym.

Jediným rozdielom je to, že aj oni musia mať nejakú komunikačnú appku. SMS, MMS či klasický hovor cez Wi-Fi neuskutočníte. Na druhej strane je dnes málo ľudí, ktorí ešte nemajú Messenger, WhatsApp, Viber, Telegram, Signal, Google Chat, Skype či inú appku. Mimochodom, cez platené Viber a Skype služby môžete telefonovať aj na slovenské čísla.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pozor však na bezpečnosť. Cez voľne dostupné Wi-Fi spoty nikdy neotvárajte váš mobil banking či internet banking a neposielajte citlivé údaje ako informácie o karte napríklad pri on-line nákupe. Hoci sú komunikačné appky zabezpečené šifrovaním (stále nie všetky), komunikáciu medzi bankou a vašim smartfónom môže byť zachytená šikovným hackerom napojenom na danej Wi-Fi sieti.

Platí to aj pre Wi-Fi siete v hoteloch či apartmánoch. Risknúť to môžete, no hrozí, že sa k týmto údajom môže dostať tretia osoba a zneužiť ich. Na bankové aplikácie tak radšej počkajte do príchodu z dovolenky, alebo na ten krátky čas zapnite mobilné dáta.

Zdroj | Daniela Araya/Unsplash
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.