Technics ukázal reinkarnáciu slávneho gramofónu SL-1200G

ZDROJ | Panasonic

Niežeby bol digitálny zvuk prežitkom, ale rozhodne je paradoxom, že vinylové platne pravdepodobne prežijú kompaktné disky. Tým už napríklad v Japonsku zvoní umieráčik a presadzujú sa iné digitálne médiá.

Pozrite siTechnics EAH-T700: špičková kvalita za prémiovú cenu

Analógový záznam na vinyl naproti tomu nikdy celkom nezanikol a v posledných rokoch opäť ožíva, najmä v audiofilských kruhoch. Dôvod je jasný – radšej počúvať analógový (skoro) originál, ako rekonštruovaný zvuk z DA prevodníka.

Technics SL1200 live 4

Technics na výstave IFA 2016 predstavil gramofón Grand Class SL-1200G s priamym náhonom. Ide o upravenú verziu modelu Grand Class SL-1200GAE, ktorý ponúkol v limitovanej sérii k 50. výročiu založenia značky. Pôvodne sa gramofón SL-1200 vo viacerých verziách vyrábal pod značkou Technics v rokoch 1972 až 2010, takže nový model nadväzuje na úspešnú tradíciu.

Pozrite siIFA 2015 | Grand Class G30 – nový rad Hi-Fi od Technics

Tak ako limitovaná séria, aj nový gramofón spĺňa najvyššie nároky na kvalitu zvuku. Preto bol zaradený do najvyššej kategórie s certifikátom Technics Definitive Sound. Motor s priamym náhonom a presné rotačné pozičné senzory riadené mikroprocesormi pomohli eliminovať kolísanie otáčok a vibrácie.

Technics SL1200 live 3Technics SL1200 live 1

Konštrukcia s dvoma rotormi znižuje záťaž systému, zachováva vysoký krútiaci moment a ďalej znižuje vibrácie pri otáčaní. Šasi gramofónu je trojvrstvové a masívny liaty tanier z mosadze a hliníka, s tlmiacou gumovou izoláciou na zadnej strane eliminuje rezonancie a zlepšuje stabilitu systému. Tá prekonáva aj parametre slávneho štúdiového gramofónu Technics SP-10MK2.

https://www.youtube.com/watch?v=k3Yxb2caN7c

Kabinet gramofónu je dokonca štvorvrstvový. Trojvrstvovú konštrukciu modelu SL-1200GAE – hliníkový odliatok, zliatinu Bulk Moulding Compound (BMC) a izolačnú pätku zo silikónovej gumy, doplnil 10 mm hrubý panel ušľachtilého hliníka. Dosiahla sa tak dokonalá pevnosť a odolnosť voči vibráciám.

Technics SL1200 live 2

Pozrite siSony PS-HX500 – gramofón, čo búra mýty

Rameno prenosky vyrobené z horčíkovej zliatiny ťahaním za studena má vylepšené vlastnosti a lepšie tlmenie. K stabilite systému prispievajú aj dokonale presné ložiská. Samozrejmosťou sú prídavné závažia (v základnej výbave sú dve), ktoré umožňujú prispôsobiť záťaž prenosky podľa žánru pre maximum zvukovej kvality.

Gramofón sa na trhu objaví v októbri 2016. Cenu zatiaľ nepoznáme, ale údajne by sa mohla pohybovať na rovnakej úrovni ako limitovaná séria SL-1200GAE, teda 4000 USD. Nech žije vinyl!

ZdrojPanasonic

Komentáre k článku