Reklama

Sony PS-HX500 – gramofón, čo búra mýty

Zdroj | Sony
Juraj Procházka
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

„CD kvalita“ bola v časoch masívneho nástupu digitálnej hudby naozaj široko akceptovaným pojmom. Platilo to aspoň v mainstreame, kde CD prehrávače postupne vytlačili kazetové magnetofóny, aj gramofóny. Audiofili však vedeli svoje a na gramoplatne nedali dopustiť, aj keď, pravdaže, používali techniku inej kvality, než bežný spotrebiteľ.

Pozrite si

Pastva pre uši a oči, to je Výstava audio, video a domáce kino Košice 2015

Dnes, keď CD nosiče pomaly ustupujú novým technologickým formátom pre digitálne multimédiá (áno, tento osud čaká aj DVD a neskôr aj Blu-ray disky), mechanický záznam na gramoplatniach zažíva renesanciu.

Nie je to tak, že by gramofóny v akejsi finálnej bitke vo vojne štandardov porazili digitálne prehrávače. CD disky končia (v Japonsku doslova) hlavne kvôli rýchlemu rozvoju digitálneho záznamu na harddisky, Flash pamäte a najmä kvôli streamovaniu v sieťach rôzneho typu. Prispieva k tomu aj rastúca popularita audia vo vysokom rozlíšení, čo je kvalitatívna úroveň výrazne presahujúca možnosti štandardných CD.

Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Okrem toho každý audiofil vie, že originálny zvuk je analógový a akákoľvek digitalizácia je založená na vzorkovaní. To v istej, hoci nepatrnej miere pôvodnú kvalitu signálu degraduje. To je dôvodom, prečo gramoplatne dodnes nevymizli spomedzi „živých“ štandardov, ale naopak, zažívajú istú renesanciu.

Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Výrobcovia kvalitnej Hi-Fi techniky tento dopyt vnímajú, preto z ich ponuky gramofóny nikdy celkom nevymizli. Nový gramofón PS-HX500 od Sony je však úplne iný, než naznačuje maska jeho vonkajšej podoby. V útrobách štíhleho tela sa ukrýva high-tech vybavenie so špičkovým A-D prevodníkom. Ten dokáže z vašej vynilovej diskotéky vytvoriť natívne DSD (do 5,6 MHz), alebo WAV súbory (až do 192 Khz/24-bit) vo vysokom rozlíšení.

Zdroj | Sony

Okrem toho má gramofón tiež mobilnú aplikáciu, aj desktop softvér pre editáciu vašej obľúbenej hudby. Tú si potom môžete prehrávať vo vysokom rozlíšení na akomkoľvek prehrávači s podporou HD audia.

Zdroj | Sony
Pozrite si

IFA 2015 | Sony NW‑ZX100HN Walkman vás naučí, ako znie HD audio

Ak sme ale hovorili o analógovom origináli, PS-HX500 funguje aj ako klasický gramofón. Má dvojpásový pohon a masívny hliníkový tanier pre vysokú mechanickú stabilitu. Po prepojení s patričným zosilňovačom (predzosilňovač je integrovaný v gramofóne) si môžete vychutnávať plný analógový zvuk s najjemnejšími detailami.

https://www.youtube.com/watch?v=e2aEpncHG0Y

Gramofón príde do predaja na jar, no cenu výrobca zatiaľ nezverejnil.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.