Reklama

Tech svet (263. deň): 4K monitor čoskoro na každom stole?

Dominik Fúsek

V dnešnom prehľade sa pozrieme na dve najzaujímavejšie novinky z podujatia IDF 2011 (Intel Developer Forum), návrh vesmírnej lode budúcnosti, ozdobu do obývačky a nový Android 2.3.7.

Dnes sme vám ponúkli tieto články:

Hudobník HTC Sensation XE s Beats Audio

Súťaž o jedinečný multimediálny smartfón Nokia X7

Prídel noviniek od Sharpu priamo z Berlína

T-Mobile má tri nové dátové programy pre mobil

Google Nexus S

Už zasa nová verzia

Google vydal minoritnú aktualizáciu OS Android pre svoj vlajkový smartfón Nexus S, resp. minimálne pre americký 4G variant. Update s číselným označením 2,3.7 prináša bezpečnostné záplaty a najmä podporu pre službu NFC platieb Google Wallet.

O2 logo

O2 vráti zálohu skôr

Najmladší operátor informoval o drobnej novinke pre zákazníkov s platbou na faktúru a aktívnou službou elektronická faktúra, platiacich inkasom. O2 im inicializačnú zálohu vo výške 20 €, ktorú zaplatili pri zriadení služby, začne postupne vracať už po prvom fakturačnom období. Ostatní musia na svoje peniaze naďalej čakať minimálne 5 mesiacov. Výnimka existuje len pri prenose čísla k O2.

Intel 4K

4K čoskoro samozrejmosťou?

Full HD je tu už príliš dlho na to, aby ešte niekoho nadchlo. AMD výkonom grafických kariet integrovaných vo svojich procesoroch minimálne dvakrát prekonáva konkurenčný Intel. Čo vyplýva z týchto dvoch faktov? Intel svoje procesory ďalšej generácie s 28 nm tranzistormi postavené na platforme Ivy Bridge jednoducho musí vybaviť podstatne výkonnejšími integrovanými grafikami, aby si zachoval dobré meno a pozíciu lídra. Vedľajším účinkom vysokého výkonu bude podpora až 4K rozlíšenia (maximálne 4 096 x 4 096 b.), vďaka čomu sa otvorí brána superjemným monitorom pre každý počítač.

Intel Claremont

Procesor s takmer nulovou spotrebou

Vrámci IDF 2011 Intel ukázal aj prototyp Claremont procesora s takmer nulovou spotrebou. S hodnotou iba 10 mW (súčasné Atom procesory sa pohybujú od 3 do 10 W) si vystačí s napájaním solárnym článkom veľkosti poštovej známky. Na trh sa Claremont sám o sebe nedostane asi nikdy, Intel však na poznatky z výskumu určite nezabudne.

Electree

Solárne panely v obývačke

Pre zapálených ekológov francúzsky dizajnér Vivian Muller vytvoril oku lahodiaci a srdce hrejúci skvost do obývačky. Ide o gadget v tvare bonsaja s 27 solárnymi článkami namiesto listov. Tie napájajú integrovanú 13 500 mAh batériu a z nej cez USB port akýkoľvek prístroj. Šialený nápad však nedostal až tak šialenú cenu – 269 € pomaly stojí za zamyslenie.

NASA má novú hračku

Americká NASA ohlásila plán vytvoriť najvýkonnejšiu raketu od čias Saturnu V. 97,5 metra vysoký Space Launch System (SLS) bude stáť 18 miliárd dolárov a po prvých testoch v roku 2017 podľa tvorcov začne astronautov dopravovať ďalej do vesmíru, možno až na Mars. Pozrite sa, ako si SLS NASA predstavuje.

Zdroj a foto: engadget.com, geeky-gadgets.com, techbox.sk, techradar.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.